Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITSouth Park znika z Chin z powodu krytyki cenzury

Witold środa, 9 października 2019, 15:40 News

Twórcy kajają się i przepraszają. W swoim stylu.

W najnowszym odcinku (o wymownej nazwie „Band in China”) serialu Trey Parker i Matt Stone postanowili wyśmiać m.in. amerykańskie firmy próbujące zdobyć pieniądze chińskich firm i konsumentów, które przy okazji idą na potężne ustępstwa (szczególnie oberwało się Disneyowi). Wszystko zaczyna się, gdy Randy Marsh postanawia podbić tamtejszy rynek, sprzedając marihuanę. W tym samym czasie Stan z kolegami zakłada metalową kapelę, która wpada w oko jednemu producentowi muzycznemu. Ponieważ pieniędzy w muzyce już nie ma, zarządza, że chłopcy muszą nakręcić film biograficzny o zespole. Niestety, aby sprzedał się w Chinach, trzeba dokonać paru korekt – np. nie wspominać, że Kenny nauczył się grać na basie, oglądając filmik z Dalajlamą. W tym czasie Randy już na miejscu trafia do obozu pracy, w którym poznaje... Kubusia Puchatka (z Prosiaczkiem u boku), czyli postać w Chinach zakaz... no nie, nikt oficjalnie nie zakazał przedstawiania Puchatka. Go po prostu w tym kraju nie ma. I już.

Tak jak od teraz South Parku. Serial co prawda oficjalnie nigdy w Państwie Środka dostępny nie był, ale w internecie bez trudu można było oglądać wszystkie odcinki, w wielu miejscach publikowano krótkie fragmenty, a portale społecznościowe i fora pełne były dyskusji na jego temat. Niestety, Parker i Stone wypowiedzieli wojnę chińskim cenzorom, której na ich ziemi wygrać się nie da. Nagle okazuje się, że na Weibo (lokalnym odpowiedniku Twittera) w przeszłości nikt nigdy nie wspomniał nawet słowem o South Parku. Chińczycy nie znają takiego programu. Kropka.

Twórcy postanowili więc przeprosić wszystkich urażonych.

OFICJALNE PRZEPROSINY DLA CHIN OD TREYA PARKERA I MATTA STONE'A
Tak jak NBA, witamy chińskich cenzorów w naszych domach i naszych sercach. My także bardziej kochamy pieniądze od wolności i demokracji. Xi [Jimping, Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Chin – red.] wcale nie wygląda jak Kubuś Puchatek. Włączcie nasz trzechsetny odcinek w tę środę o 10! Niech żyje Wielka Komunistyczna Partia Chin! Niech jesienne zbiory sorgo będą obfite! Teraz jesteśmy w porządku, Chiny?

Jednocześnie zamieścili link do rzeczonego odcinka (do obejrzenia za darmo).

Siłą rzeczy trudno tematu, który poruszył South Park, nie powiązać z ostatnim zbanowaniem przez Blizzard gracza Hearthstone'a za prohongkoński okrzyk podczas wywiadu. Oczywiście złamał on regulamin, ale społeczność zgromadzona wokół tytułu nie wydaje się przekona, że podobnie stałoby się w innych sytuacjach.

*Jeżeli ktoś przegapił żart, to tylko przypomnę, że „band” jako „zespół” czyta się identycznie jak „banned” – „zakazane”.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 10 października 2019, 18:05   Tesu
@Komio
Thank you Captain Obvious!
czwartek, 10 października 2019, 8:33   Komio
To nie przeprosiny tylko sarkazm xD
środa, 9 października 2019, 21:20   skurczybyczek666
@Witold:
" zgromadzona wokół tytułu nie wydaje się przekona" - powinno być "przekonana".
środa, 9 października 2019, 18:37   Muidus
South Park to kwintesencja amerykańskiego $pie%^&olenia
środa, 9 października 2019, 17:59   Kwad_rat
No i Blizzardowi się oberwało. Kubusie Puchatki lecą w jego stronę, po tym jak zwolnił 3 ludzi za popieranie protestów w Hong Kongu.
środa, 9 października 2019, 17:13   KafarPL
Oglądałem ten odcinek bodajże 2 dni temu. Nieźle rykłem z niektórych scen a ta z obrazka powyżej to już w ogóle xd
środa, 9 października 2019, 16:59   w1ntermu7e
Piękne <3
środa, 9 października 2019, 16:49   witold
@aRo Ach, czytamy, ale co cudze oko, to cudze oko. Dzięki za czujność!
środa, 9 października 2019, 16:13   zadymek
Ech, żeby tak większość się "uwzięła" na chińską cenzurę. Już nie chodzi o nabijanie się, po prostu nie ulegać. I niech się wypchają lokalnymi produkcjami, których oczywiście tylko przypadkiem nikt poza ChRLD nie kupi...
środa, 9 października 2019, 16:04   aRo
"pieniądze chiński firm", "stan" z małej, "ale bez w internecie bez trudu" - w takim krótkim tekście. Czytacie te newsy przed wrzuceniem? :P

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Kiedy myślisz o kinie samurajskim, automatycznie przychodzi do głowy jedno nazwisko – Kurosawa. Jeśli więc ktoś ma ambicję stworzyć olbrzymiego sandboxa z akcją osadzoną w XIII-wiecznej Japonii, z konieczności będzie musiał szukać inspiracji w obrazach mistrza. Nie inaczej było w przypadku Ghost of Tsushima.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z