7
20.10.2021, 14:45Lektura na 3 minuty

Activision Blizzard: Po głośnym pozwie o dyskryminację z firmy zwolniono już ponad 20 osób

Drugie tyle mierzy się z „innymi działaniami dyscyplinarnymi”.


Witold Tłuchowski

Nie cichną echa głośnego pozwu o molestowanie i dyskryminację w Activision Blizzard. W ostatnich miesiącach usłyszeliśmy o kolejnych zwolnieniach w spółce i zmianach wprowadzanych w jej grach (m.in. znany z Overwatcha kowboj McCree otrzyma nowe imię), a także postępowaniu, jakie w tej sprawie wszczęła Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. We wrześniu doszło zaś do ugody z Equal Employment Opportunity Commission, która zakończyła rozpoczęty jeszcze w 2018 proces, ale sytuacja w firmie daleka jest od wyjaśnienia.

Activision Blizzard postanowiło podsumować pierwsze miesiące swoich działań na rzecz poprawy warunków pracy w spółce i konsekwencji, jakie wyciągnięto wobec oskarżanych o molestowanie osób. Wiadomość do fanów oraz pracowników przygotowała wiceprezeska Frances Townsend, notabene autorka niesławnego komunikatu, w którym w pierwszej reakcji na doniesienia o pozwie zaprzeczała jakimkolwiek problemom.


Przez ostatnie kilka miesięcy słuchałam waszych komentarzy, obaw i obserwacji. Jestem wdzięczna wszystkim, którzy podzielili się swoim punktem widzenia – zwłaszcza tym, którzy wymagają od nas, byśmy działali lepiej. Zależy mi na tym, abyście wiedzieli, jak poważnie traktuję to wszystko i jak bardzo jestem zaangażowana w kolejne kroki, które wspólnie podejmiemy. Niestrudzenie pracujemy, aby mieć pewność, że zmierzamy do punktu, w którym ludzie będą nie tylko słyszani, ale także odpowiednio wspierani. [...] Wśród informacji, które otrzymaliśmy, znalazło się kilka jasnych i praktycznych zaleceń od wielu z was oraz naszego zespołu ds. etyki i zgodności. Wśród nich pojawiły się trzy kluczowe tematy. Po pierwsze: nie wahajcie się zwolnić lub zdyscyplinować tych, którzy naruszają nasze zasady i nie przyczyniają się do budowania pozytywnej kultury traktującej wszystkich członków naszego zespołu z szacunkiem. Po drugie: bądźcie transparentni nie tylko w odniesieniu do procesów dochodzeniowych, ale także podejmowanych przez was działań. Po trzecie: zainwestujcie zasoby w etykę pracy, kulturę i szkolenia.


W związku z tym Townsend zdradziła, jakie konkretne działania podjęła firma, mając na uwadze powyższe zalecenia. Przede wszystkim zajęto się kwestią osób oskarżanych o niestosowne zachowania w pracy:


W ostatnich miesiącach odnotowaliśmy wzrost zgłoszeń za pośrednictwem różnych kanałów służących do składania raportów. Ludzie nie boją się zgłaszać spraw zarówno z przeszłości, jak i teraźniejszych. […] W związku z różnymi zgłoszeniami ponad 20 osób opuściło Activision Blizzard, a ponad 20 osób stanęło w obliczu działań dyscyplinarnych innego rodzaju.


Jak zaznaczyła Townsend, wciąż analizowane są kolejne skargi. Prezeska chwaliła się też zatrudnieniem nowych osób mających za zadanie zbadanie sytuacji w firmie, rozwiązanie problemów pracowników, a także poprawę atmosfery w biurach.

Activision Blizzard nie wymieniło oczywiście, kto konkretnie przestał pracować w firmie – wiemy, że w tym gronie znalazł się m.in. dotychczasowy dyrektor Diablo IV.


Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze