20.05.2024, 16:30Lektura na 2 minuty

Dyrektor Kanadyjskiej Służby Wywiadu Bezpieczeństwa ostrzega przed TikTokiem

Zdaniem Davida Vigneaulta, chiński rząd czai się na dane personalne osób z każdego zakątku globu.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Stany Zjednoczone nie są jedynym państwem w Ameryce Północnej, które ma sporo zastrzeżeń co do chińskiej aplikacji. David Vigneault, głowa Kanadyjskiej Służby Wywiadu Bezpieczeństwa, podzielił się swoimi przemyśleniami co do TikToka w trakcie sobotniego wywiadu dla stacji CBC News:


Moja odpowiedź jako dyrektora kanadyjskiego wywiadu bezpieczeństwa jest taka, że istnieje bardzo jasna strategia ze strony rządu Chin (...), aby móc uzyskać (...) dane osobowe od każdego na całym świecie. Jako osoba prywatna powiedziałbym, że absolutnie nie poleciłbym komuś posiadania TikToka.


David Vigneault

Jak zauważył Vigneault, już sam projekt aplikacji wskazuje jasno na to, że zbierane przez nią dane trafiają w ręce chińskiego rządu. Co więcej, tydzień przed wystąpieniem dyrektora Kanadyjskiej Służby Wywiadu Bezpieczeństwa, agencja udostępniła raport, w którym zawarto informacje o tym, że prezydent Chin – Xi Jinping, wprowadził przepisy umożliwiające rządowi kontrolę danych w Chinach oraz wymuszające od chińskich obywateli na całym świecie współpracy ze służbami wywiadowczymi Państwa Środka.

David Vigneault zwrócił przy tym uwagę na fakt, że młody wiek nie powinien stanowić wymówki do udostępniania swoich danych na lewo i prawo:


Większość ludzi może powiedzieć: „Dlaczego udostępnianie danych na TikToku przez nastolatka jest teraz wielką sprawą?”. Cóż, za pięć lat, za 10 lat, ten nastolatek będzie młodym dorosłym, będzie zaangażowany w różne działania na całym świecie. Jeśli z jakiegokolwiek powodu znajdziesz się na celowniku Chińskiej Republiki Ludowej, będą oni mieli wiele informacji na twój temat


David Vigneault

Na koniec warto nadmienić, że obecnie ważą się losy TikToka na terenie USA. Platformie zostało postawione ultimatum, jednak ta zapowiedziała, że nie ma zamiaru poddać się bez walki. Co więcej, o utrzymanie TikToka w Stanach Zjednoczonych walczą także osoby korzystające z serwisu do promocji własnych biznesów.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów950

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze