42
30.01.2021, 12:08Lektura na 2 minuty

Valve pozwane za nadużywanie swojej siły rynkowej

W gronie współoskarżonych znajdziemy Ubisoft, CD Projekt i Devolver Digital.


Rafał „hraboll” Pieczka

W ubiegły czwartek pięcioro graczy złożyło pozew zbiorowy przeciwko Valve. Sąd Federalny w Kalifornii ma orzec, czy właściciel platformy Steam rzeczywiście nadużywa swojej siły rynkowej. Chodzi o domniemane zmuszanie developerów do zaakceptowania kontrowersyjnej klauzuli:


Steam jest dominującą platformą, która jest wykorzystywana do dystrybucji i sprzedaży gier na komputery klasy PC w Stanach Zjednoczonych. Jednak platforma Steam nie utrzymuje swojej dominacji dzięki lepszym cenom. Zamiast tego Valve nadużywa siły rynkowej, wymagając od twórców gier zaakceptowania klauzuli największego uprzywilejowania, którą znajdziemy w Umowie dystrybucyjnej Steama. Na podstawie tej klauzuli programiści zgadzają się, że cena pecetowej wersji gry na Steamie będzie taka sama, jak cena, po której developerzy sprzedają swoje gry na innych platformach dystrybucji cyfrowej.


Autorzy pozwu twierdzą, że wspomniana klauzula „ogranicza innowacje, tworząc sztuczną barierę dla pozostałych platform dystrybucji cyfrowej”. W innych warunkach konkurenci Steama mogliby „zapewnić takie same (lub wyższe) marże twórcom gier, jednocześnie oferując niższe ceny konsumentom”.

W gronie współoskarżonych znajdziemy Ubisoft, CD Projekt, Devolver Digital i jeszcze kilka innych podmiotów. Jak czytamy w pozwie, firmy te „bezprawnie zawarły umowy, zjednoczyły się lub spiskowały w celu bezzasadnego ograniczenia handlu”:


W interesie ekonomicznym ekip developerskich byłoby oferowanie swoich gier po niższych cenach u cyfrowych dystrybutorów, którzy pobierają niższą prowizję niż Steam [jak wykazano w pozwie, Microsoft i Epic pobierają odpowiednio 15 i 12 procent prowizji - dop. red], ponieważ mogłoby to generować takie same lub nawet większe przychody. Opisywana klauzula sprawia, że twórcy gier muszą brać pod uwagę wyższą niż normalnie [30% - dop. red] prowizję platformy Steam i tym samym nie mogą obniżać cen na konkurencyjnych platformach.


Pozew ma na celu orzeczenie, że klauzula, jaką stosuje się na Steamie, ma wpływ na utrzymanie monopolu. Sąd miałby zakazać Valve prowadzenia działań antykonkurencyjnych.


Redaktor
Rafał „hraboll” Pieczka

Niegdyś byłem ekspertem od klasycznych przygodówek, zaś obecnie jestem nieuleczalnym łasuchem i nieprzyzwoicie zatwardziałym fanem angielskiego futbolu. Zaczynałem z poziomu wiernego czytelnika CD-Action, pisałem w kilku miejscach. Aktualnie spełniam swoje marzenia.

Profil
Wpisów1397

Obserwujących6

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze