27.08.2023, 15:30Lektura na 2 minuty

Filtry Gmaila są zbyt lewicowe? Sąd oddala pozew

Republikanie twierdzą, że Gmail celowo wysyła ich maile do spamu, ale sąd w USA się z tym nie zgadza.


Antoni „Darkling” Antoszek

Czy firmy technologiczne są uprzedzone w stosunku do polityków o prawicowych poglądach? Cóż, właśnie tak twierdzi Republikański Komitet Narodowy (Republican National Committee, RNC) w Stanach Zjednoczonych, który wytoczył Google’owi pozew, oskarżając giganta, że filtry Gmaila dużo chętniej odsyłają do spamu maile konserwatywnych kandydatów. Choć republikanie powołują się na badania naukowe, to amerykański sąd nie przychylił się do ich pozwu i „uniewinnił” Google’a.


Gmail nie ma uprzedzeń

Pozywając Google’a, RNC powołał się na artykuł naukowy badaczy z Instytutu Informatyki na North Carolina State University, którzy twierdzili, że filtry antyspamowe skrzynek mailowych mogły mieć wpływ na kampanię wyborczą w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2020 r. Według autorów pozwu naukowcy sądzą, że Gmail częściej uznaje za spam maile promujące republikańskich kandydatów względem polityków z Partii Demokratycznej. Co ciekawe, z badania wynika, że Outlook i Yahoo w przeciwieństwie do Google’a przejawiają podobne (choć mniejsze) „uprzedzenie” względem demokratów.

Ale, jak podaje The Washington Post, sami autorzy badania sprzeciwili się wykorzystaniu ich artykułu do politycznych celów, uznając, że republikanie wyrwali wyniki z kontekstu. Jeden z naukowców powiedział, że „nic w badaniu nie pozwala na wyciągnięcie podobnych wniosków”.

I ostatecznie do takiej interpretacji przychylił się amerykański sąd, który oddalił pozew republikanów. The Washington Post informuje, że sędzia Daniel Calabretta, choć uznał sprawę za „wyrównaną”, stwierdził, że RNC dostatecznie nie wykazało, iż Google w złej wierze i z premedytacją wrzucało do spamu republikańskie maile.

Firma wygłosiła oświadczenie, w którym wyraża radość z tego, że sąd zgodził się, iż nie ma żadnych podstaw, by uznać filtry skrzynki za dyskryminujące którąkolwiek opcję polityczną. Republikanie zapowiadają zaś, że sprawa nie jest zakończona i politycy zamierzają walczyć z „anty-konserwatywnym uprzedzeniem Big Techu”. Istotnie, sędzia pozwolił RNC na zmianę pozwu; republikanie prawdopodobnie poprawią dokument i ponownie będą próbowali uzyskać potwierdzenie, że Google faworyzuje demokratów.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów187

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze