2
26.01.2024, 09:00Lektura na 2 minuty

Microsoft zwolnił dział odpowiedzialny za fizyczne wydania gier na Xboksa

Koniec epoki gier wydawanych na płytach wydaje się być coraz bliższy. W przypadku Xboksa dostaliśmy kolejny wyraźny zwiastun.


Jakub „rajmund” Gańko

Wiem, że nie jestem jedynym, który wciąż lubi postawić na półce kolejne pudełko z nową grą, ale jednak jest nas coraz mniej i chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że fizyczne wydania cieszą się coraz mniejszą popularnością, a wkrótce pewnie będą podobnym rarytasem dla entuzjastów, co płyty winylowe w świecie muzyki. Branża coraz mocniej skłania się ku wersjom cyfrowym i subskrypcjom, a taki Ubisoft otwarcie mówi, że powinniśmy się przyzwyczajać do nieposiadania gier na własność.

Kolejnej wskazówki w tym kierunku niespodziewanie można upatrywać w ogłoszonych wczoraj zwolnieniach Microsoftu. Jak zauważył Jez Corden z Windows Central, gigant z Redmond pozbył się m.in. działu odpowiedzialnego za fizyczne wersje gier. Wiążąc to z niedawnymi plotkami na temat kolejnego Xboksa, który miałby obsługiwać już tylko cyfrowe tytuły, czy nawet wieściami o braku płytowego wydania Hellblade'a 2, widać wyraźnie, dokąd to wszystko zmierza...

Dziennikarz pozostawia jednak iskierkę nadziei i mimo wszystko nie poleca wyciągać pochopnych wniosków z jego wypowiedzi.


Ograniczenie zespołów odpowiedzialnych za wydania fizyczne nie potwierdza, że Microsoft rezygnuje z płytowych wersji gier na Xboksa. Wciąż mogą je zlecać na zewnątrz i może chodzić tu o konsolidację. Więc nie stwierdzajmy jeszcze na tej podstawie, że Xbox rezygnuje z wydań fizycznych. Taki jednak wydaje się być kierunek w tej branży. Widać to gołym okiem.


Podobnie jak zrobiło to paru komentujących, zwróciłbym Cordenowi uwagę, że powinien powiedzieć to np. Nintendo, które w dalszym ciągu trzyma się mocno na rynku fizycznych wydań gier na Switcha. Po ruchach Sony zresztą też nie widać jeszcze tak zdecydowanych działań, które wskazywałyby na porzucenie tego segmentu. Wygląda więc na to, że pierwszy krok może należeć do Microsoftu. Ale trudno mu się dziwić, w końcu to on ma w garści Game Passa.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, szatniarz w Lakeview Hotel, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1850

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze