9.03.2021, 14:27Lektura na 4 minuty
Sponsorowany

Hyperbook NH5 – świetny laptop do Cyberpunka 2077

Najnowsza rodzina kart graficznych RTX 3000 zawitała do laptopów, Hyperbook NH5 jest zaś jednym z pierwszych modeli wyposażonych w GeForce'a RTX 3060. Zaowocowało to wydajnością, która pozwala pograć w najbardziej wymagające tytuły. W tym w Cyberpunka 2077 – i to, jak się okazuje, niezależnie od ustawień grafiki.

O wydajności desktopowych kart graficznych Ampere powiedziano już bardzo dużo. Jednakże dopiero teraz – wraz z premierą mobilnych edycji tych układów – stało się jasne, że nawet gamingowy laptop ze średniej lub średnio-wyższej półki, który został wyposażony w najnowszą kość Nvidii, będzie w stanie poradzić sobie z grami do tej pory dławiącymi niejednego peceta (nie wspominając nawet o laptopach poprzedniej generacji).

Konfiguracja sprzętowa
Jak już wiecie, sercem gamingowego Hyperbooka NH5 jest RTX 3060. Topowa karta graficzna to jednak nie wszystko. Tutaj uzupełnia ją ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy procesor Intel Core i7-10870H, który potrafi osiągnąć maksymalną częstotliwość 5 GHz. Mamy również 32 GB pamięci DDR4 pracującej z częstotliwością 2933 MHz, dane zaś będziemy przechowywać na dysku NVMe Samsunga o pojemności 1 TB. 

Za wyświetlanie obrazu odpowiada matryca IPS o rozdzielczości Full HD. Co jednak istotniejsze, ekran odświeża się tutaj z częstotliwością 144 Hz. Mamy więc pewność, że zawstydzająca niejeden stacjonarny komputer moc zostanie dobrze spożytkowana i Hyperbook HN5 zapewni wyśmienitą płynność obrazu w najpopularniejszych grach sieciowych, jak choćby w CS:GO czy Valorancie. Równocześnie jednak najnowszy laptop polskiej firmy to sprzęt, który pokaże pełnię swego potencjału w przypadku najbardziej wymagających gier – z Cyberpunkiem 2077 na czele.



Wycieczka w przyszłość z NH5
Uruchomić wspomnianego Cyberpunka „na maksa”? A dlaczego nie? Przy ustawieniu jakości grafiki na najwyższych możliwych predefiniowanych opcjach ray tracingu i z włączoną technologią DLSS sprzęt osiąga średnią wydajność na poziomie 41 kl./s. Warto mieć jednak na uwadze, że w tym przypadku DLSS ustawiliśmy tak, by zapewnić wysoką jakość obrazu. Gdy przestawimy go w tryb wydajności, zyskamy dodatkowe 12 klatek i gra będzie działać ze średnią wydajnością 53 kl./s. Innymi słowy, z Hyperbookiem NH5 bez problemów zagramy w najnowszy tytuł studia CDP Red, ciesząc oko detalami obrazu, które powstały z wykorzystaniem technologii śledzenia promieni światła. A to jest wciąż coś, co potrafi mało który sprzęt mobilny.

A co, jeśli nie zależy nam na realistycznych odbiciach światła obliczanych w czasie rzeczywistym? Podobną wydajność, jak w ostatnim z wymienionych wcześniej przypadków, laptop osiągnie, gdy zdecydujemy się wyłączyć ray tracing i DLSS, a pozostałe detale grafiki ustawić na poziomie ultra. Tutaj znów będziemy mieć 53 kl./s. Nawiasem mówiąc, ten przykład bardzo dobrze pokazuje, jak wynikające z aktywacji ray tracingu spadki wydajności są niwelowane przez maszynowy supersampling DLSS. Jednakże ten ostatni oczywiście lepiej pozostawić włączony: w ten sposób, korzystając z predefiniowanych ustawień „jakość obrazu” i detali ultra, będziemy mieć już 75 kl./s.

Podsumowanie
Spokojnie można osiągnąć w Cyberpunku 2077 o wiele wyższy framerate – i to bez rzucających się w oczy ubytków w oprawie graficznej. Chcąc rozpędzić Hyperbooka NH5 powyżej „setki”, musimy wprowadzić szybkie ustawienia grafiki na poziomie średnim oraz wspomóc rendering wydajnym DLSS-em. W takim przypadku laptop osiągnie 116 kl./s – co w praktyce jest o tyle ciekawym kompromisem między wydajnością a wyglądem, że Cyberpunk wciąż wygląda atrakcyjnie. Różnice pomiędzy poszczególnymi trybami wyświetlanej grafiki po prostu nie są w przypadku komputera osobistego duże.

Jak widać, Hyperbook HN5 to sprzęt, który dzięki nowemu układowi graficznemu Nvidii naprawdę ma się czym pochwalić w kwestii wydajności. Niejednokrotnie przewyższa stacjonarne pecety tak osiągami w grach, jak i ogólną konfiguracją – a to wszystko przy cenie ok. 6500 zł. Kwota wydaje się duża, jednak przy brakach desktopowych kart graficznych i ich zawrotnych cenach całościowy koszt porównywalnego zestawu PC może się okazać wyższy. A to kolejny argument za zakupem Hyperbooka.

Hyperbook NH5
Cena: 6458 zł
www.hyperbook.pl

PARAMETRY  Procesor: Intel Core i7-10870H, 2,2 GHz (maks. do 5 GHz), 8 rdzeni, 16 wątków • Grafika: Nvidia GeForce RTX 3060 6 GB GDDR6 TGP 80 W • Ekran: IPS, 15,6 cala, 1920 x 1080, matowy, 144 Hz • Pamięć: 32 GB RAM DDR5 2933 MHz, SSD Samsung 970 1 TB NVMe • Komunikacja: USB 2.0, USB 3.1 Gen 1, USB 3.1 Gen 2, USB-C 3.2 Gen 2 z DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, mini DisplayPort 1.2, LAN, mikrofon, słuchawki, Wi-Fi ax, Bluetooth 5 • Napęd optyczny: brak • Bateria: trójkomorowa, 49 Wh, wymienna • Inne: kamerka 720p, pełna klawiatura z podświetleniem RGB, po dwa głośniki i mikrofony, Windows 10 Home • Wymiary: 361 x 258 x 2,79 mm • Waga: 2,2 kg


Czytaj dalej

Redaktor
Art. sponsorowany
Wpisów157

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze