1
28.12.2021, 00:30Lektura na 3 minuty

Best of Steam 2021: Bestsellery i najchętniej ogrywane tytuły

Polskie Outriders to jedna z największych tegorocznych premier na Steamie.

Valve wrzuciło do sieci tegoroczną edycję „Best of Steam”, czyli zestaw kilku list, które przedstawiają między innymi najpopularniejsze oraz najbardziej dochodowe (brane są pod uwagę przychody brutto) tytuły z oferty rzeczonej platformy


Lista bestsellerów przedstawia 100 gier, które osiągnęły najwyższy przychód na Steam w 2021 roku. Aby poznać całkowity przychód, przyglądamy się sprzedaży gry, transakcjom w grze i sprzedaży DLC dla każdej aplikacji na Steam od 1 stycznia 2021 r. do 15 grudnia 2021 r.

Ponieważ nie udostępniamy szczegółowych danych odnośnie przychodu wygenerowanego przez gry na tych listach, postanowiliśmy posortować je według kategorii, by nakreślić, jak mniej więcej porównują się ze sobą. Gry są posortowane losowo wewnątrz następujących kategorii:

Platyna: 1. – 12. miejsce
Złoto: 13. – 24. miejsce
Srebro: 25. – 40. miejsce
Brąz: 41. – 100. miejsce


W gronie absolutnie najlepszych znalazło się miejsce dla sześciu debiutantów (New World, Valheim, Naraka: Bladepoint, Apex Legends, Battlefield 2042 oraz Dead by Daylight), jak również dla starych wyjadaczy. Dobrze przewidujecie, Grand Theft Auto V utrzymało pozycję w czołówce, zresztą nie pierwszy raz:


W tym samym czasie wielu wieloletnich liderów nadal cieszy się sukcesem na Steam. Dota 2, CS:GO i Grand Theft Auto V pozostają w kategorii platynowej szósty rok z rzędu, co nie powinno nikogo dziwić z powodu pełnych pasji fanów, dzięki którym te gry nadal pozostają istotne w 2021 roku. Tytuły powracające do kategorii platynowej po raz czwarty to m.in. PlayerUnknown's Battlegrounds (aka PUBG) i Tom Clancy's Rainbow Six Siege. Warto tutaj również wspomnieć o Destiny 2, które już trzeci rok znajduje się w tej kategorii od swojej premiery na Steam w 2019 roku.


Pozwolę sobie zauważyć, że dwie głośne rodzime premiery – Cyberpunk 2077, Outriders - pojawiły się w srebrnej kategorii. Wiedźmin 3 również załapał się do wyróżnionej setki (Brąz). Warszawskie People Can Fly, twórcy wspomnianego przed momentem Outriders, mają naprawdę duże powody do zadowolenia, albowiem autorski looter shooter to jedna z największych tegorocznych premier na Steamie (TOP 12 listy „Nowe tytuły”).

Rzućmy jeszcze okiem na zestawienie produkcji z największą liczbą jednoczesnych graczy (wyniki z 2021 roku). Najpierw jednak jeszcze trochę przydatnych informacji:


W przeciwieństwie do list, które opierają się na sukcesie komercyjnym, lista najczęściej granych gier wyróżnia gry, które osiągnęły największą liczbę graczy do 15 grudnia 2021 roku. Uwzględniliśmy każdą grę [w tym Wiedźmina 3 – dop. red], która miała ponad 30 000 jednoczesnych graczy w roku, grupując je w kategorie w oparciu o osiągniętą liczbę graczy. Tak jak w przypadku poprzednich gier, wykluczyliśmy krótkotrwałe wzrosty wywołane darmowymi weekendami, rozdaniami i innymi „anomaliami”.


Układ tytułów w poszczególnych kategoriach jest losowy, dlatego też mogę napisać tylko tyle, iż Cyberpunk 2077 szczyci się platynowym rezultatem. A zatem w dzieło CD Projektu w szczytowym momencie grało jednocześnie ponad 200 tysięcy fanów interaktywnej rozrywki. Warto też docenić osiągnięcie Outriders, które pojawiło się w złotej kategorii (ponad 100 000 graczy jednocześnie).

Całe „Best of Steam 2021” znajdziecie W TYM MIEJSCU.


Czytaj dalej

Redaktor
Rafał „hraboll” Pieczka

Niegdyś byłem ekspertem od klasycznych przygodówek, zaś obecnie jestem nieuleczalnym łasuchem i nieprzyzwoicie zatwardziałym fanem angielskiego futbolu. Zaczynałem z poziomu wiernego czytelnika CD-Action, pisałem w kilku miejscach. Aktualnie spełniam swoje marzenia.

Profil
Wpisów1397

Obserwujących6

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze