3
29.02.2024, 09:00Lektura na 3 minuty

Masowe zwolnienia w EA. FPS w świecie Star Wars anulowany

Electronic Arts poinformowało o zwolnieniu 5% wszystkich swoich pracowników. To oznacza dobre kilkaset osób i parę poważnych projektów w koszu.

Kolejny dzień zaczynamy od smutnej informacji o zwolnieniach. Tym razem na cięcia etatowe zdecydował się jeden z największych gigantów naszej branży: Electronic Arts. Szef firmy, Andrew Wilson, poinformował o restrukturyzacji, która zmniejszy globalną siłę roboczą przedsiębiorstwa o 5 proc. Biorąc pod uwagę, że w marcu zeszłego roku EA zatrudniało 13 400 osób, może to oznaczać pożegnanie ok. 670 pracowników.

Wilson tłumaczy tę decyzję szeroko pojętymi optymalizacjami, które mają zapewnić dalszy rozwój EA w jak najlepszych warunkach.


Ograniczamy inwestycje w gry i odchodzimy od rozwijania w przyszłości tytułów na licencji, co do których nie jesteśmy przekonani, że odniosą sukces w naszej wciąż zmieniającej się branży. Takie większe skupienie pomoże nam pobudzić kreatywność, wzmocnić innowacje i podwoić szanse przy największych okazjach. Włączając w to nasze własne marki, gry sportowe oraz ogromne społeczności sieciowe. Zapewnimy graczom taką rozrywkę, jakiej pragną dziś i jutro.


Co te wszystkie krągłe słowa będą oznaczały w praktyce? Tak się składa, że od razu dostaliśmy przykład, który może nam to uświadomić. Zwolnienia dotknęły bowiem m.in. Respawn Entertainment, które – obok kolejnej odsłony serii Star Wars Jedi i przynajmniej jednego innego projektu w uniwersum George'a Lucasa – szykowało nam FPS-a z Mandalorianami. Nie bez powodu użyłem czasu przeszłego: Laura Miele z EA ogłosiła bowiem, że po przyjrzeniu się portfolio Respawn, włodarze uznali, że graczom zależy tylko na kolejnych przygodach Cala Kestisa, ewentualnie innych markach tego studia, więc gwiezdnowojenna strzelanka poszła do kosza.


Zdecydowaliśmy się zawrócić z drogi wczesnego rozwoju FPS-a w świecie Star Wars, by skupić nasze starania na nowych projektach opartych na markach, które posiadamy, a jednocześnie zapewnić wsparcie już istniejącym grom. Porzucanie projektów jest zawsze trudne, a ta decyzja nie ma nic wspólnego z talentem naszego zespołu, jego wytrwałością czy pasją, jaką darzył ten tytuł. Zależy nam na oddaniu w ręce fanów kolejnych odsłon rozpoznawalnych serii, na których im zależy. Taka jest definicja blockbusterowego opowiadania historii i to właściwe działania, na których chcemy się skupić.


Ale to jeszcze nie koniec. EA podjęło także decyzję o zamknięciu studia Ridgeline Games, które powołano w 2021 roku w celu rozwijania kolejnej gry z serii Battlefield przeznaczonej dla pojedynczego gracza. Teraz już wiemy, że odejście Marcusa Lehto z szeregów studia, o którym informowaliśmy kilka dni temu, prawdopodobnie nie wzięło się znikąd. Rozwojem singlowej kampanii kolejnego Battlefielda ma się podobno teraz zająć Criterion. Może przynajmniej zaimplementuje w niej wątek wyścigowy.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, szatniarz w Lakeview Hotel, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1874

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze