4
22.06.2024, 09:00Lektura na 1 minutę

Cybertarcza RP. Pomoże rządowi dbać o cyberbezpieczeństwo?

Czy program ogłoszony przez rząd to istotny krok w kwestii cyberbezpieczeństwa?


Antoni „Darkling” Antoszek

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło w piątek 21.06 Cybertarczę Rzeczypospolitej Polskiej, czyli program, który ma m.in. chronić Polskę przed atakami hakerskimi. Na program przeznaczone zostaną 3 miliardy złotych w ciągu dwóch lat.


Wielkie Nazwy

Ministerstwo chwali się, że już podejmuje działania, które wpływają na poprawienie cyberbezpieczeństwa, i będą one uwzględnione przez zakres Cybertarczy RP, co skądinąd trochę podważa sens robienia z niej całkiem nowego projektu. Mowa m.in. o nowelizowaniu ustaw odnoszących się do cyberbezpieczeństwa, tak, by były adekwatne do nowych zagrożeń, czy projektach realizowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Poza tym deklaracje ministerstwa są raczej ogólnikowe; poprawione ma być „cyberbezpieczeństwo jednostek samorządu terytorialnego” i rozpoczęte mają być prace nad Strategią Cyberbezpieczeństwa RP. Z ciekawszych rzeczy, rząd planuje budowę Lokalnych Centrów Cyberbezpieczeństwa, które mają zapewnić sprawne działanie jednostek na poziomie samorządowym.

Miejmy nadzieję, że ta zatrważająca liczba nowych nazw (z których część, by nie męczyć czytelnika, pominąłem), przełoży się na realne efekty w ochronie cyberbezpieczeństwa Polski.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów222

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze