28.11.2023, 10:45Lektura na 2 minuty

Korzystałeś z usług ALAB? Sprawdź, czy twoje dane zostały wykradzione

W ramach wczorajszego wycieku opublikowane zostały dane 55 tysięcy klientów ALAB laboratoria, a złodzieje grożą, że kolejna partia trafi do Internetu wraz z końcem grudnia.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Grupa ransomware RA World dokonała kradzieży wyników badań medycznych przeprowadzanych przez ALAB laboratoria i podpisywanych z firmą umów, a informacje te zostały udostępnione do pobrania na stronie przestępców. Jako że w wyniku ataku ucierpiało co najmniej 55 tysięcy Polaków, zainteresowały się nim instytucje rządowe. CERT Polska wraz z Centralnym Ośrodkiem Informatyki zasiliły serwis bezpiecznedane.gov.pl skradzionymi danymi, w wyniku czego możemy w prosty sposób sprawdzić, czy znaleźliśmy się wśród ofiar hakerów.

Problem polega na tym, że portal, za pośrednictwem którego można tego dokonać, aktualnie trapią problemy z funkcjonowaniem. Jeśli uda nam się zalogować na bezpiecznedane.gov.pl, będziemy mogli sprawdzić, czy nasze dane nie znalazły się wśród tych opublikowanych w sieci. Jeśli mieliśmy pecha i to właśnie nasze informacje personalne zostały upublicznione, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki celem zabezpieczenia swojego PESEL-u. Zastrzec go możemy zarówno w urzędzie, jak i przez Internet, a szczegółowe instrukcje, jak przeprowadzić ten proces, znajdziemy w tym miejscu.

Na koniec warto przypomnieć, że RA World odgraża się, iż udostępnione dane są jedynie niewielkim fragmentem tego, co udało im się wykraść. Przestępcy zapewniają, że jeśli ALAB nie spełni ich żądań (czyli nie opłaci okupu), opublikują oni pozostałe, nieuczciwe pozyskane materiały, których łączna waga sięga rzekomo nawet 246 GB. Jeśli korzystaliśmy z usług przedsiębiorstwa, a nasze dane nie trafiły do sieci, nie oznacza to, że ten stan rzeczy nie ulegnie zmianie. Warto więc trzymać rękę na pulsie i śledzić rozwój sytuacji.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów712

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze