Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITSapkowski: „W Wiedźminie słowiańskości tyle co trucizny w zapałce”

Witold piątek, 14 lutego 2020, 9:56 News
PC

Pisarz podkreślał to wielokrotnie, teraz zrobił to raz jeszcze.

Gry CD Projekt Red znacząco wpłynęły na to, jak postrzegamy Geralta i jego wesołą kompanię – czy tego chcemy, czy nie. Kwestia słowiańskości uniwersum – przez wiele osób brana za pewnik na wiele lat przed premierą pierwszego Wiedźmina Redów – została tylko przez twórców potwierdzona, gdy wypuszczali kolejne produkcje mocno inspirowane rodzimym folklorem. Przy okazji premiery niedawnego serialu dyskusje na ten temat opanowały polski (chociaż nie tylko) internet. 

W najnowszym numerze „Książek. Magazynu do Czytania” pojawił się krótki wywiad z Andrzejem Sapkowskim – rzecz wcale nieczęsta. Warto się zapoznać z całością, mimo że pisarz odpowiada na pytania z charakterystyczną dla siebie... powiedzmy, nieprzystępnością i wrodzoną skrytością. Udało się jednak wyciągnąć z niego kilka słów. Po raz kolejny wyraził więc swoją delikatną irytację zdobyciem szerszej popularności na świecie dzięki grom:

Piszę od 30 lat z hakiem, a szum medialny wokół mnie wszczyna się za sprawą gry i serialu. Tak to technologie wpływają na status pisarza. Który zresztą dziękować za to technologiom nie zamierza. Ani tym bardziej kłaniać się im.

Poruszono też kwestię budzących pewne kontrowersje wśród części widzów czarnoskórych mieszkańców świata „Wiedźmina” – tutaj pisarz stwierdził po prostu „wszystko jest możliwe i dopuszczalne, wszak mogło tak być”, ponieważ w jego książkach „o kolorze skóry zbyt precyzyjnie się nie mówi”. Zależy więc to jedynie od woli adaptatora.

Przy okazji pytania o „chęć przypisywania polskości bohaterom powieści” przez niektórych fanów, pisarz odparł:

Dziwi [mnie to], i to mocno. Wiedźmin Geralt nosi wprawdzie całkiem „słowiańskie” imię, pobrzmiewają „słowiańskie” nuty w ono- i toponomastyce. Jest leszy i kikimora – ale jest też Andersenowska syrenka i Bestia wzięta od Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. Wypada jeszcze raz powtórzyć: cykl o wiedźminie to fantasy klasyczna i kanoniczna, słowiańskości w niej, jak rzekł Wokulski Starskiemu, tyle co trucizny w zapałce.

Nie zakończy to rzecz jasna sporów fanów (w końcu wiedźmińskie uniwersum już od lat żyje własnym życiem), ale być może wprowadzi chociaż nowe argumenty do dyskusji.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 17 lutego 2020, 12:56   Oldfighter
Sapek poczuł kasę to już sam nie wie czy to słowiańskie czy nie xD
Gra komputerowa pokazała całemu światu w jakich klimatach wiedźmin czuje sie najlepiej.
Netflix pluje w twarz nam wszystkim, takimi adaptacjami.
poniedziałek, 17 lutego 2020, 1:15   naxster
Jak do ghost in the shell wzięli białą, to cały scenariusz napisali żeby to uzasadnić a i tak byłą chryja największych serwisów. Które w obronie "blackwashwoanych" postaci wymyślą dowolna bzdurę. Tyle wiec warte są dla mnie gadania "HUUR BO TO FANTASY TO MOSZNA WSZYSTGO"
W świecie sapkowskiego ludzie gotowi byli wbić na pal, bo ktoś miał dłuższe uszy, brak rasizmu tam po prostu kłuje w oczy (acz może mieć sens czarna czarodziejka). A czarny król Artur może być broniony tylko przez poważny gwałt na logice.
poniedziałek, 17 lutego 2020, 1:11   naxster
Mnie w temacie poprawności rasowej wystarcza jedno - nie przerabia się masowo chińskich czy japońskich mitów i historii z białymi którzy udają azjatów. Czarna pantera nie jest grany przez białego ani tym bardziej nikt nie zrobiłby filmu nawet fantasy, gdzie biali mają starożytna wioskę w Afryce. Jakoś tak zawsze jest to w jednym kierunku a wszystko inne to whitewashing...
niedziela, 16 lutego 2020, 21:42   Mevelex
Kryterium rozróżnienia cywilizacji jest wiele. Miejsce, gdzie ona się wytworzyła. Cechy charakterystyczne itd. Polecam książki prof. Feliksa Konecznego, który dużo pisał o cywilizacjach. Nasza cywilizacja to cywilizacja łacińska, zbudowana na prawie rzymskim, greckiej filozofii i chrześcijaństwie. Mówiąc o niej w sposób szerszy z racji tego iż została stworzona przez ludzi białych można o niej mówić jako o cywilizacji białego człowieka. Nigdzie nie napisałem, że to kolor skóry buduje. Ludzie to robią.
niedziela, 16 lutego 2020, 21:37   Mevelex
@Avaler- A za jakich niby ich uważali? Jakieś źródło? Ta dyskusja zmierza w takim kierunku, że za chwilę będę musiał udowadniać, że trawa jest zielona. Skoro coś zostało stworzone przez ludzi białych, w tym przypadku cywilizacja, to można mówić o cywilizacji białego człowieka. Nie widzę tu żadnych nadużyć. Tak samo Waldemar Łysiak pisząc cykl "Malarstwo Białego Człowieka" również mógł użyć takiego sformułowania na opisanie malarstwa ludzi białych.
niedziela, 16 lutego 2020, 17:04   Avaler
@ares354 Jak powiadał Schopenhauer "Duma narodowa jest najmniej wartym rodzajem dumy". Ja sobie przypisuje swoje własne osiągnięcia, ale ty możesz sobie przypisywać cudze, nie widzę z tym problemu. A to, że nie podoba ci się trend nie zmienia absolutnie faktu, że ludzie za nim podążający nadal mają prawo do interpretowania fikcji tak jak im się to podoba. Wpływy afrykańskie na Chiny może są nikłe, ale już na kulturę obu Ameryk trzeba byłoby być ślepym by ich nie dostrzec.
niedziela, 16 lutego 2020, 13:19   ares354
@Avaler
Mogę, mojego własnego kraju. Możesz tak powiedzieć o sobie ? Że się tak rzucasz i stękasz ? Fikcję można modyfikować ile się chce, problem leży w tym że modyfikują pod trendy ruchu SJW, gdzie wrzucają wszędzie czarnych w ramach walki z rasizm i bla bla bla. Kultury na siebie wzajemnie wpływają, odkryłeś. Jak afryka wpłynęła na kulturę Chin ?
sobota, 15 lutego 2020, 17:57   Avaler
@ares354 A czy ty możesz przypisać sobie udział w budowie dowolnej kultury? Brałeś udział w Chrzcie Polski? Widziałeś jak Bolesław Śmiały zabijał biskupa Stanisława? Walczyłeś pod Wiedniem? Przypisywać to sobie możesz rzeczy za które odpowiedzialny jesteś ty sam. Ignorujesz też fakt, że kultury nie funkcjonują w bańce i wzajemnie na siebie wpływają. A to na czym opary jest Wiedźmin, nie zmienia faktu, że nadal jest fikcją, którą można modyfikować wedle uznania.
sobota, 15 lutego 2020, 17:31   ares354
I powiem więcej, Wiedźmin jest dziełem fikcji OPARTYM na mitach, kulturze, wierzeniach ludów EUROPEJSKICH, czy Ci się to podoba czy nie. A że Netflix jest światowy, i globalny, to zmienia wszystko pod publikę światową.
sobota, 15 lutego 2020, 17:28   ares354
@Avaler Czyli mamy rozumieć że możesz sobie przypisać udział w budowie kultury Chin, w każdym razie nie kolor skóry tych ludów miał znaczenie, kij z tym że do dziś to są rodowici mieszkańcy. Kultura Chińska jest w końcu własnością Afryki tak samo jak Azji...kolor skóry nie ma tu nic do rzeczy, podobnie geny i cechy ludzkie. Możesz sobie żyć w utopi, ale Europa jest spadkobiercą kultury białego człowieka, który ją zbudował i pielęgnował.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Mitologia grecka, legendy arturiańskie i płaska Ziemia.

Komentarzy:
4

Z udostępnionych gier ograłam tylko osiem, bo na więcej nie miałam czasu, ale znalazły się wśród nich perełki. W dodatku pełne wersje wszystkich poniższych gier zadebiutują jeszcze w tym roku, a dema nadal możesz pobrać ze Steama!

Komentarzy:
0

Jeśli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa.

Komentarzy:
1

Już drugi tydzień z rzędu mam do czynienia z żabami, a przede mną jeszcze Frog Fractions!

Komentarzy:
4

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z
« wrzesień 2020
PWŚCPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930