11
25.01.2021, 17:30Lektura na 6 minut

Najlepsze gry planszowe 2020

Nie samymi grami wideo człowiek żyje – są przecież jeszcze planszówki.


CD-Action

Choć w konsekwencji wydarzeń z 2020 ogromnym wzrostem popularności cieszyły się przede wszystkim gry wideo, wiele osób zainteresowało się w okresie pandemii także innymi mediami. Gdy życie towarzyskie z barów i kawiarni siłą rzeczy musiało się przenieść w zacisze prywatnych mieszkań, nagle znajomość planszówkowego światka stała się palącą potrzebą. W końcu nawet poczciwy Monopol ma prawo się znudzić po kilkudziesięciu partiach, a znalezienie dobrej alternatywy wcale nie musi być tak oczywiste.

Z pomocą śpieszy portal Ostatnia Tawerna, który podsumował zeszły rok, przygotowując zestawienie najlepszych gier planszowych (i nie tylko) wydanych w Polsce w 2020. A było ich niemało, dlatego z pewnością nie każdy znajdzie tutaj swoich faworytów – cóż poradzić, taki (okrutny) urok wszelkiej maści plebiscytów.

Walka była zażarta: nie zabrakło kickstarterowych hitów, dodatków do uwielbianych klasyków czy przyjaźniejszych (bo mniej skomplikowanych i tańszych) edycji bestsellerów z ostatnich lat.

Palec Boży

[...] To udana gra zręcznościowa, która zaskakuje oryginalnością, a jednocześnie przywołuje uczucie nostalgii za kultową grą w kapsle. W rozgrywce chodzi o to, aby umieścić jak największą liczbę proroków określonych bóstw (dyski z ich podobieństwami zazwyczaj zmieniają swoje położenie za pomocą pstryknięcia) na wyspach ulokowanych na załączonej w zestawie mapie. Tym samym można nawrócić pokaźną liczbę ich mieszkańców. Wygrywa ten, kto zrobi to najlepiej (tj. zdobędzie najwięcej punktów zwycięstwa).

Everdell

Piękna gra z niesamowitymi grafikami i pionkami w kształcie zwierząt przyciąga wzrok i obiecuje świetną rozgrywkę. Świat leśnych stworzeń nie zawodzi i zapewnia wiele dróg do zwycięstwa dzięki wysyłaniu mepli na planszę i karty oraz pozyskiwaniu postaci i budynków do swojego miasta.

Marvel Champions

Karcianka od LCG idealnie wpasowuje się w moją sympatię i sentyment do superbohaterów. Spędziłem przy niej w zeszłym roku ponad 81 h, rozgrywając ją 77 razy (zwykle w 2 osoby). Już sama podstawka oferuje wiele kombinacji, a wychodzące co rusz (gdyby nie pandemia!) dodatki wzbogacają ją o nowe możliwości. Gra w swoich zasadach jest dość prosta i jej głębia zawiera się na kartach.

Gloomhaven: Jaws of the Lion

Klasyk i hit ostatnich lat z gatunku przeczesywania lochów został wydany w wersji bez wrzucania graczy na głęboką wodę. Nadal wcielamy się w najemników żądnych złota, doświadczenia i chwały – podstawowe mechaniki znane z podstawowego Gloomhaven pozostały bez zmian. Gra podzielona jest na scenariusze, podczas których musimy oczyścić pomieszczenia z wrogów lub zniszczyć określone cele. Największą zmianą w Jaws of the Lion jest samouczek, rozciągnięty na pięć pierwszych scenariuszy.[...] Jaws of the Lion jest bardzo fajnie podaną przystawką przed daniem głównym w postaci Gloomhaven, lub też nadciągającego długimi krokami Frosthaven.

Etherfields

Etherfields jest to opowieść o podróży przez krainę snów, w której wszystko może się zdarzyć.

Nasze postaci odwiedzają zakamarki marzeń sennych i koszmarów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, gdzie się znajdują i kim właściwie są. Mechanicznie Etherfields jest połączeniem gry paragrafowej z budowaniem talii i zarządzaniem zasobami.

Tak, pewne elementy można było inaczej wykonać. Jednoczenie przejście dwóch dostępnych w pudełku kampanii było dla mnie niepowtarzalnym przeżyciem i doświadczeniem, którego inna gra do tej pory mi nie dała.

7 Cudów Świata: Pojedynek – Agora

Oczekiwania były wysokie. Wydawałoby się, że podstawowa gra 7 Cudów Świata: Pojedynek jest grą idealną. […] Dodatek Agora wprowadza do gry elementy walki politycznej, a z nią kolejny warunek na zwycięstwo. Możemy teraz rekrutować polityków i knuć spiski. W trakcie gry będziemy mieli dostęp do drobnych bonusów, które mogą przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę, a karty intrygi pozwolą nam pokrzyżować plany przeciwnika.

Podczas gdy bóstwa z Panteonu dawały nam potężne jednorazowe efekty działań nadprzyrodzonych, dodatek Agora jest bardziej subtelny. Tu musimy działać metodycznie, planować, reagować i za bardzo nie odpuszczać. W zauważalny sposób zmienia się balans pewnych kart i efektywność znanych nam zagrań.

Obcy

Obcy to gra fabularna osadzona w uniwersum znanym wszystkim wielbicielom science-fiction. W nasze ręce trafia horror stworzony na podstawie Silnika Roku Zerowego, znanego z takich gier jak chociażby Tajemnice Pętli czy Mutant. Wcielamy się w nim w żołnierzy piechoty kolonialnej lub załogantów statków kosmicznych i mamy przetrwać ataki kosmicznych drapieżników. W tym brutalnym i bezlitosnym świecie nie będzie to jednak łatwe. Do wyboru mamy jeden z dwóch trybów: filmowy, bazujący na gotowych scenariuszach i proponujący tzw. jednostrzałowe sesje oraz kampanii, dostosowane do dłuższych rozgrywek.

Marvel: Rękawica nieskończoności

To zdecydowanie nie jest najlepsza gra w 2020 roku, jednak sprawiła mi najwięcej przyjemności. […] Gra, wydana przez Rebela, to karcianka oparta na mechanice Listu miłosnego, która zmusza nas do dedukcji oraz podejmowania ryzyka. W Rękawicy wcielamy się w poszukującą Kamieni Nieskończoności drużynę Thanosa lub potężnych Avengers. Naszym celem jest oczywiście pokonanie przeciwnika lub umożliwienie skompletowania Rękawicy Tytanowi. W około 15-minutowej rozgrywce może uczestniczyć maksymalnie 6 osób.

Marvel: Rękawica nieskończoności to przede wszystkim szalenie prosta, szybka, przyjemna i wciągająca gra, pozwalająca nam stoczyć pojedynek o losy wszechświata superbohaterami lub unicestwić połowę populacji ręką Thanosa.

Nowy Wspaniały Świat

Nowy Wspaniały Świat  to niewątpliwie jedna z najlepszych pozycji wydana w 2020 roku, a już na pewno prawdziwa perełka w portfolio wydawnictwa FoxGames. Najciekawszym mechanizmem w niniejszej pozycji jest faza produkcji, w niej to po kolei otrzymujemy poszczególne rodzaje zasobów, które od razu możemy przydzielić do kart rozwoju, aby je wybudować. Powoduje to, że można stworzyć genialnego combosa. Na przykład zbudować kartę za zasoby wyprodukowane w tej fazie, która to jeszcze zdąży wytworzyć kolejne surowce, a one stworzą następną kartę itd. Dzięki temu Nowy Wspaniały Świat wybija się pod względem mechanicznym spośród innych planszówek. Dodajmy jeszcze do tego solidne wykonanie, przyzwoite grafiki i przyjemny tryb solo, a wyjdzie nam po prostu perełka.

Pełną wersję zestawienia znajdziecie na stronie Ostatnia Tawerna.

Tekst powstał we współpracy z portalem Ostatnia Tawerna.


Redaktor
CD-Action
Wpisów1100

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze