13
26.07.2021, 12:33Lektura na 4 minuty

Blizzard: Oskarżenia o molestowanie i dyskryminację. Dawni szefowie przepraszają, firma odpiera zarzuty i... zapowiada zmiany

Sprawa trafiła już do kalifornijskiego sądu.


Witold Tłuchowski

Ostatnie lata wiele zmieniły w branży gier i życiu osób w niej zatrudnionych, skupiając uwagę graczy na takich kwestiach jak crunch czy warunku pracy developerów. Jednocześnie stale słyszymy doniesienia o kolejnych skandalach związanych z mobbingiem czy molestowaniem w znanych firmach – najgłośniejszym przypadkiem pozostaje Ubisoft, ale z podobnymi oskarżeniami mierzyć musiały się m.in. Insomniac Games, Riot Games czy Quantic Dream.

Problem nie ominął również Activision Blizzard. 20 lipca w kalifornijskim sądzie rządowa agencja walcząca z dyskryminacją – California Department of Fair Employment and Housing – złożyła pozew, w którym oskarżyła wydawcę (oraz same Blizzard Entertainment) o gorsze traktowanie kobiet (w tym m.in. niższe pensje, rzadsze awanse, częstsze zwolnienia), a także rasizm oraz niereagowanie na przypadki molestowania (w wyniku którego miało dojść do samobójstwa jednej z napastowanych kobiet). W dokumencie opisywana jest również panująca w biurze atmosfera „męskiego bractwa”, gdzie na porządku dziennym są żarty z seksualnym podtekstem na temat koleżanek. Mężczyźni mają też zrzucać swoje obowiązki na współpracowniczki, gdy sami np. grają podczas pracy.

Reakcje HR-u były i szefostwa były, mówiąc krótko, nieskuteczne.


Liczne skargi dotyczące bezprawnego nękania, dyskryminacji i działań odwetowych kierowano do personelu i kadry kierowniczej pozwanej firmy, w tym do prezesa Blizzard Entertainment J. Allena Bracka. Jednak pozwani nie podjęli skutecznych środków zaradczych w odpowiedzi na te skargi. Pracownicy byli dodatkowo zniechęcani do składania skarg, ponieważ pracownicy działu kadr byli bliscy rzekomym sprawcom. Wewnętrzne śledztwo w dziale zasobów ludzkich wykazało, że istnieje „duży brak zaufania” i że „HR nie jest wysoko ceniony”. Nic dziwnego, że skargi pracowników były traktowane pobieżnie oraz lekceważąco i nie były utrzymywane w tajemnicy. W wyniku tych skarg pracownice były poddawane odwetowi, w tym m.in. pozbawiane pracy przy projektach, przenoszone wbrew woli do innych jednostek i zwalniane.


Do sytuacji szybko odniosło się Activision Blizzard. W oświadczeniu zaprzeczyło oskarżeniom DFEH, nazywając część z nich fałszywymi, obiecując wykazanie nieścisłości pozwu w sądzie. Przypadek wspomnianego samobójstwa jest jej zdaniem niezwiązany ze sprawą. Dodatkowo dokument ma ignorować zmiany, jakie zaszły w firmie w ciągu ostatnich lat.

Fran Townsend, wiceprezeska Activision Blizzard, w mailu do zatrudnionych w spółce developerów stwierdziła, że spółka aktywnie walczy z molestowaniem seksualnym czy nieprzyjazną atmosferą w miejscu pracy. Jak dodała:


Niedawno złożony pozew przedstawiał wypaczony i nieprawdziwy obraz naszej firmy, w tym fałszywe, stare i wyrwane z kontekstu historie – niektóre sprzed ponad dziesięciu lat.


Z kolei J. Allen Brack, prezes Blizzarda, przyznał w wiadomości do pracowników, że tego rodzaju zachowania są absolutnie niedopuszczalne, a on sam całe zawodowe życie walczył z „boy culture”. Jak jednocześnie zaznaczył, na czas śledztwa nie może się jednak odnieść do konkretnych zarzutów. Mimo to zapowiedział rozpoczęcie dialogu i zmiany w studiu.

Swoje oświadczenia wydali też dawni szefowie Blizzarda, Chris Metzen i Mike Morhaime, w których przeprosili pracowników i fanów za dopuszczenie do takich sytuacji.

Część pracowników zareagowała złością na ich zdaniem zbyt delikatną (a przy tym niespójną) reakcję firmy. Również gracze są niezadowoleni, domagając się m.in. usunięcia z World of Warcraft licznych nawiązań do byłego dyrektora kreatywnego gry (odszedł z firmy w zeszłym roku), oskarżanego w pozwie o molestowanie seksualne. Nie brakuje też przypadków anulowania subskrypcji w ramach protestu czy nawet manifestacji w samej produkcji.


Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze