Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITThis War of Mine w nieobowiązkowym kanonie lektur szkolnych?

Witold środa, 17 czerwca 2020, 14:14 News

W przyszłości trafiłyby do niego również inne gry.

Czytelników CD-Action o kulturowej wartości gier wideo przekonywać chyba nie muszę. Nie będę przywoływał tu naszej ulubionej dyskusji „Czy gry to sztuka?”, ograniczając się do stwierdzenia, że ignorowanie tak popularnego medium w 2020 niekoniecznie świadczy o odpowiedniej perspektywie. Przedstawiciele naszej branży doceniani są chociażby przez Baftę czy wyróżniani przy okazji rozdawania Paszportów Polityki – teraz zaś ich pracę doceniło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak informuje Radio Kraków, premier Morawiecki złoży jutro wizytę w 11 bit studios. Według źródeł stacji prawdopodobnie usłyszymy wtedy ogłoszenie dotyczące włączenia opowiadającego o losach cywilów podczas wojny This War of Mine do nieobowiązkowego kanonu lektur szkolnych. Od przyszłego roku szkolnego (2020/2021) produkcja miałaby zostać udostępniona wszystkim szkołom średnim w kraju – bezpłatnie i bez limitów. Tytuł mógłby być omawiany na zajęciach roczników 2002 i starszych (pełnoletnich). Jeżeli inicjatywa okazałaby się sukcesem, w przyszłości moglibyśmy spodziewać się jej rozszerzenia także na inne gry.

Jak powiedziała Radiu Kraków osoba z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Gry są oczywiście używane w edukacji - w nauce programowania, nauk ścisłych, w rozwijaniu zdolności poznawczych, plastycznych, muzycznych, ale nigdzie na świecie, zgodnie z naszym rozeznaniem, żadne państwo nie włączyło gry do oficjalnego zestawu lektur szkolnych, aby poprzez nie opowiadać młodzieży o ludziach

Największym wyzwaniem stojącym przed powyższym projektem jest zapewnienie szkołom odpowiedniej infrastruktury technologicznej.

Ważniejszą dla branży informacją jest jednak projekt objęcia rodzimej branży IT (w tym także twórcom gier) tzw. estońskim CIT-em – przedsiębiorcy nie musieliby płacić tego podatku tak długo, jak rozwijaliby swoją spółkę.

Skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz 11 bit studios z prośbą o komentarz. Gdy dowiemy się czegoś więcej, pojawi się stosowna aktualizacja.

[AKTUALIZACJA]

11 bit studios ograniczyło swoją odpowiedź do wiele mówiącego:

Możemy tylko powiedzieć, że jutro będziemy mieli do przekazania ciekawą informację.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:26   SerwusX
@gimemoa
Najczęstszą wadą, jaka pojawiała się przy okazji oceny Gothica, jest ułomność grającego, objawiająca brakiem umiejętności równoczesnego kliknięcia lewym przyciskiem myszy i klawisza W. Faktycznie może lepiej promować gry wymagające do sterowania tylko myszki. :>
czwartek, 18 czerwca 2020, 10:54   w1ntermu7e
@tommy50 przeciez gra ma być "przerabiana" na lekcjach i na sprzęcie szkolnym, gra również nie ma jakiś niewiadomo jakich wymagań. Gra depresyjna? i dobrze, tak samo jak niektóre książki dotyczące drugiej wojny światowej (które oczywiście większość rówieśników olewało). A to że dużo dzieci gra to nie żaden problem, problemem są rodzice, którzy nie potrafią kontrolować swoich dzieci i dają im wolną rękę w takich sprawach.
czwartek, 18 czerwca 2020, 10:40   gimemoa
@Grimuald
Torturować uczniów tym crapem, jakby już sam nasz system edukacji w tym był mało efektywny.
czwartek, 18 czerwca 2020, 1:43   Grimuald
...z kolei seria Gothic jako lektury obowiązkowe :D
czwartek, 18 czerwca 2020, 0:11   Twardykolo
No to teraz tylko brakuje, żeby Geralt startował w wyborach na prezydenta.
Jak się okaże, że This War of Mine trafi do kanonu lektur, to specjalnie wyrwę się z uczelni odwiedzić moją znienawidzoną polonistkę z technikum i zacznę ją pytać, czy grała (oczywiście, że nie) i jak może tak lektury z kanonu nie znać.
środa, 17 czerwca 2020, 21:13   SerwusX
Strasznie nudna gra, już chyba wolałbym poczytać którąś z książek z listy nieobowiązkowych lektur. :V
środa, 17 czerwca 2020, 21:11   Anek
Do kanonu takich pozycji prosimy dołączyć Cezara, Faraona, Zeusa i Cesarza od Sierry.
środa, 17 czerwca 2020, 21:00   Scouser
@tommy50 - w przypadku takiej gry to raczej gejmingowy komputer nie jest potrzebny :P
"za dużo dzieci gra" - i co z tego? Ja kiedyś nie miałem gejmingowego komputera, ani konsoli ani nic i nie płakałem z tego powodu (rówieśnicy w 2000 roku np. mieli gameboye, psx, w tamtych czasach też się grało) ale nie przeszkadzało to jakoś w relacjach.
środa, 17 czerwca 2020, 19:55   KafarPL
Ale niby jak ? Przecież ta gra nie ma wątku fabularnego z tego co kojarzę tylko losowo generowane starty i ogólną otwartość rozgrywki
środa, 17 czerwca 2020, 19:44   tommy50
Przecież ta gra jest tak depresyjna, że aż odrzuca.
Lepiej już żeby dzieci grały w gry planszowe, a po drugie wymusza to kupowanie gamingowych komputerów co tworzy kolejne problemy i stygmatyzm biedniejszych rodzinNie, gamedev się za bardzo wpierd.la w zycie normalnych ludzi i chciałby wszystkich przerobić na swoje uzależnione zombie.
Za dużo dzieci gra, trzeba z tym walczyć, a nie wspierać.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Z udostępnionych gier ograłam tylko osiem, bo na więcej nie miałam czasu, ale znalazły się wśród nich perełki. W dodatku pełne wersje wszystkich poniższych gier zadebiutują jeszcze w tym roku, a dema nadal możesz pobrać ze Steama!

Komentarzy:
0

Jeśli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa.

Komentarzy:
1

Już drugi tydzień z rzędu mam do czynienia z żabami, a przede mną jeszcze Frog Fractions!

Komentarzy:
4

Karty dźwiękowe Creative’a dzielą się na trzy linie. Te oznaczone literą X mają dość uniwersalny charakter i nadają się do różnych zastosowań, również do gier, czego najlepszym przykładem jest model X3.

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z
« wrzesień 2020
PWŚCPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930