1
4.03.2024, 11:00Lektura na 2 minuty

Kolejne funkcje trafią do mObywatela 2.0

Rządowa aplikacja w ciągu najbliższych miesięcy wzbogaci się o kilka nowych funkcji, które mogą przypaść do gustu niektórym osobom.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że będzie dbało o dalszy rozwój aplikacji mObywatel i zdaje się, że zamierza wywiązać się z tej obietnicy. Wedle informacji zawartych na stronie projektu, oprogramowanie ma doczekać się szeregu usprawnień oraz kilku nowych funkcji, które mogą ucieszyć... pielęgniarki oraz radców prawnych.


Nowości w mObywatelu

W najbliższym czasie do mObywatela 2.0 mają trafić cyfrowe legitymacje radców prawnych oraz aplikantów radcowskich, w aplikacji pojawią się także dokumenty poświadczające o prawie do wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej, lekarza i lekarza dentysty.

Nie są to jednak jedyne nowości, jakie zawitają do programu. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad wdrożeniem do mObywatela czatbota, którego zadaniem będzie informowanie o dostępnych usługach państwowych. Planowany jest także rozwój ePłatności, wprowadzenie możliwości zapoznania się ze statusem złożonych wniosków (np. o dowód osobisty lub paszport) oraz opcji zmiany języka aplikacji. Przebudowy może doczekać się także interfejs aplikacji, jako że na liście nadchodzących poprawek i funkcji znalazły się także usprawnienia w obszarze UI/UX programu. W trakcie realizacji jest także wdrożenie dostępu do Rejestru Danych Kontaktowych i dokumenty lokalne dla Jednostek Samorządu Terytorialnego, które podpisały porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji.

Zaplanowano także wiele innych funkcji, które mają trafić do mObywatela, jednakże prace nad nimi nie zostały jeszcze rozpoczęte. Do ich grona zaliczyć można m.in. legitymację osoby niepełnosprawnej, legitymację honorowego dawcy krwi, podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem, zawieszanie i odwieszanie dowodu osobistego oraz e-Doręczenia. Znacznie poszerzyć ma się także zakres usług Urzędu Skarbowego oraz opcje związane z zarządzaniem własną firmą.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów878

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze