Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HIT BAFTA Games Awards: Nagrody dostaną wyłącznie gry spełniające standardy różnorodności

Witold czwartek, 16 lipca 2020, 13:57 News

Oceniane będą zarówno zespoły je tworzące, jak i fabuła samych produkcji oraz występujące w nich postaci.

Rozdawane od 2004 BAFTA Games Awards cieszą się w branży pewnym prestiżem, chociaż wciąż daleko im do statusu, jaki posiadają ich telewizyjne i filmowe odpowiedniki. Tegoroczna edycja większych kontrowersji chyba nie wzbudziła, ale w przyszłości mogą je przynieść nachodzące zmiany w sposobie nominacji.

Akademia zamierza bowiem uczynić jednym z kryteriów kwalifikowania się do nagród stosowanie się do ustanowionych przez Brytyjski Instytut Filmowy standardów różnorodności (BFI Diversity Standards). Podobne rozwiązanie stosowane są już przy okazji BAFTA Film Awards i testowane są dla British Academy Television Awards. W przypadku gier wideo wymogi specjalnie dostosowano do specyfiki medium podczas konsultacji z przedstawicielami naszej branży.

Co istotne, ponieważ jest to pilotażowy projekt, zasady te nie wpłyną na kwalifikacje do przyszłorocznej edycji (tj. nagradzającej produkcje z 2020). Standardy różnorodności mają jednak być obowiązkowe w przyszłych edycjach (nie wiadomo, kiedy dokładnie). Jak na razie całość ograniczy się do dobrowolnego sprawdzenia, czy ich gra i stojący za nią zespół spełniają owe wymogi.

Standardy podzielono na cztery kategorie: reprezentację w grze, podejmowane tematy i narrację, kreatywne liderowanie i zespół developerski, równe szanse i traktowanie pracowników oraz dostępność gry i tworzenie społeczności wokół gry. W każdej z nich należy spełniać co najmniej dwa (trzy w przypadku pierwszej) wymogi z udostępnionej publicznie listy.

By więc spełnić standardy z pierwszej kategorii, nasza gra powinna np. albo opowiadać w wątku głównym o niedostatecznie reprezentowanej grupie, albo posiadać jednego z głównych bohaterów należącego do niedostatecznie reprezentowanej grupy, albo na naszej drodze stawiać NPC-ów spełniających chociaż jedno z wymaganych kryteriów (przykładowo równowagę płci, 20% osób z niedostatecznie reprezentowanych grup etnicznych, 10% przedstawicieli LGBTQ+, 7% osób niesłyszących lub niepełnosprawnych, znaczną liczba postaci pochodzących z niższej grupy społeczno-ekonomicznej). W tej kategorii punktów łącznie jest sześć, w tym również dotyczące umiejscowienia akcji, decyzji castingowych i historii pobocznych.

Dwie następne kategorie nie dotyczą bezpośrednio gry, a tworzącego jej zespołu. Wśród wymogów (przypomnę: wystarczy spełniać jedynie część) znajdziemy m.in. równowagę płci wśród najważniejszych stanowisk kierowniczych/reprezentację 10% przedstawicieli LGBTQ+/7% osób niesłyszących lub niepełnosprawnych. Podobne zalecenia dotyczą również i innych stanowisk.

Ostatnią z kategorii są kwestie dostępności, kierowania swojej gry do niedostatecznie obsługiwanej grupy odbiorców czy tworzenia wolnej od toksyczności społeczności (lub przynajmniej prób dążenia do niej).

Pełną listę standardów znajdziecie TUTAJ. Uczestnicy przyszłorocznej edycji British Academy Games Awards będą mieli okazję wypowiedzieć się na temat powyższych zasad, problemów z ich wprowadzaniem w życie etc.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 19 lipca 2020, 2:10   asparagus
@roflol "Żyjemy w czasach, w których zapoznanie człowieka z drugiego końca świata nie stanowi większego problemu..."
Zapoznanie z czym?
sobota, 18 lipca 2020, 17:39   MasterKondi
@zadymek Chyba mu się numerki pomyliły.
sobota, 18 lipca 2020, 17:33   zadymek
@Kordianbolszewik 2 pytania.
1. Dlaczego sądzisz, że każdy przedstawiciel "niedostatecznie reprezentowanej grupy" to p******* ideolog?
2. Co czarnoskórzy mieliby mieć do Leopolda III?
sobota, 18 lipca 2020, 15:22   Kordianbolszewik
No nie wiem skąd wy tych ludzi bierzecie. Ekologów, którzy postulują wlewanie odpadów przemysłowych do rzek, feministki, które uważają, że bicie kobiety przez męża ma pozytywny wpływ, czy czarnoskórych broniących Króla Leopolda III. No pogratulować takich znajomości. Skoro są ludzie wierzący w 5G to jestem w stanie uwierzyć, że są tacy, ale według zasad racjonalnej dyskusji nie powinno się ich brać za autorytety.
sobota, 18 lipca 2020, 10:16   goliat
Mam nadzieję, że twórcy gier nie będą na siłę promować wątków ludzi tej samej płci, a konkretnie uczuć, kwestii rasowych, czy spraw typu gender. Jeśli tak to Kijowa nas przyszłość czeka.
sobota, 18 lipca 2020, 10:12   MasterKondi
I don't want to live on this planet anymore.
piątek, 17 lipca 2020, 23:33   MantroX
Żenua.
piątek, 17 lipca 2020, 21:38   Rad14
@Kordianbolszewik
Gdzie Rzym a gdzie Krym..
piątek, 17 lipca 2020, 20:34   roflol
@Kordianbolszewik Odnoszę wrażenie, że swój komentarz skierowałeś do mnie jakobym zmyślił historyjkę. Żyjemy w czasach, w których zapoznanie człowieka z drugiego końca świata nie stanowi większego problemu, a co za tym idzie poznajemy również pewien fragment rzeczywistości, w której żyje. Rozumiem, że skrócony opis mojego kumpla mogłeś odebrać jako bajkę, ponieważ mógł zabrzmieć jak opis stereotypowego geja, z którego biały hetero ma bekę. Gimnazjum fizycznie oraz mentalnie mam dawno za sobą.
piątek, 17 lipca 2020, 20:10   GolemDorfl
@KordianbolszewiK Odnosiłem się tylko do Twojego zarzutu dotyczącego zmyślonych historii. Ale może źle zrozumiałem Twoje intencje. Jeśli tak było to przepraszam.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Kiedy myślisz o kinie samurajskim, automatycznie przychodzi do głowy jedno nazwisko – Kurosawa. Jeśli więc ktoś ma ambicję stworzyć olbrzymiego sandboxa z akcją osadzoną w XIII-wiecznej Japonii, z konieczności będzie musiał szukać inspiracji w obrazach mistrza. Nie inaczej było w przypadku Ghost of Tsushima.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z