Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITNvidia: Karty graficzne mają trafiać do graczy, nie górników kryptowalut. Firma zmniejsza wydajność RTX 3060 w kopaniu

Witold piątek, 19 lutego 2021, 10:56 News

Producent przygotowuje również serię kart do kopania kryptowalut, by zwiększyć dostępność GPU dla graczy, a także zmniejsza wydajność GeForce RTX 3060 przy wydobywaniu Ethereum.

Szał na kryptowaluty się nie kończy, nawet jeżeli niektórzy przewidywali upadek tego trendu już parę lat temu. Choć Bitcoin i jego krewniacy zostali zaprojektowani w zupełnie innym celu – by być niezależną alternatywą dla tradycyjnych kontrolowanych przez banki centralne walut – z czasem zaczęto upatrywać w nich świetnego miejsca na inwestowanie pieniędzy.

Trzy lata temu cena najpopularniejszej z kryptowalut sięgnęła 20 tysięcy dolarów, jednak później jej wartość zaczęła szybko spadać. Pod koniec zeszłego roku kurs Bitcoina znów zaczął rosnąć, na początku roku osiągając zawrotne 40 tysięcy dolarów. W ostatnim tygodniu przekroczono barierę 50 tysięcy dolarów, a nie brakuje przewidywań, że to zaledwie początek.

Gorączka kryptozłota była więc nieuchronna, co przyczyniło się do zwiększenia popytu na i tak trudno dostępne z racji problemów z produkcją karty graficzne. Nie jest to zresztą nowy trend, bo w przeszłości domorośli górnicy (a także całe firmy się w tym specjalizujące) nie raz, nie dwa doprowadzali do wzrostu cen komponentów. Nvidia postanowiła teraz odpowiedzieć na zapotrzebowanie, tworząc specjalną serię układów CMP – Cryptocurrency Mining Processor. Będą one bardziej wydajne w kopaniu i pobiorą mniej prądu od dostępnych na rynku kart.

Jej przeznaczeniem jest „wydobywanie” Ethereum, kolejnej kryptowaluty bijącej rekordy popularności (jej kurs dochodzi właśnie do 2 tysięcy dolarów). Firma akcentuje, że tworzenie CMP w żaden sposób nie zmniejszy dostępności GeForce'ów, ponieważ ich części się wzajemnie nie pokrywają (CMP nie potrafi generować grafiki).

To jednak dopiero początek. Nvidia zamierza bowiem utrudnić życie górnikom korzystającym z tradycyjnych GPU:

Wraz z premierą GeForce RTX 3060 25 lutego robimy ważny krok, aby zapewnić, że układy GPU GeForce trafią w ręce graczy.

Sterowniki oprogramowania RTX 3060 są przeznaczone do wykrywania określonych atrybutów algorytmu wydobywania kryptowaluty Ethereum i ograniczania hash rate/wydajności wydobywania kryptowaluty o około 50 procent.

Jak tłumaczy firma, to całkowicie zrozumiałe posunięcie, ponieważ ich karty graficzne korzystają z szeregu zaawansowanych technologii potrzebnych do szczęścia graczom, ale górnikom całkowicie zbędnych.

To zdecydowanie dobra wiadomość – dzięki temu mający mieć swoją premierę 25 lutego GeForce 3060 będzie cieszyć się mniejszym zainteresowaniem. To z kolei sprawi, że uda się go kupić większej liczbie graczy... choć na pewno nie wszystkim chętnym.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 21 lutego 2021, 18:35   KadwaO
To teraz trzeba kupić 2 karty zamiast jednej, by w spokoju kopać ... ehh...
niedziela, 21 lutego 2021, 18:30   asparagus
@Coroner "... kim są górnicy, co to znaczy, że coś kopią i jaki to ma zwiazek z kartami?"
Górnicy są na Śląsku. Kopią oni węgiel, którego nikt nie chce. Mimo to, a może właśnie dlatego, przyznajemy im pewne szczególne przywileje ujęte w tak zwanej "karcie górnika". :)
sobota, 20 lutego 2021, 20:49   Piterk95
"There is a secure handshake between the driver, the RTX 3060 silicon, and the BIOS (firmware) that prevents removal of the hash rate limiter"https:www.komputerswiat.pl/aktualnosci/sprzet/geforce-rtx-3060-z-limitem-kopania-kryptowalut-nie-tylko-w-sterowniku-zmiany-moga/97j4pm6
piątek, 19 lutego 2021, 23:31   SerwusX
Pomijając zużycie, po prostu kopaczom bardziej i tak opłaca się kupić zwykłą kartę, bo daje to możliwość odzyskania części środków.
piątek, 19 lutego 2021, 22:28   CzlowiekKukurydza
@SerwusX Dawno, dawno temu, gdy topową kartą był 1080Ti widziałem testy przeprowadzone przez chyba Linusa. Karta używana normalnie vs ten sam model który rok kopał. Osiągi te same, temperatury też, wyniki w benchmarkach też. Ten sprzęt jest zbudowany tak żeby się 'nie poddać'. U kopacza taka karta leży na palecie w hangarze z klimą, a u połowy małych Januszków drogie mocne karty są ładowane do obudów które mają taką sobie wentylację i 2mm kurzu, i to je bardziej wykańcza. Albo zasilacze za 80zł.
piątek, 19 lutego 2021, 21:45   SerwusX
Bawią mnie rozwiązania "dedykowane dla górników", czyli karty bez złącza graficznego. Przecież taki górnik, gdy przestanie mu się to opłacać, opchnie kartę na allegro jako "prawie nówka, emeryt grał na niej w pasjansa wieczorami". :P
piątek, 19 lutego 2021, 20:32   rafioza02
Zacytuję Linus'a torvalds'a "Nvidia fuck you"
piątek, 19 lutego 2021, 20:30   rafioza02
Jednak to nie softlock tylko przerobiony vbios w każdej nowej karcie. Najwięksi gracze w sferze kopania krypto mają ludzi od pisania driver'ów/biosów, a nawet jeżeli jeszcze nie mają, to ich stać na zatrudnienie takich ludzi. Przecież bezpośrednio kupowali gotowe chipy od zielonych, a PCB i cooler tworzyli na własną rękę. NVidia chce uwalić domorosłych i kopaczy-gamer'ów, którzy w idle'u, gdy nie grają kopią sobie w tle ETH. Tu jest ciekawa analiza tego ruchu. https:www.youtube.com/watch?v=sg__YdXbRtI
piątek, 19 lutego 2021, 20:21   korinogaro
@nietrol... ty chyba nie rozumiesz na czym polegają kryptowaluty... Kopanie ich to nie jest sztuka dla sztuki. A spekulować można każdą walutą.
piątek, 19 lutego 2021, 19:44   nietrol
Hipokryzja dzisiejszego świata: limity co2, normy emisji euro, zielone łady, wyliczanie śladu węglowego. Z drugiej strony gigantyczne marnotrawstwo energii z którym nikt nic nie ma zamiaru robić, służące jedynie spekulacji. Dziwię się ludziom takim jak Musk, miałem go jak pewnie większość za wizjonera, okazał się pazernym frajerem angażującym swoje środki w piramidach pump and dump.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W jednej z nich rośnie szyja, w drugiej nos, a w trzeciej serce.

Komentarzy:
3

Karol Kopańko, autor książki „Polski e-sport”, prezentuje w bardzo obszernym artykule sylwetkę Marcina „Jankosa” Jankowskiego – utalentowanego i utytułowanego zawodowego gracza w League of Legends.

Komentarzy:
1

God of War na PS5 jest dokładnie tym, czego mogliśmy oczekiwać po jednej z najwybitniejszych gier poprzedniej generacji – najlepszym doświadczeniem, jakie obecnie może zaoferować nowa konsola Sony.

Komentarzy:
10

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z