22
2.05.2022, 08:30Lektura na 2 minuty

Embracer przejmuje marki Tomb Raider, Deus Ex i Thief oraz ich twórców

Embracer Group ogłosiło, że kupuje studia Crystal Dynamics, Eidos Montreal oraz Square Enix Montreal wraz z należącymi do nich markami.

Zakupowy szał wciąż trwa. Tym razem nie bierze w nim udziału ani Microsoft, ani Sony, a cicha woda w postaci szwedzkiego Embracera. Wydawca właśnie pochwalił się porozumieniem, w ramach którego staje się właścicielem studiów developerskich Crystal Dynamics, Eidos Montreal oraz Square Enix Montreal. Wraz z ponad tysiącem pracowników, przejmuje także prawa do ponad 50 tytułów. Mowa o takich markach jak Tomb Raider, Deus Ex, Thief czy Legacy of Kain.

Kwota transakcji? Bagatela, 300 mln dolarów.

Phil Rogers, prezes Square Enix na Amerykę i Europę, uważa Embracera za najlepiej skrywany sekret branży gier. Zdecentralizowana kolekcja twórców w rękach szwedzkiego wydawcy ma stanowić doskonałe środowisko dla właśnie przejętych od Square studiów.


To doskonały wybór dla naszych ambicji: robienia gier wysokiej jakości ze wspaniałymi ludźmi i zrównoważonego rozwoju naszych dotychczasowych marek w najlepszym wydaniu z możliwych. Embracer pozwoli nam nawiązać nowe współprace na przestrzeni wszystkich mediów i wykorzystać w pełni ich potencjał, a także spełnić marzenia o tworzeniu niesamowitej rozrywki.


Phil Rogers

Od razu i nasze serca mogą szybciej zabić. Czy to oznacza, że tak brutalnie porzucone marki jak Deus Ex i Legacy of Kain będą miały wreszcie szanse na odrodzenie i zawładnięcie umysłami nowego pokolenia graczy? Embracer wyraźnie zaznacza w komunikacie, że widzi szanse na inwestowanie w ich rozwój. Oczywiście przejęcia na taką skalę nie są dokonywane w mgnieniu oka. Finalizacja transakcji jest przewidywana na drugi kwartał bieżącego roku fiskalnego, a więc pomiędzy lipcem a wrześniem.

Przypomnijmy, że Crystal Dynamics zapowiedziało ostatnio rozpoczęcie prac nad kolejnym Tomb Raiderem. Ostatnim dziełem Eidos Montreal pozostaje ciepło przyjęte przez graczy, lecz rozczarowujące pod względem sprzedaży Marvel's Guardians of the Galaxy. Z kolei Square Enix Montreal znane jest z mobilnych produkcji z Go w tytule, takich jak Deus Ex Go czy Hitman Go.


Czemu Square Enix pozbywa się swoich studiów?

Po pytaniach o przyszłość marek Deus Ex i Legacy of Kain, to zapewne kolejne, które rodzi się w głowach graczy. Odpowiedź wydaje się dość przewidywalna, jeśli śledziliśmy ostatnie wypowiedzi Yosuke Matsudy. Square Enix zamierza kontynuować inwestycje na polu blockchaina, sztucznej inteligencji i rozwiązań chmurowych. Jeśli zaś chodzi o zachodnie marki, to w komunikacie udostępnionym przez wydawcę czytamy, że planuje wciąż trzymać się takich tytułów jak Just Cause, Outriders i Life is Strange.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, szatniarz w Lakeview Hotel, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1862

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze