18.09.2023, 10:30Lektura na 2 minuty

Chromebooki: Aż 10 lat wsparcia – Google rozwiązuje problem

Google po raz kolejny zmienia politykę dotyczącą utrzymywania przy życiu chromebooków i jest to kolejna zmiana na lepsze.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Chodzi tu oczywiście o przedłużenie okresu, w którym urządzenia będą otrzymywać automatycznie poprawki bezpieczeństwa. Według komunikatu Google’a nowe chromebooki mają być zabezpieczone przez dekadę – co stanowi ukłon w stronę szkolnictwa i zarazem odpowiedź na krytykę, jaka niedawno spadła na koncern.


Przyczyny

Jakkolwiek ocena takiego podejścia może być wyłącznie pozytywna, to oczywiście nie jest to zmiana podyktowana dobrocią serca. W kwietniu amerykańsko-kanadyjska federacja organizacji non-profit Public Interest Research Group zgłosiła zastrzeżenia co do działania chromebooków w szkołach. Okazało się m.in. że przeciętnie wsparcie dla tych laptopów wygasa już po czterech latach. To niewiele, zważywszy że urządzenia tego rodzaju na Zachodzie są dość powszechnie wykorzystywane w edukacji, gdzie docelowo powinny przecież wystarczać na dłuższy czas.

Okazało się jednak, że chromebooki stosunkowo szybko zaczynają sprawiać problemy. Po upływie okresu wsparcia nie dość, że wskutek braku poprawek bezpieczeństwa są narażone na zagrożenia, to jeszcze… nie można się z nich logować do różnych witryn. Innymi słowy – nadają się do wyrzucenia, powiększając tym samym rosnącą górę e-śmieci. W tym kontekście decyzja Google’a wydaje się jedyną rozsądną, jaką mógł podjąć koncern.


Wsparcie

Uczciwie trzeba też zaznaczyć, że cykl życia chromebooków nie był krótki. Początkowo były one oferowane z automatycznymi aktualizacjami przez trzy lata po ich pojawieniu się w 2011 r. Okres ten został przedłużony do pięciu lat w 2016 r., a następnie do ośmiu lat w 2020 r. Jednakże, co istotne, czas ten zaczyna biec nie w momencie, kiedy właściciel rozpoczyna korzystanie z urządzenia, a od dnia, kiedy producent certyfikuje danego chromebooka – stąd też zapewne wspomniany wyżej, przeciętnie czteroletni okres praktycznego wsparcia urządzenia.

Począwszy od 2024 roku, wszystkie urządzenia działające pod kontrolą systemu Google’a będą miały zapewnione 10 lat wsparcia. Automatyczne poprawki obejmą również laptopy wprowadzone do sprzedaży w 2021 roku i później. Z kolei w przypadku starszych urządzeń update’y będzie można włączyć ręcznie w ustawieniach systemowych urządzenia.

Fotografie: Google

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów462

Obserwujących21

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane