1
28.08.2023, 15:45Lektura na 3 minuty
Wideo

Escape from Tarkov: Arena – Dynamiczna strzelanka na nowym gameplayu

Studio Battlestate Games opublikowało zwiastun rozgrywki Escape from Tarkov: Arena. Szczegóły poznaliśmy podczas targów Gamescom 2023.

Kilka dni temu uruchomiono stronę internetową dla Escape from Tarkov: Areny. Umożliwia ona przedpremierowe zamówienie, ale czym byłby preorder bez prezentacji możliwości, jakie oferuje gra? Z zaprezentowanego na Gamescomie filmu (obejrzycie poniżej) i krótkich opisów trybów gry wynika, że Arena będzie przypominała tytuły pokroju Call of Duty, a na pewno będzie o wiele bardziej dynamiczna niż oryginał.


Escape from Tarkov: Arena – Szybkie starcia na nowych zasadach

Na mniejszych mapach rywalizują ze sobą gracze w formacie 1 na 1 lub drużyny niewielkich rozmiarów. Walka odbywa się na bliskim dystansie, a niektóre lokacje są wręcz klaustrofobiczne. Do wartkiej akcji nadal przyczyni się stosunkowo niewielka liczba kulek do uśmiercenia wrogów. Zaczerpnięte z oryginału są też m.in. mechanika strzelania, system zarządzania ekwipunkiem i animacje postaci.

Co ciekawe, spin-off będzie całkowicie zintegrowany z Tarkovem. Połączymy więc naszą broń i progres z Areną oraz na odwrót. Twórcy chwalą się też przemyślanym SBMM (systemem dobierania graczy). Ranking oparty na umiejętnościach zapewni, że gracze będą dobierani do przeciwników o podobnym poziomie umiejętności, sprzyjając uczciwej i konkurencyjnej rozgrywce.


Escape from Tarkov: Arena – Tryby gry i mapy

Arena ma posiadać siedem map i pięć trybów gry.

 • Strzelanina – Turniej każdy z każdym – każda drużyna gra przeciwko sobie w trybach solo, duo lub trio. Dwie drużyny z największą ilością punktów zwycięstwa spotykają się w finale, aby wyłonić zwycięzcę turnieju.
 • Bitwa drużynowa – 2 drużyny po 5 graczy walczą o zwycięstwo w 7 rundach. Przechwycenie obiektów na mapie po upływie czasu spowoduje zwycięstwo w rundzie.
 • Przełamanie – Misje PvE dla 5 graczy. Celem drużyny jest oczyszczenie lokalizacji z fal wrogów, ukończenie określonego zadania i ewakuacja do bezpiecznej strefy.
 • Ostatni Bohater – Deathmatch między wieloma graczami. Celem każdego gracza jest zdobycie największej ilości fragów w wyznaczonym czasie.
 • Pojedynek – rozgrywany na śmierć i życie w formacie 1 na 1.

Poznaliśmy też kilka dostępnych w grze map.

 • Tartak – Stary prywatny tartak na obrzeżach Tarkova. Plotki mówią, że to ukryta rezerwowa baza dowodzenia TerraGroup Labs z autonomicznym systemem kontroli.
 • Magazyn 5 – Dawny bezpieczny magazyn ładunkowy TerraGroup Labs w porcie. Ikoniczna lokalizacja w nowej odsłonie.
 • Dziura Powietrzna – Hala terminalu lotniska miejskiego, przekształcona przez miejscowych bandytów w Arenę do walk na śmierć i życie.
 • Równik – Tymczasowa Arena do walk gladiatorów, przekształcona z centrum handlowego Equator-2.

Niewiele wiemy jeszcze o mapach „The Bawl”, „The Box” i „Resort”.

Dla zainteresowanych przedsprzedażą gra jest dostępna za 37 euro (około 165 złotych). Kto nabędzie pre-order, uzyska dostęp do zamkniętych beta-testów i elementów kosmetycznych. Escape from Tarkov: Arena zmierza tylko na PC, ale nie poznaliśmy jeszcze nawet orientacyjnej daty premiery.


Czytaj dalej

Redaktor
Michał „Perzi” Perzanowski

Piłkarski męczennik kibicujący Manchesterowi United i Wiśle Kraków. Na szczęście gry działają kojąco, prawda? Lubię strategie i przygodówki. Cierpię na syndrom jeszcze jednej tury. Sprzęt nie gra roli (That's what HE said).

Profil
Wpisów309

Obserwujących3

Dyskusja

 • Dodaj komentarz
 • Najlepsze
 • Najnowsze
 • Najstarsze