27.11.2023, 14:30Lektura na 2 minuty

Nvidia na celowniku regulatorów

Podobno Nvidii przyglądają się nie tylko organy regulacyjne Unii Europejskiej, ale również ich chińskie odpowiedniki.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Temu, że Nvidia jest głównym dystrybutorem kart graficznych, nie sposób zaprzeczyć. Kalifornijskie przedsiębiorstwo posiada około 80% udziału w rynku i fakt tez przyciągnął uwagę organów regulacyjnych z różnych zakątków globu. Przedsiębiorstwu przyglądają się z uwagą nie tylko Unia Europejska i Chiny, lecz także Francja (niezależnie od UE). Z tą ostatnią związana jest osobna historia, jako że francuski organ ochrony konkurencji we wrześniu dokonał nalotu na biura Nvidii.


Na przykład francuski urząd ds. konkurencji zebrał od nas informacje dotyczące naszej działalności i konkurencji na rynku kart graficznych oraz dostawców usług w chmurze w ramach trwającego dochodzenia w sprawie konkurencji na tych rynkach.


Dokument regulacyjny Nvidii z dnia 21 listopada

Wedle informacji opublikowanych na stronie odpowiedzialnej za rajd L'Autorité de la concurrence, przeprowadzony został on po uzyskaniu sądowej zgody, jednak nie przyniósł on oczekiwanych rezultatów, a Nvidii nie udowodniono stosowania praktyk monopolistycznych. Nie oznacza to jednak, że firma przestała być obiektem podejrzeń. Francuzi przetarli szlak i zwrócili uwagę innych państw oraz związków na amerykańskie przedsiębiorstwo. Jak możemy przeczytać w dalszej części opublikowanego przez Nvidię dokumentu:


Otrzymaliśmy również prośby o informacje od organów regulacyjnych w Unii Europejskiej i Chinach dotyczące naszej sprzedaży procesorów graficznych i naszych wysiłków w zakresie alokacji dostaw i spodziewamy się otrzymać dodatkowe prośby o informacje w przyszłości.


Dokument regulacyjny Nvidii z dnia 21 listopada

Zdaje się więc, że sytuacja we Francji była jedynie pierwszą z serii nadchodzących potyczek Nvidii z organami regulacyjnymi różnych krajów. Nie zmienia to jednak faktu, że korporacja stale się rozwija i nie ma zamiaru iść na ustępstwa. Niespełna dwa tygodnie temu ogłosiła ona powstanie chipów H200, które pomogą napędzać modele sztucznej inteligencji. Nvidia nie zapomniała także o swoich korzeniach, a na początku przyszłego roku ma mieć miejsce pokaz odświeżonych modeli kart graficznych z serii RTX 40XX. Wedle plotek zaprezentowane zostaną modele RTX 4070 Super i RTX 4070 Ti Super.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów698

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze