6
10.04.2018, 15:05Lektura na 2 minuty

Korea: Milionowa kara dla producentów gier z loot boksami

"Wcale nie sugerowaliśmy, że szanse są równe".


Mateusz Witczak

Jak donosi Korea Herald południowokoreańska Komisja ds. Sprawiedliwego Handlu nałożyła na trzech producentów gier wideo (Nexon, NextFloor i Netmarble) kary w wysokości łącznie niemal miliona dolarów.

Najwięcej, bo aż 882 tysięcy, uiści pierwsza z firm. W ich bezpłatnym, bardzo popularnym w Korei shooterze Sudden Attack, zadebiutowało niedawno wydarzenie Celebrity Count. Graczy zachęcano, by nabywali podczas eventu skrzynki zawierające dwa losowe puzzle. Jeżeli użytkownik zebrał szesnaście różnych elementów układanki, otrzymywał nagrodę. Sęk w tym, że prawdopodobieństwo zdobycia niektórych puzzli wynosiło zaledwie... 0,5%.

Komisja ds. Sprawiedliwego Handlu podnosi, że firma powinna poinformować o tym fakcie konsumentów i przywołuje przypadek gracza, który by zdobyć kompletny zestaw, wydał na loot boksy aż 430 dolarów (jedna skrzynka kosztowała ok. 85 centów). Nexon nie zaprzecza, iż użytkownicy nie mieli wielkich szans na zwycięstwo. Ale sprawa jest według developera nieporozumieniem, bo... komisja błędnie interpretuje jego intencje.  


W naszym wydarzeniu użyliśmy sformułowania "losowa zawartość" by zasugerować, że przedmioty będą dostarczane w sposób losowy, a szanse na wypadnięcie każdego z elementów układanki są różne. Jednak komisja zinterpretowała to zdanie jako sugerujące równe szanse. Również Netmarble i NextFloor wprowadzały użytkowników w błąd, choć w ich wypadku kary są symboliczne. W dodatku ich PR-owcy nie wystosowali równie kuriozalnych replik.
 

Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3458

Obserwujących18

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze