Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Call of Duty: Modern Warfare – Z gry zniknął gest „OK”. Prawdopodobnie z powodu walki z rasizmem

Witold środa, 8 lipca 2020, 11:59 News

Infinity War nie komentuje jednak sprawy w żaden sposób.

Żyjemy doprawdy w ciekawych czasach – także jeżeli chodzi o rynek gier. Nie wspominając nawet o pandemii koronawirusa, w ostatnich tygodniach uwaga graczy skupiona była na amerykańskich protestach przeciwko brutalności policji i rasizmowi. Nawet jeżeli teoretycznie sam problem nas nie dotyczy, skutki tych wydarzeń odczuliśmy wszyscy: przekładane na późniejsze terminy prezentacje i konferencje, oświadczenia twórców i wydawców czy nawet zmiany w samych grach. Jedną z głośniejszych było dość zaskakujące skryte usunięcie radiowozów z Fortnite'a. Wygląda na to, że na podobne ruchy zdecydowały się również inne studia.

W Call of Duty: Modern Warfare kilka miesięcy temu pojawił się nowy gest, dobrze znane nam wszystkim „OK”. Rzecz nieduża, sami przyznacie.

The new 'Okay' emote has been the best one added so far from r/modernwarfare

W ostatnich dniach gracze zauważyli jednak, że wraz z ostatnią aktualizacją gest ten zniknął nagle z produkcji – bez słowa wyjaśnienia ze strony twórców. Fani dość szybko znaleźli jednak prawdopodobną przyczynę takiej decyzji.

Towarzyszący nam od ponad 300 lat gest „OK” został wykorzystany przez część użytkowników 4chana w akcji mającej na celu ośmieszenie przesadzających z polityczną poprawnością politycznych oponentów – postanowili oni wmówić światu, iż jest to symbol wspierający biała supremację. Przedstawiali przy tym taką oto interpretację:

Akcja udała się aż za dobrze, ponieważ gestu w takim kontekście zaczęli używać faktycznie niektórzy rasiści (m.in.Brenton Tarrant, nowozelandzki zamachowiec). Z tego powodu Liga przeciw Zniesławieniom wpisała go na listę rasistowskich znaków – z zastrzeżeniem, że istotny jest kontekst jego użycia. Przestrzegała również przed nadgorliwością w jego tropieniu, pamiętając o jego tradycyjnym znaczeniu.

Chociaż Infinity Ward wciąż nie odniosło się do sprawy, trudno znaleźć inne wytłumaczenie takiej decyzji – szczególnie że samo studio bardzo zaangażowało się w ostatnim czasie w walkę z rasizmem na swoich wirtualnych polach bitwy. 

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 9 lipca 2020, 13:01   Veldrim
Zaangażowało się w walkę z rasizmem na wirtualnym polu bitwy? Znaczy że nie wolno strzelać do graczy używających czarnoskórych modeli postaci, czy w ID gracza wpisuje się kolor skóry i na tej zasadzie ustala się co który gracz może, a co nie :P
czwartek, 9 lipca 2020, 12:11   songogu
Ta walka z rasizmem powoli zmienia mnie w rasistę.
czwartek, 9 lipca 2020, 9:50   plesniak
@Moooras To za mało, rasizm trwałby dalej, tutaj trzeba podejmować zdecydowane działania. Szkoda że przekładanie premiery 4 sezonu nie zlikwidowało rasizmu ale jak widać są na dobrej drodze.
czwartek, 9 lipca 2020, 8:26   Drogba
@Dropson Chciales chyba zablysnac swoim "mondrym" komentarzem, ale udalo ci sie jedynie skompromitowac poki co, na przyszly raz nie wcinaj sie jak dorosli rozmawiają.
czwartek, 9 lipca 2020, 8:07   Drogba
@Fandir No juz sie nie obrazaj za te liczbe mnoga, ale jasnym jest ze zakpiles sobie w tym pierwszym komentarzu , a wcale nie ma z czego kpic co sam przyznales piszac ze znasz sytuacje w usa, ta chora ideologia marksistowska jest wszedzie dzis i jest realnym zagrozeniem czy sie z niej smiejemy czy nie.
czwartek, 9 lipca 2020, 8:02   Moooras
Wystarczyło zrobić tak, żeby do tego gestu używano lewej ręki, a nie prawej...
czwartek, 9 lipca 2020, 7:01   Defqon-One
Ciekawe jak to się ma do popularnego zwrotu, gay is OK? To bardzo trudny i poważny temat, który koniecznie powinien zostać przedyskutowany na poziomie akademickim, przez wybitnych intelektualistów specjalizujących się w tych skomplikowanych problemach cywilizacyjnych XXI w. U nas mogłaby to być pani prof. Płatek, prof. Środa oraz prof. Hartman. Tylko ktoś o tak rozwiniętym umyśle, wykraczającym poza bariery myślowe przeciętnego białego-hetero-człowieka, mógłby zmierzyć się z trudnością tego zagadnienia BLM
środa, 8 lipca 2020, 22:29   Dropson
@DrogbaSoros tu soros tam :D Tak tak żydzi "rzondzom" światem :D Dziwne nazywac kogoś lemingiem samemu łykać bajeczki jak młody pelikan .
środa, 8 lipca 2020, 22:02   Fandir
3/3 Co zaś się tyczy bycia „sympatykiem robiącym damage control” - sympatykiem czego dokładnie miałbym według ciebie być? Bo chyba czegoś nie rozumiem.
środa, 8 lipca 2020, 22:01   Fandir
2/3 Daruj sobie „wpychanie X na siłę do popkultury”, bo to jest śmieszne. Wepchnąć na siłę to ci ktoś może jedzenie do ust. Każdy może sobie świadomie wybrać, a potem ocenić twórczość kulturową z jaką obcuje (jeżeli uważasz inaczej, no cóż, szkoda). Następnym razem jak cię ktoś zaciągnie siłą do kina na „lewacki” film to zgłoś to na policję ;] Inna sprawa, że w przypadku nowego CoD ma miejsce ingerencja w coś, co wiele ludzi już kupiło, i jest to jeszcze dokonana z niejasnych pobudek. Tego nie pochwalam.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Kiedy myślisz o kinie samurajskim, automatycznie przychodzi do głowy jedno nazwisko – Kurosawa. Jeśli więc ktoś ma ambicję stworzyć olbrzymiego sandboxa z akcją osadzoną w XIII-wiecznej Japonii, z konieczności będzie musiał szukać inspiracji w obrazach mistrza. Nie inaczej było w przypadku Ghost of Tsushima.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z