6
21.05.2019, 18:51Lektura na 2 minuty

PlayStation 4: Tytuły na wyłączność sprzedają się jak ciepłe bułeczki

Ostatni God of War i Uncharted 4 poradziły sobie znacznie lepiej od swoich poprzedników.

PlayStation 4 exclusive'ami stoi – co do tego nie ma chyba większych wątpliwości. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę samo Sony, zapowiadając kolejne inwestycje w obrębie swoich własnych marek. Jak informowaliśmy wczoraj, Japończycy postanowili nawet wziąć we własne ręce ich przenoszenie na wielki ekran. Teraz możemy porównać osiągi największych tytułów na wyłączność obecnej generacji z wynikami ich poprzedników. Wszystko dzięki wykresowi, którym podzielił się z nami analityk branżowy Daniel Ahmad.

Przede wszystkim rzucają się w oczy wyniki sygnowane logo God of War. Kiedyś mogło się wydawać, że seria już za czasów PS2 była kasowym sukcesem. Tymczasem "dwójka" nie przekroczyła nawet nakładu 5 mln egzemplarzy. Lepiej poradziła już sobie wydana generację później "trójka", lecz to ostatnia odsłona God of War jest zdecydowanie największym sukcesem Santa Monica Studio. Nordycki epizod dziejów Kratosa przekroczył magiczną barierę 10 mln egzemplarzy.

Do podobnego wyniku niemalże dobił Uncharted 3: Oszustwo Drake'a, ale ponownie wynik klasyka ery PS3 znacznie pobiła odsłona wydana na PS4. Uncharted 4: Kres złodzieja zachwycił aż 16 milionów graczy. W tym kontekście aż trudno uwierzyć, że Sony miałoby nie powrócić do serii za sprawą kolejnej gry - a tak przeczuwa wcielający się w Nathana Drake'a Nolan North - być może za to zobaczymy ją wreszcie w wersji filmowej.

Ciekawym przypadkiem jest The Last of Us: marka, która jak dotąd doczekała się zaledwie jednej gry, za to wydanej na dwie konsole. Okazuje się, że jej zremasterowana edycja, która trafiła na PS4, również przebiła oryginał z PS3, przekraczając nakład 10 mln egzemplarzy. To doskonała prognoza dla zbliżającej się wielkimi krokami części drugiej.

Dane Ahmada możemy uzupełnić o dane, które znaliśmy już od jakiegoś czasu, takie jak ponad 10 mln sprzedanych kopii Horizon Zero Dawn czy Marvel's Spider-Man, który na początku roku dopiero zbliżał się do tej granicy. Krótko mówiąc: Sony ma w swoim portfolio szeroki wachlarz marek wartych grube miliony, co może nieźle rozpalać wyobraźnię w kontekście PlayStation 5.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, szatniarz w Lakeview Hotel, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1907

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze