57
25.06.2009, 20:45Lektura na 3 minuty

Kolorowe PEGI w Polsce? Już wiemy! [WYWIAD]

Zastanawiając się, czy ogłoszona niedawno zmiana kolorów oznaczeń PEGI dotyczy również naszego kraju, skontaktowaliśmy się z panią Dominiką Urbańską-Galanciak ze Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego. Oto, czego się dowiedzieliśmy.


Hut

Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego to nasza rodzima organizacja, która zrzesza krajowych wydawców gier i promuje oznaczenia PEGI w Polsce. Jej przedstawicielka, pani Dominika Urbańska-Galanciak udzieliła nam wywiadu, który zamieszczamy poniżej.

CD-Action: Oznaczenia PEGI zmieniły kolor. Dlaczego?

Dominika Urbańska- Galanciak: Europejska Komisja ds. mediów i społeczeństwa informacyjnego w dokumencie wydanym 22.04.2008 wyraziła poparcie dla systemu PEGI jako skutecznego narzędzia informowania nabywców i użytkowników gier komputerowych oraz wideo odnośnie minimalnego wieku odbiorcy oraz rodzaju treści zawartych w interaktywnych programach rozrywkowych. Zalecała jednak wprowadzenie zmian, które zwiększyłyby czytelność oznaczeń stosowanych w systemie PEGI. Członkowie Advisory Board Interactive Software Federation of Europe po analizie systemów klasyfikacji mediów nieinteraktywnych w poszczególnych krajach europejskich doszli do wniosku, że wprowadzenie kolorów nawiązujących do sygnalizacji świetlnej, stosowanych często w narodowych systemach klasyfikacji programów TV czy filmów, sprawi, że oznaczenia PEGI będą bardziej zrozumiałe.   

CD-Action: Dlaczego zmiana kolorystyczna ta dotyczy tylko oznaczeń wiekowych, a nie oznaczeń dodatkowych?

Dominika Urbańska- Galanciak: Oznaczenia dodatkowe nie dotyczą wieku odbiorcy, występują na tylnej stronie pudełka lub opakowania gry i występują wyłącznie wtedy, gdy gra zawiera określone treści (np. wulgarny język, czy elementy audiowizualne, które mogą przestraszyć młodszych odbiorców). Ikony treści występują wyłącznie na grach o wyższych ratingach, dlatego wprowadzenie kolorów byłoby nieuzasadnione.

CD-Action: Czy nowe kolory oznaczeń PEGI będą obowiązywać również w Polsce? Od kiedy?

Dominika Urbańska- Galanciak: Nowy system oznaczeń wchodzi w życie z dniem 01.09.2009 i będzie obowiązywał we wszystkich krajach europejskich korzystających z PEGI, w tym także w Polsce. Warto jednak podkreślić, że system PEGI jest przejawem branżowej samoregulacji, co oznacza, że stosowanie oznaczeń nie jest obligatoryjne. Jakkolwiek polscy wydawcy i dystrybutorzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego stosują oznaczenia na wszystkich swoich grach.

CD-Action: Czy poza kosmetyczną zmianą kolorów zmienia się również definicja poszczególnych kategorii wiekowych?

Dominika Urbańska- Galanciak: Definicja się nie zmienia, jednak usunięcie symbolu "plus" ma za zadanie wskazać na właściwe, często niezrozumiałe, znaczenie ikon wiekowych. Niezwykle ważne dla pełnej czytelności oznaczeń jest wyjaśnienie, iż cyfra 3 czy 7 nie oznacza, iż gra jest rekomendowana dla trzylatka czy siedmiolatka, lecz, że nie zawiera treści nieodpowiednich dla odbiorcy w tym wieku. Doskonałym przykładem tego, że klasyfikacja wieku nie jest tożsama z merytoryczną oceną gry, są strategie ekonomiczne, które zazwyczaj nie zawierają nieodpowiednich treści, lecz są za trudne dla młodszych graczy.

CD-Action: Jak wygląda obecność oznaczeń PEGI w Polsce? Kto zajmuje się ich przyznawaniem, kto pilnuje by były przestrzegane, itd.?

Dominika Urbańska- Galanciak: Ze względu na to, że PEGI jest systemem dobrowolnym, nie ma instytucji, która zajmuje się przyznawaniem lub pilnowaniem występowania odpowiednich oznaczeń na grach. Niemniej jednak gry sprzedawane w Polsce posiadają oznaczenia, gdyż branża dba o dobro klienta, który ma pełne prawo do informacji, jaki rodzaj treści zawiera program, który jest w sprzedaży. PEGI jest systemem sprawdzonym i skutecznym. Przy jego opracowaniu pracowali reprezentanci różnych grup społecznych, kościoła, stowarzyszeń rodzicielskich oraz badaczy: psychologów, socjologów i medioznawców. Wszystkie te osoby, reprezentujące jednocześnie różne kraje stosujące system PEGI, nadal czuwają nad poprawnością systemu, analizują wszelkie reklamacje i uwagi odnośnie PEGI oraz weryfikują kryteria oceny gier poprzez nieustanne prace nad kwestionariuszem. Więcej informacji na temat systemu można znaleźć na stronie www.pegi.info. Natomiast na stronie Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego znajduje się wyszukiwarka klasyfikacji gier, jak również broszura informacyjna opisująca w bardzo interesujący sposób, jak działa system PEGI.


Redaktor
Hut
Wpisów4059

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze