5
3.03.2020, 14:47Lektura na 3 minuty

Naukowcy: Gry mogą pomagać leczyć ADHD

Oczywiście nie wszystkie, ale zawsze to miła alternatywa dla leków. Bądź też ich uzupełnienie.


Witold Tłuchowski

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, dotyka na całym świecie ok. 40 milionów osób. Przede wszystkim są to dzieci i młodzież, które – za Wikipedią – w wyniku tego zaburzenia „wykazują się brakiem wytrwałości w realizacji zadań wymagających zaangażowania poznawczego, tendencją do przechodzenia od jednej aktywności do drugiej bez ukończenia żadnej z nich oraz zdezorganizowaną, słabo kontrolowaną, nadmierną aktywnością”.

Jest to problem, z którym z pewnością kiedyś się już w swoim życiu spotkaliście – czy to wśród bliskich, czy znajomych. Jak donosi ABC News, naukowcy z Duke University w Karolinie Północnej postanowili sprawdzić możliwość terapii ADHD przy pomocy gier wideo. W badaniach wzięło udział 350 dzieci w wieku od 8 do 12 lat, u których zdiagnozowano zaburzenie, ale które nie zaczęły jeszcze leczenia.

Naukowcy przygotowali w ramach Project EVO specjalną grę wideo (chwytnie nazwaną AKL-T01) wymagającą wykonywania wielu zadań w jednym czasie i jednocześnie dopasowaną do umiejętności poszczególnych graczy. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy, z których przez miesiąc jedna spędzała po 25 minut dziennie przez 5 dni w tygodniu przy wspomnianej produkcji, druga zaś w tym czasie bawiła się „zwykłą grą wideo” (niestety nie podano tytułu). Zebrane dane wykazały, że ci, którzy obcowali z zaprojektowaną w tym celu grą, poprawili swoje wyniki w testach związanych ze skupieniem uwagi w porównaniu z grupą kontrolną. Podobnie rzecz się miała w badaniach z grupami przyjmującymi leki.

Dr Scott Kollins z Duke University tak komentował wyniki:


To badanie ma na celu ocenę, czy terapia grami wideo działa – konkretnie zaś, czy pomaga w poprawieniu umiejętności skupiania uwagi – a gra właśnie to zrobiła.


Wśród skutków ubocznych terapii grami wymieniono frustrację i bóle głowy. Kollins komentuje to następująco:


Liczba skutków ubocznych w badaniu była bardzo niska, szczególnie, gdy porównamy ją z leczeniem farmakologicznym. Do tego zabieg jest łatwo dostępny, w przeciwieństwie do wykwalifikowanego specjalisty, do którego w wielu miejscach jest trudny dostęp. Ta gra jest zaś dostępna do pobrania.


Kollins zaznacza co prawda:


Terapia ta nie jest jeszcze alternatywą dla dobrego, obecnego sposobu leczenia, ale jest obiecująca. Wciąż musimy znaleźć najlepszy sposób, w jaki dopasujemy ją do ogólnych działań klinicznych. Ale im więcej mamy narzędzi, tym lepiej.


Wyniki badań i opis ich przebiegu znajdziecie TUTAJ.

AKL-T01 (czyli wspomniana gra) wciąż jest testowane, ale według zespołu pod kierownictwem dr. Kollinsa „może być stosowane do poprawy obiektywnie mierzonego braku uwagi u dzieci i młodzieży z ADHD, przy jednoczesnej minimalnej liczbie efektów ubocznych.


Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze