Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITEpic vs Apple: Epic przegrywa w sądzie, Apple... również

Witold poniedziałek, 13 września 2021, 9:36 News

W grudniu App Store czekają ogromne zmiany.

Otwarta wojna między Epic Games a Apple wybuchła rok temu, kiedy pierwsza firma postanowiła udać się do sądu po usunięciu Fortnite'a z App Store'a. Stało się tak po tym, jak w grze pojawiła się opcja płatności pozwalająca przelać pieniądze bezpośrednio twórcom z pominięciem pośrednictwa sklepu (co skutkowało niższą ceną) – zdaniem Apple było to złamanie regulaminu usługi.

Trwający proces skupił uwagę całej branży i graczy, niejako przy okazji rzucił też nowe światło na wiele innych kwestii związanych z grami (np. politykę Sony wobec crossplayu). Sądowa batalia nareszcie dobiegła końca, ale łatwiej wskazać w niej przegranych niż wygranych.

Jak uznała bowiem sędzia Yvonne Gonzalez Rogers, Epic nie był w stanie w toku procesu udowodnić, że zasady panujące w sklepie Apple (w tym słynna trzydziestoprocentowa marża) są przykładem nielegalnego monopolu w rozumieniu obowiązującego prawa. Co więcej, ponieważ spółka Tima Sweeneya złamała podpisaną umowę, musi wypłacić Apple wspomniane 30% z ponad 12 milionów dolarów, jakie zarobiła w październiku zeszłego roku za pośrednictwem swojej aplikacji na iOS-ie umożliwiającej w tym czasie zakupy bezpośrednio u producentów, a także 30% od wszystkich późniejszych zysków Fortnite'a na iOS-ie wygenerowanych do czasu zakończenia procesu.

Chociaż sąd stwierdza, że Apple ma znaczny udział w rynku przekraczający 55% i pobiera wyjątkowo wysokie marże, same te czynniki nie świadczą o łamaniu ustawy antymonopolowej. Sukces nie jest nielegalny.

Apple szybko wydało stosowne oświadczenie:

Dziś sąd potwierdził to, co wiedzieliśmy od początku: App Store nie łamie prawa antymonopolowego. Jak uznał sąd, „sukces nie jest nielegalny”. Apple zmaga się z ostrą konkurencją w każdym segmencie, w którym prowadzimy działalność, i wierzymy, że klienci oraz developerzy wybierają nas, ponieważ nasze produkty i usługi są najlepsze na świecie. Pozostajemy zaangażowani w zapewnienie, że App Store jest bezpiecznym i zaufanym rynkiem, który obsługuje dobrze prosperującą społeczność developerów i ponad 2,1 miliona miejsc pracy w USA, a jego zasady obowiązują w równym stopniu każdego.

Choć Apple mogłoby triumfować, sąd w jednej kwestii przyznał Epicowi rację. W toku procesu Apple nie było w stanie udowodnić, że tak wysokie marża są niezbędne do poprawnego funkcjonowania sklepu. Zdaniem sędzi mogą jednak szkodzić klientom i developerom, dlatego firma nie powinna walczyć z alternatywnymi rozwiązaniami. Jak czytamy w podsumowaniu:

Zewnętrzny sklep z aplikacjami mógłby wywierać presję na Apple, aby firma wprowadzała innowacje, zapewniając funkcje, które Apple zaniedbało. Ponieważ ta konkurencja jest obecnie wykluczona, ograniczenia Apple zmniejszają innowacyjność „podstawowych” usług dystrybucji gier.

W związku z tym Apple otrzymało 90 dni na zmianę zasad obowiązujących w sklepie. Od grudnia spółka nie będzie mogła zabraniać developerom dołączania zewnętrznych linków lub przycisków wskazujących użytkownikom inne miejsca, w których mogą dokonywać zakupów w grze – dopuszczalne będzie również zachęcanie do tego. Twórcy będą mogli też komunikować się z klientami bez pośrednictwa sklepu, jeżeli gracze udostępnią im swoje dane poprzez założenia konta w aplikacji. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od tego, jak Apple zinterpretuje wytyczne sądu – wspomniany „przycisk” może przecież prowadzić bezpośrednio do płatności lub jedynie do strony, na której taką możliwość znajdziemy.

Epic faktycznie doprowadził więc do ogromnych zmian, ale firmie daleko do zadowolenia – zapowiedziała już zresztą odwołanie się od wyroku. Tim Sweeney skomentował zaś wyrok następująco:

Dzisiejsze orzeczenie nie jest wygraną ani dla developerów, ani dla konsumentów. Epic walczy o uczciwą konkurencję między metodami płatności w aplikacji i sklepami z aplikacjami dla miliarda konsumentów.

Fortnite powróci do App Store'a dopiero wtedy, gdy Epic będzie mógł oferować płatności w aplikacji w uczciwej konkurencji z płatnościami w aplikacji Apple, pozwalając oszczędzić tym samym pieniądze konsumentom.

Dziękuję wszystkim, którzy włożyli tyle czasu i wysiłku w walkę o uczciwą konkurencję na platformach cyfrowych, a szczególnie sądowi za przeprowadzenie bardzo złożonej sprawy w tak krótkim czasie. Będziemy walczyć dalej.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Epic Games, Apple,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 14 września 2021, 15:38   maxxkazimieszko
Moim zdaniem, wyrok słuszny i zrównoważony: obie korporacje mają brud za paznokciami i sąd im to elegancko wytknął i zadał pokutę.
wtorek, 14 września 2021, 13:22   AmberMozart
@lee32147 "Nawet cena V-Dolców w Fortnite spadła maksymalnie o 20% po pominięciu 30% marży" - a 20% to mało? Nikt nie mówi, że Epic nie chce zarabiac, ale nie powiesz, że w takiej sytuacji nie korzystasz?
wtorek, 14 września 2021, 6:51   ZygfrydQ
@lee32147 właściwie masz rację, nie pomyślałem o takiej ewentualności. Czyli myślisz, że Apple uostępni płatności zewnętrzne, ale i tak będzie wymagało marży, tylko na przykład mniejszej? No nie wiem. Niemniej, masz rację, że jest to jakaś opcja.
poniedziałek, 13 września 2021, 20:57   zadymek
@lee32147
"o tych omijających marżę Epica ani widu, ani słychu. "
A czy metody płatności "omijających marżę Epica" są elementem sklepu? Mapa drogowa dotyczy sklepu. To raz.A dwa. To ty przytoczyłeś mapę drogową again SKLEPU jako dowód na to, że jeszcze tej funkcji nie wprowadzono. Podczas gdy cała ta funkcja to biurokracja. Epic dał zgodę i
TO TWÓRCY IMPLEMENTUJĄ ALTERNATYWNE METODY PŁATNOŚCI W GRACH.
Nie wiem czy słyszałeś, Epic miał pozew a coś podobnego ;)
Przeczytaj artykuł, pls
poniedziałek, 13 września 2021, 20:53   DETHKARZ
ZADYMEK PPRZEGRAŁ. Buahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaa.
poniedziałek, 13 września 2021, 20:23   lee32147
@zadymek Czyli Epic wprowadza lokalne metody płatności, a o tych omijających marżę Epica ani widu, ani słychu. To jeszcze gorzej, bo Epic nawet nie ma w planach wprowadzenia tych płatności, więc Sweeney znowu mówi jedno, a robi całkiem coś innego. Tylko po co wcześniej podlinkowałeś artykuł mówiący o tym, że jest to już wprowadzone?
poniedziałek, 13 września 2021, 19:54   zadymek
@lee32147 Uh, nie przeczytałeś zacytowanego opisu? Coś o lokalnych metodach płatności.
Coś co sam sklep wprowadza, by się klientom łatwiej płaciło za produkt.
I nijak się ma do implementacji mikrotransakcji w grach.
poniedziałek, 13 września 2021, 19:47   lee32147
@zadymek "który to punkt oznaczono jako właśnie wprowadzane btw" To zabawne jest to, że "właśnie wprowadzają" już przez ponad 2 lata i dalej nie jest wprowadzone. I sądząc po pozostałych dodatkach, które "już prawie zostały wprowadzone", to jeszcze przez kilka lat tego nie zobaczymy.
A wpływ wyroku na dobro klienta będzie taki, że ceny i tak nie będą niższe, a do tego przy jakimś problemie z płatnością klient będzie musiał szukać pomocy na kilku różnych stronach zamiast bezpośrednio w App Store.
poniedziałek, 13 września 2021, 19:41   zadymek
@lee32147 1. Dyskusja była o wpływie wyroku z artykułu na dobro klienta. Nie wpływie...cokolwiek tam sobie wymyślisz. Skutki bezpośrednie masz w artykule - sam oceń czy pozytywne. Na efekty wykonania wyroku sobie poczekamy.2. Ja na trello nie widzę nic oprócz "Additional Payment Methods
(...)
Add additional local payment methods for many regions (which regions currently TBD)."który to punkt oznaczono jako właśnie wprowadzane btw.
poniedziałek, 13 września 2021, 19:30   nortalf
A ja bym prosił, żeby ktoś napisał pozew przeciwko płaceniu za grę online na konsolach. To jest niedorzeczne

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Na miesiąc przed planowaną premierą miałem okazję zejść do komnat starożytnej świątyni pamiętającej czasy imperium Akadu. Jak wypada trzeci odcinek antologii The Dark Pictures?

Komentarzy:
2

Bez klikaczy nie ma kołaczy.

Komentarzy:
4

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z