Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITCDP: Najstarszy polski dystrybutor gier złożył wniosek o upadłość

Witold wtorek, 21 kwietnia 2020, 16:43 News

eXtra Klasyka na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Krótko po ogłoszeniu przełożenia daty premiery Cyberpunk 2077 w zajmującym się jego dystrybucją na terenie naszego kraju CDP doszło do masowych zwolnień. Dzień później firma zdementowała w wiadomości do redakcji doniesienia o rychłej upadłości – okazuje się, że jednak ciut za wcześnie.

Po tym jak pieczę nad grą Redów przejęła Cenega, CDP znalazło się w jeszcze trudniejszym położeniu. Jak informuje Puls Biznesu, firma złożyła do sądu wniosek o upadłość, ten zaś zadecydował o zabezpieczeniu jej majątku, tym samym kończąc działalność najstarszego polskiego dystrybutora. CD Projekt istniał od 1994 i jest jednym z architektów polskiego rynku gier – to dzięki niemu na przełomie wieków standardem stały się bogate wydania głośnych produkcji oraz polonizacje; także i tej spółce zawdzięczamy liczne tanie serie, które przez lata ratowały nasze domowe budżety. W 2014 doszło jednak do wykupu menadżerskiego i od tej chwili drogi CD Projektu i CDP się rozeszły; firma nie miała też już od jakiegoś czasu żadnych związków ze sklepem cdp.pl oraz Klabaterem.

Poprosiliśmy CDP o komentarz, jednak ciągle czekamy na odpowiedź.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 23 kwietnia 2020, 0:06   KucharzSnaf
Ich polonizacje z dubbingiem do gier wydawanych w okolicach 2000 roku i trochę później to legenda.
środa, 22 kwietnia 2020, 23:32   Winograd
@goliat, szkoda, szkoda. Nie pamiętam kiedy ostatnio poszedłem do sklepu kupić grę, chyba na premierę diablo 3 o północy, parę lat temu :) :)
środa, 22 kwietnia 2020, 21:38   goliat
A co do do Klabatera, jest to zagraniczny dział wydawniczy cdp.pl założony w 2016 roku, który w 2019 roku wypracował ponad 6 mln przychodu i zarobił ponad milion zł. Klabater zajmuję się wydawaniem ciekawych niezależnych projektów, jak choćby Help Will Come Tomorrow, Crossroads Inn, czy też REGALIA: OF MEN AND MONARCHS i nie ma nic wspólnego z upadającym cdp. Kiedyś CD Projekt stanowił jedność, jeśli chodzi o wszystkie działy, z czasem zaczęły się wyodrębniać poszczególne spółki.
środa, 22 kwietnia 2020, 21:30   goliat
Spółkę cdp.pl przejął w 2017 merlin, a merlin ma w posiadaniu bodajże Empica. @Winograd Wydawca cdp nie miał własnego sklepu z edycjami cyfrowymi, te ma cdp.pl, który stał się niezależny od grupy CD Projekt RED w 2012 i 2017 wykupiony przez Merlina. CDP pewnie sprzedawał gry poprzez Biedronki i markety lub sklepy wysyłkowe.
środa, 22 kwietnia 2020, 19:34   gbaranek
@Uplink: cdp.pl przecież rok, czy dwa temu przejął merlin...
środa, 22 kwietnia 2020, 19:33   gbaranek
Ehhh, nie zdążyłem zareklamować Atlantis kupionego w latach '90. Na 4ym CD wypalona była zawartość CD1. Przez to nigdy nie ukończyłem tej gry... Pisali, że dożywotnią gwarancję dają, więc z wysłaniem karty rejestracyjnej się nie spieszyłem (tak, wciąż te karty posiadam). Chyba się jednak wybiorę na pocztę :P
środa, 22 kwietnia 2020, 18:27   Syek2
Sprawdzają te nazwiska wychodzi mi, że obaj panowie skupili się głównie na Klabater SA i w tej chwili po prostu dobili nierentowne CDP.
środa, 22 kwietnia 2020, 18:27   Syek2
Wychodzi mi, że obaj panowie skupili się głównie na Klabater SA i w tej chwili po prostu dobili nierentowne CDP.
środa, 22 kwietnia 2020, 18:27   Syek2
@Uplink Właśnie to nie jest błąd.
Tak na szybko szukam po necie to:
W listopadzie 2014 członkowie zarządu Michał Gembicki i Robert Wesołowski wykupili pakiet kontrolny CDP od Cd Projekt za 5 mln zł. Deklarowali, że w ciągu 2-3 lat wyprzedzą Empik i Merlin w sprzedaży internetowej na polskim rynku multimediów.
W kwietniu 2017 Grupa Merlin przejeła sklep cdp.pl za 3 mln zł. Jednocześnie oboje objęli udziały w nowo utworzonej spółce Merlin Publishing. Merlin Group to już w ogóle poplątanie z pomieszanie.
środa, 22 kwietnia 2020, 17:53   Uplink
@Winograd - to najwyraźniej błąd, którego nikt nie poprawił, zapewne powinno być "[...] czy sklepem GOG.com"
CDP.pl należy do CDP

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Gamingowe laptopy mają to do siebie, że ich budowa jest dość przewidywalna. Oto bowiem mocnej karcie graficznej towarzyszy dobry procesor, całość zaś jest zamknięta w dość dużej, przewiewnej obudowie. Gigabyte Aero 15 OLED YD nieco się z tego schematu wyłamuje. A przy tym zachwyca ekranem.

Komentarzy:
5

Rodzice o tym nie wiedzą, ale do jednego z domów w mojej szkole magii przyjmuję osoby głupie, ale bogate. Win-win!

Komentarzy:
1

Trwalsze niż ze spiżu. Z R’lyeh, przez Avalon, aż do Osaki.

Komentarzy:
3

A gigantyczne ślimaki strzelają z działek.

Komentarzy:
3

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z