25
18.07.2009, 09:40Lektura na 3 minuty

Słów kilka o... Natalu i zadaniach biurowych

Zaprezentowany w trakcie E3 Project Natal, nowy, w wielu aspektach rewolucyjny, kontroler Xboksa 360 ma szansę przynieść wiele dobrego rynkowi elektronicznej rozrywki. A co by się stało, gdyby Natal wykorzystać w biurowych pracach na PC?


Piotrek66

Założyciel firmy Microsoft, Bill Gates, choć znajduje się obecnie na "emeryturze", wypowiedział się na temat najnowszego dzieła jego „spadkobierców”. Stwierdził on, że Natal mógłby bezproblemowo działać z Windowsem (ponoć już trwają prace nad przystosowaniem kontrolera do „Okienek”). Nowy sprzęt giganta z Redmond miałby mieć zastosowanie w środowisku biurowym (przynajmniej na razie o tym tylko wspomina Gates). Natal w biurze? Bardzo niezwykła wizja. Do czego można by go użyć? Hmm, zastanówmy się.

Oto siedem (wymyślonych przeze mnie) sposobów ewentualnego wykorzystania Natala w biurze:

  • Surfowanie po internecie – przeglądanie stron WWW stałoby się o wiele łatwiejsze. Moglibyśmy palcem wskazywać interesujące nas linki (i to bez potrzeby zakupu ekranu dotykowego) i otwierać je. Nic nie stanęłoby również na przeszkodzie, by własnoręcznie przewijać zawartość serwisów, ciągnąc suwak w dół (bez skojarzeń...).
  • Katalogowanie i przeglądanie elektronicznej poczty – Natal sprawiłby, że odbieranie maili stałoby się o wiele przyjemniejsze. Wyobraźcie sobie taką sytuację: musimy przenieść kilka wiadomości do innego folderu. Bierzemy je do ręki i – niczym standardowe listy – przenosimy je do innego katalogu. A co jeśli chcemy jakiś mail wyrzucić? Nic prostszego! Mniemy go i wyrzucamy za siebie. Zaleta: za plecami nie rośnie nam sterta śmieci.
  • Przesyłanie plików między komputerami w sieci lokalnej – dostarczanie danych koledze obok dzięki nowemu kontrolerowi Microsoftu przestałoby być monotonną czynnością. „Bralibyśmy” potrzebny plik/folder i rzucilibyśmy nim w kierunku PC-ta sąsiada. W przeciwieństwie do rzutów standardowymi dokumentami, nie narazilibyśmy odbiorcę – ani jego peceta – na urazy spowodowane uderzeniem kilku kilogramów papieru.
  • Przeglądanie i wyszukiwanie dokumentów – Natal z pewnością ułatwiłby pracę wszelkiej maści urzędnikom. Odszukanie potrzebnego pliku byłoby prostsze – wystarczyłoby przerzucać wirtualne kartki, dzięki czemu szybko odnaleźlibyśmy szukaną rzecz. Nie chciałbym być jednak w skórze urzędnika/urzędniczki, który/a wyglądałby/a nieco dziwacznie wymachując rękami przed komputerem…
  • Precyzyjniejsze rysowanie – bez wątpienia nowy sprzęt Microsoftu znalazłby zastosowanie wśród grafików. Zamiast drogiego tabletu wystarczyłby tylko ten niezwykły kontroler. Nic nie stałoby na przeszkodzie, by rysować po ekranie monitora palcem. Choć zapewne po dłuższym posiedzeniu nie czulibyśmy ręki, ale czego się nie robi dla tak niezwykłej precyzji?
  • Wydawanie poleceń za pomocą głosu – jak wiemy, Natal rozpoznaje głos użytkownika. Dzięki temu bezproblemowo można by sterować niektórymi funkcjami komputera werbalnie. Zlecenie przelewu bankowego jedną komendą? Fajne i praktyczne!
  • Kodowanie plików – w dzisiejszych czasach trzeba dbać o własne dane. Wielu stosuje różne sposoby ich zabezpieczania. A co byście powiedzieli na to, by chronił je nasz wizerunek? Wystarczyłoby, by Natal zarejestrował naszą facjatę i voila! Nasze dokumenty w postaci zero-jedynkowej są bezpieczne, a otworzyć możemy je jedynie my. Chyba najskuteczniejszy sposób, nieprawdaż?
  • Wiele z przedstawionych tu przykładów (niemalże każdy) brzmi dziś, jak czysta fantastyka. Ale jeśli rzeczywiście Microsoft sprawi, że Natal będzie kompatybilny z PC-tem (co trudne nie powinno być, w końcu pecety i X360 mają "umiarkowanie" podobną architekturę), ta fantastyka może dość szybko stać się rzeczywistością. Czy wkrótce będziemy świadkami, jak standardowa mysz przejdzie w biurach, bankach i urzędach do lamusa?

    A do czego, według was, można by jeszcze wykorzystać Project Natal, jeśli chodzi o zastosowania biurowe? Piszcie w komentarzach wasze propozycje.


    Redaktor
    Piotrek66
    Wpisów17556

    Obserwujących0

    Dyskusja

    • Dodaj komentarz
    • Najlepsze
    • Najnowsze
    • Najstarsze