5
15.02.2024, 12:30Lektura na 2 minuty

Francuskie związki zawodowe namówiły pracowników Ubisoftu do protestu

Jak nie wiadomo, o co może w strajkach pracowników Ubisoftu chodzić, to na pewno chodzi o pieniądze.


Krzysztof „Gwint” Jackowski

Branża gier wideo od wielu lat rozwija się w ekspresowym tempie, chociaż ciągłe doniesienia o zwolnieniach i mocno negatywnych przewidywaniach na 2024 rok mogą zwiastować chwilowy zastój lub wręcz kurczenie się rynku. W takich czasach szeregowi twórcy gier postanawiają stawać twardo w opozycji do decyzji przełożonych i walczyć o swoje. Taka sytuacja ma obecnie miejsce w Ubisofcie.

Syndicat des Travailleurs·ses du Jeu Vidéo jest francuskim związkiem zawodowym działającym w branży gier wideo. Na początku lutego organizacja prowadziła rozmowy z Ubisoftem na temat podwyżek dla pracowników na obecny rok. Niestety rozmowy zakończyły się fiaskiem, a związek postanowił namówić pracowników firmy do jednodniowego strajku. Do tego zadania przyłączyła się także organizacja Solidaires Informatique Jeu Vidéo.

O co dokładnie walczą pracownicy oraz związki zawodowe we Francji? Oczywiście o lepsze płace. Organizacje postulowały pięcioprocentowe podwyżki, które miały wykraczać ponad poziom inflacji. Ubisoft na takie rozwiązanie nie chciał wyrazić zgody i zaproponował podwyżki w przedziale 2-3%, które zależne byłyby od studia, w jakim dany pracownik działa. Solidaires Informatique Jeu Vidéo nazwało to rozwiązanie „okruchami od szefów”, przypominając ogłoszenia firmy o świetnych wynikach finansowych, które były zaskakujące również dla nich samych.

Nawoływania do strajków przemówiły do pracowników, którzy w walentynki wyszli na ulice, domagając się godnej zapłaty za swoją pracę. Napięcie, jakie obecnie ma miejsce w branży gier wideo, może doprowadzić do rozlania się protestów także na inne firmy. Czy do takiej sytuacji dojdzie? Czas pokaże.


Czytaj dalej

Redaktor
Krzysztof „Gwint” Jackowski

Beznadziejnie zakochany w Dead Space i BioShocku. W gry wideo gram, odkąd byłem mało rozgarniętym bobasem, i planuję robić to do końca. Wydałem 460 złotych na Diablo IV i do teraz tego żałuję. Jak ktoś chce zagrać w jakiegoś multika na Xboksie, to ja bardzo chętnie.

Profil
Wpisów332

Obserwujących4

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze