Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITCDP: Najstarszy polski dystrybutor gier złożył wniosek o upadłość

Witold wtorek, 21 kwietnia 2020, 16:43 News

eXtra Klasyka na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Krótko po ogłoszeniu przełożenia daty premiery Cyberpunk 2077 w zajmującym się jego dystrybucją na terenie naszego kraju CDP doszło do masowych zwolnień. Dzień później firma zdementowała w wiadomości do redakcji doniesienia o rychłej upadłości – okazuje się, że jednak ciut za wcześnie.

Po tym jak pieczę nad grą Redów przejęła Cenega, CDP znalazło się w jeszcze trudniejszym położeniu. Jak informuje Puls Biznesu, firma złożyła do sądu wniosek o upadłość, ten zaś zadecydował o zabezpieczeniu jej majątku, tym samym kończąc działalność najstarszego polskiego dystrybutora. CD Projekt istniał od 1994 i jest jednym z architektów polskiego rynku gier – to dzięki niemu na przełomie wieków standardem stały się bogate wydania głośnych produkcji oraz polonizacje; także i tej spółce zawdzięczamy liczne tanie serie, które przez lata ratowały nasze domowe budżety. W 2014 doszło jednak do wykupu menadżerskiego i od tej chwili drogi CD Projektu i CDP się rozeszły; firma nie miała też już od jakiegoś czasu żadnych związków ze sklepem cdp.pl oraz Klabaterem.

Poprosiliśmy CDP o komentarz, jednak ciągle czekamy na odpowiedź.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 23 kwietnia 2020, 0:06   KucharzSnaf
Ich polonizacje z dubbingiem do gier wydawanych w okolicach 2000 roku i trochę później to legenda.
środa, 22 kwietnia 2020, 23:32   Winograd
@goliat, szkoda, szkoda. Nie pamiętam kiedy ostatnio poszedłem do sklepu kupić grę, chyba na premierę diablo 3 o północy, parę lat temu :) :)
środa, 22 kwietnia 2020, 21:38   goliat
A co do do Klabatera, jest to zagraniczny dział wydawniczy cdp.pl założony w 2016 roku, który w 2019 roku wypracował ponad 6 mln przychodu i zarobił ponad milion zł. Klabater zajmuję się wydawaniem ciekawych niezależnych projektów, jak choćby Help Will Come Tomorrow, Crossroads Inn, czy też REGALIA: OF MEN AND MONARCHS i nie ma nic wspólnego z upadającym cdp. Kiedyś CD Projekt stanowił jedność, jeśli chodzi o wszystkie działy, z czasem zaczęły się wyodrębniać poszczególne spółki.
środa, 22 kwietnia 2020, 21:30   goliat
Spółkę cdp.pl przejął w 2017 merlin, a merlin ma w posiadaniu bodajże Empica. @Winograd Wydawca cdp nie miał własnego sklepu z edycjami cyfrowymi, te ma cdp.pl, który stał się niezależny od grupy CD Projekt RED w 2012 i 2017 wykupiony przez Merlina. CDP pewnie sprzedawał gry poprzez Biedronki i markety lub sklepy wysyłkowe.
środa, 22 kwietnia 2020, 19:34   gbaranek
@Uplink: cdp.pl przecież rok, czy dwa temu przejął merlin...
środa, 22 kwietnia 2020, 19:33   gbaranek
Ehhh, nie zdążyłem zareklamować Atlantis kupionego w latach '90. Na 4ym CD wypalona była zawartość CD1. Przez to nigdy nie ukończyłem tej gry... Pisali, że dożywotnią gwarancję dają, więc z wysłaniem karty rejestracyjnej się nie spieszyłem (tak, wciąż te karty posiadam). Chyba się jednak wybiorę na pocztę :P
środa, 22 kwietnia 2020, 18:27   Syek2
Sprawdzają te nazwiska wychodzi mi, że obaj panowie skupili się głównie na Klabater SA i w tej chwili po prostu dobili nierentowne CDP.
środa, 22 kwietnia 2020, 18:27   Syek2
Wychodzi mi, że obaj panowie skupili się głównie na Klabater SA i w tej chwili po prostu dobili nierentowne CDP.
środa, 22 kwietnia 2020, 18:27   Syek2
@Uplink Właśnie to nie jest błąd.
Tak na szybko szukam po necie to:
W listopadzie 2014 członkowie zarządu Michał Gembicki i Robert Wesołowski wykupili pakiet kontrolny CDP od Cd Projekt za 5 mln zł. Deklarowali, że w ciągu 2-3 lat wyprzedzą Empik i Merlin w sprzedaży internetowej na polskim rynku multimediów.
W kwietniu 2017 Grupa Merlin przejeła sklep cdp.pl za 3 mln zł. Jednocześnie oboje objęli udziały w nowo utworzonej spółce Merlin Publishing. Merlin Group to już w ogóle poplątanie z pomieszanie.
środa, 22 kwietnia 2020, 17:53   Uplink
@Winograd - to najwyraźniej błąd, którego nikt nie poprawił, zapewne powinno być "[...] czy sklepem GOG.com"
CDP.pl należy do CDP

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Jeszcze ciągle się łudzę, że zasnął…

Komentarzy:
4

Przez 17 lat swej historii seria Far Cry zasłynęła między innymi pamiętnymi antagonistami. Przy okazji premiery „szóstki” warto zarówno zapoznać się z brylującym w niej Antónem Castillo, jak i przypomnieć sobie jego barwnych poprzedników ze starszych odsłon.

Komentarzy:
8

Czytaj artykuł dziewiątki! 

Komentarzy:
3

Mimo że lokacje utrzymane są w odcieniach szarości.

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z