9.04.2024, 07:45Lektura na 2 minuty

Larian Studios: Kolejna gra także skorzysta z wczesnego dostępu

Nadchodzący, nowy projekt twórców Baldur's Gate'a 3 także skorzysta z obecności we wczesnym dostępie.


Samuel Goldman

Od czasu uruchomienia programu wczesnego dostępu wielu twórców na nim skorzystało, mogąc oferować swoje gry wcześniej i rozwijać je zgodnie z życzeniami społeczności. W teorii brzmi to, podobnie jak crowdfunding, bardzo pięknie oraz szlachetnie, natomiast w praktyce prowadzi do powstawania dziwacznego rodzaju vaporware'u – tytułów pozostających w sprzedaży z trudnym do oszacowania terminem zakończenia prac nad pełną wersją. Oszczędzę wam wyliczanek, bo byłaby to bardzo długa lista.

Przez lata tylko kilka firm w pełni wykorzystało zalety wczesnego dostępu, a najświeższym przykładem jest oczywiście Larian Studios i Baldur’s Gate 3, ale także ich poprzednie gry, czyli obydwie odsłony Divinity: Original Sin. W jednym z ostatnich wywiadów dyrektor wydawniczy Larian Studios, Michael Douse, zapowiedział, że kolejna produkcja firmy także skorzysta z dobrodziejstwa early accesu:


To jedyny rozsądny sposób, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że cały sens tego rodzaju akcji polega na wywołaniu odzewu społecznego i wytworzeniu sytuacji, w której twórcy prowadzą ciągły dialog z graczami. Nasza następna gra, jakakolwiek by nie była, prawdopodobnie także skorzysta ze wczesnego dostępu. W ten sposób uda się uniknąć wielu problemów. Kiedy wydajesz grę AAA dowolną metodą w klasyczny sposób, kładziesz wielki nacisk na to, by była dobra i wszystkim się spodobała. W early accesie dowiadujesz się tego natychmiast, dzięki czemu możesz lepiej sterować tym wielkim statkiem.


Michael Douse

Choć nie sposób odmówić Michaelowi racji, mimo wszystko mam wrażenie, że inne firmy nie będą zbyt często brały przykładu z Lariana, bo obok oczywistych plusów są także minusy i nie mogę oprzeć się wrażeniu, że za kilka lat nawet najkrótsze tytuły powstawałyby latami... A jaka będzie kolejna gra Larianów? Tego nie wiemy, ale na pewno nie będzie to Baldur’s Gate 4 ani dodatek do „trójki” lub cokolwiek osadzonego w świecie Dungeons & Dragons.


Czytaj dalej

Redaktor
Samuel Goldman

I have no mouse and I must click.

Profil
Wpisów1103

Obserwujących4

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze