30.01.2024, 15:45Lektura na 2 minuty

Odtworzyli kultowe zdjęcie. To nowy pomysł Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło powołać zespół doradczy nazwany PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski, który będzie zajmował się wiadomym zagadnieniem z sektora technologii i informatyki.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Pełniący zarówno rolę wicepremiera, jak i Ministra Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski powołał zespół doradczy PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski. Jego głównym zadaniem będzie opracowywanie zaleceń co do korzystania ze sztucznej inteligencji celem usprawnienia wybranych obszarów funkcjonowania państwa. Pochwalono się przy tym, że w skład zespołu wchodzą nie tylko wybitni naukowcy, lecz także programiści, a nawet przedsiębiorcy. Mimo tego, że idea na papierze prezentuje się całkiem nieźle, można mieć kilka zastrzeżeń co do jej wykonania.


Sztuczna inteligencja dla Polski

Pomysłodawcą opisywanego przedsięwzięcia, a jednocześnie przewodniczącym zespołu, jest Miron Mironiuk – założyciel i prezes przedsiębiorstwa Cosmose AI działającego głównie na terenie Azji (ze szczególnym nastawieniem na Chiny). Szeregi specjalistów ds. AI zasilą także Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Karol Kurach i Łukasz Kidziński. Problem w tym, że żadna z tych osób w przeszłości nie zajmowała się zagadnieniami z poletka etycznego wykorzystania sztucznej inteligencji. Jak słusznie uwagę zwróciła Sylwia Czubkowska, członkowie zespołu to sami informatycy i menadżerowie. Gdzie więc podziali się wspomniani naukowcy i przedsiębiorcy, o których jest mowa w tekście umieszczonym na rządowej witrynie internetowej?

Sztuczna inteligencja i jej rozwój pozostają jednymi z najczęściej omawianych zagadnień na całym świecie, a z wprowadzeniem regulacji w ich kwestii obnosi się także i Unia Europejska, której to Polska jest członkiem. Co ciekawe, nasze państwo na ten moment nie ma zbyt wiele do powiedzenia w temacie AI i to pomimo faktu, że obecnie wśród krajów Europy plasujemy się na 7. miejscu pod kątem liczby informatyków.

Miłym akcentem może być za to odtworzenie klasycznego zdjęcia, które z pewnością pamiętają starsi użytkownicy Internetu. „Impreza informatyków”, bo takim mianem zostało ono okraszone przez internautów, doczekało się współczesnej adaptacji z udziałem członków PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski. Ciekawostką jest to, że na oryginale widnieje Tomacz Czajka, który to rzeczywiście jest informatykiem, i to nie byle jakim. Może on pochwalić się stażem w takich firmach jak Google i SpaceX oraz tytułem mistrza świata w programowaniu zespołowym w 2003 r. Do grona swoich osiągnięć może zaliczyć także współudział w tworzeniu wspomnianego zespołu doradczego ds. AI, jako że zasiada w jego szeregach. Oryginalne zdjęcie sprzed lat oraz jego „uwspółcześnioną” wersję możecie podziwiać poniżej:

2
zdjęć


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów791

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze