24.08.2023, 15:45Lektura na 2 minuty

AI Mety przełoży tekst w 100 językach. Pomoże w budowie multiwersum?

Zuckerberg chce wykorzystać sztuczną inteligencję do flagowego celu Mety.


Antoni „Darkling” Antoszek

Macie dość miernych tłumaczeń Google Translator, a może nie wystarcza wam nawet zaawansowany tłumacz DeepL? Wygląda na to, że już wkrótce rozwój AI może sprawić, iż problemy z przekładem między językami będą przeszłością. Meta opracowała właśnie sztuczną inteligencję, która jest w stanie tłumaczyć tekst w niemal 100 językach.


Wieża Babel

To poważny projekt. Eksperci z Mety pracowali nad nim wraz z naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, a owocem ich wysiłków jest ponad stustronicowy specjalistyczny artykuł naukowy, który Meta linkuje na swoim oficjalnym blogu. Jakie możliwości ma nowa sztuczna inteligencja, której badacze nadali nazwę SeamlessM4T?

Cóż, trochę zdradza już sam kryptonim projektu – M4T to skrót od Massively Multilingual & Multimodal Machine Translation (masowo wielojęzyczne i multimodalne tłumaczenie maszynowe; słówko „seamless” oznacza zaś „bez zakłóceń”). Jak podaje Reuters, SeamlessM4T jest w stanie tłumaczyć tekst i mowę między niemal setką języków. Co więcej, AI jest w stanie przeprowadzić pełny przekład mowy na mowę pomiędzy aż 35 językami.

Jak trenowano tak potężny model? Naukowcy zebrali publicznie dostępne próbki dźwiękowe, których łączna długość wynosi… 4 miliony godzin (eksperci nie podają jednak, jakie jest źródło nagrań). Skorzystali oni również z Wikipedii i innych publicznych stron; te materiały posłużą do tłumaczenia tekstu.

Ciekawe jest potencjalne zastosowanie nowego AI: Mark Zuckerberg zapowiada, że SeamlessM4T może ułatwić komunikację użytkownikom metawersum, którzy pochodzą z różnych stron świata. Możliwość błyskawicznego przekładania mowy faktycznie może sprawić, że interakcje będą dużo bardziej naturalne, a korzystanie z metawersum będzie faktycznie dostępne dla każdego, bez konieczności znajomości języka angielskiego.

Jeśli chcecie przetestować model, musicie uzbroić się w cierpliwość – nie jest on jeszcze dostępny dla każdego, ale Meta zapowiada, że już wkrótce pozwoli każdemu zastosować go do użytku niekomercyjnego (choć jest już dostępne naprawdę imponujące demo - pod tym linkiem). Czekamy!


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów187

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze