18.03.2024, 14:30Lektura na 2 minuty

Czatbot Elona Muska stał się otwartoźródłowy

Technologia stojąca za Grokiem, bo takie miano nosi tytułowy czatbot, może być wykorzystana bezpłatnie przez developerów w ich autorskich projektach.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Jak przekazała na swoim blogu stojąca za Grokiem firma xAI, zarówno składająca się z 314 miliardów parametrów architektura jej tworu, jak i jego wagi (odpowiednik synaps w biologicznych sieciach neuronowych), zostały udostępnione w formie open source.


Grok dla wszystkich

O planach co do upublicznienia kodu Groka w ciągu nadchodzących dni Elon Musk poinformował tydzień temu. Można jedynie się domyślać, czy decyzja ta podyktowana była trwającym obecnie konfliktem na linii Musk – OpenAI.

Jak powiedział, tak zrobił, a duży model językowy Grok-1 został oficjalnie udostępniony do wglądu dla wszystkich chętnych. Na bebechy Groka możemy rzucić okiem zaglądając na repozytorium projektu na GitHubie. Z kolei wagi, których łączny rozmiar przekracza 318 GB, możemy pobrać z tego miejsca.

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że upubliczniony kod czatbota pochodzi z fazy wczesnego szkolenia Groka, które to zakończyło się w październiku ubiegłego roku. xAI zastrzegło przy tym, że model ten nie został dostrojony do żadnego konkretnego zastosowania.

Całość udostępniona została na licencji Apache 2.0, co oznacza, że Groka można wykorzystać nawet w komercyjnych celach. Nawet jeśli jednak ktoś się na to zdecyduje, to na jego barkach będzie leżała odpowiedzialność za wyszkolenie czatbota i przystosowanie go do wykonywania danych czynności.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów882

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze