12
29.10.2021, 11:38Lektura na 2 minuty

Bobby Kotick prosi o obniżenie wynagrodzenia do minimum do czasu naprawy sytuacji w firmie

Prezes nie otrzyma też w związku z tym żadnych premii ani bonusów.


Witold Tłuchowski

Konsekwencje procesu o dyskryminację i molestowanie seksualne w Activision Blizzard okazały się większe, niż ktokolwiek się chyba spodziewał w momencie nagłośnienia sprawy. Choć w pierwszym odruchu korporacja zaprzeczyła oskarżeniom, szybko przyznała się do błędu. Ze stanowiska prezesa Blizzarda ustąpił J. Allen Brack, niedługo później z firmy zniknął zaś szereg developerów, w tym m.in. reżyser Diablo IV. Łącznie zwolniono ponad 20 osób, a zmiany dotknęły również gry studia ale sytuacji wciąż daleko do rozwiązania.

Problemy związane są przede wszystkim z wydarzeniami w Blizzardzie, jednak nie znaczy to, że bez winy jest zarząd całej spółki. Po raz kolejny przyznał to Bobby Kotick w wystosowanym do pracowników liście. Jak pisze, zarząd i on sam zawiedli zatrudnione w firmie osoby w „niektórych niezwykle ważnych aspektach”. Prócz przeprosin i przedstawienia szczegółowego planu nadchodzących w Activision zmian (m.in. zwiększenie zatrudnienia kobiet i osób niebinarnych o połowę, większa transparentność działań w zakresie walki z dyskryminacją, polityka zera tolerancji dla gnębienia w pracy) Kotick miał także w zanadrzu dość zaskakujące ogłoszenie:


Chcę mieć pewność, że wszelkie dostępne zasoby zostaną wykorzystane, abyśmy zostali liderem w branży pod względem doskonałości w miejscu pracy. W związku z tym poprosiłem zarząd o zmniejszenie mojego całkowitego wynagrodzenia do czasu, aż zarząd stwierdzi, że osiągnęliśmy cele związane z równością płci i inne zobowiązania opisane powyżej. Dokładniej poprosiłem zarząd o obniżenie mojej płacy do najniższej kwoty, jaką kalifornijskie prawo dopuszcza dla osób zarabiających pensję, która w tym roku wynosi 62 500 dolarów [rocznie – red.]*. Żeby było jasne: jest to obniżenie mojego ogólnego wynagrodzenia, a nie tylko pensji. Poprosiłem o nieotrzymywanie w tym czasie żadnych premii ani nieprzyznawanie mi żadnych bonusów.


Pomimo świetnych wyników firmy zarobki Koticka od dawna wzbudzały kontrowersje – prezes Activision Blizzard trafił na listę najbardziej przepłacanych CEO, a jego wysoką pensję krytykowali również niektórzy akcjonariusze. W związku z tym kilka miesięcy temu spółka ogłosiła, że pensja Koticka zostanie ostatecznie zmniejszona o połowę.

*Mowa o tzw. exempt employees, których pensja minimalna od 2022 będzie wynosić w Kalifornii 62 400 dolarów rocznie.


Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze