Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITStar Citizen: Twórcy żądają 500 tysięcy dolarów od Cryteka

Witold poniedziałek, 20 stycznia 2020, 11:35 News
pc

Role nagle się odwróciły.

Atmosfera wokół najnowszej produkcji Chrisa Robertsa skłania wielu graczy do postrzegania Star Citizena jako nie tyle gry, co narzędzia do zarabiania przez developerów łatwych pieniędzy. Premiera podstawowej wersji tytułu jest jeszcze wciąż odległa, nawet pomimo tego, że w ciągu ponad 7 lat produkcji zebrała setki milionów dolarów, a twórcy ciągle wymyślają kolejne sposoby, aby skłonić fanów do wpłacenie kolejnych sum za chociażby nowe statki. Wizerunku Cloud Imperium Games nie poprawiły też doniesienia o złym zarządzaniu projektem, a informacje o złożonym przez Crytek pozwie dotyczącym złamania umowy licencyjnej na CryEngine tylko utwierdził niektórych w przekonaniu, że cały ten projekt jest co najmniej szemrany.

Niedawno jednak niemiecki producent technologii wstrzymał pozew przeciwko CIG i ubiegał się o zmianę terminu rozprawy na październik; w tym samym czasie zwrócił się do sądu z prośbą o oddalenie pozwu z zamiarem ponowienia zarzutów, gdy przedmiot sporu – singlowy Squadron 42 – pojawi się już na rynku. To, co wydawało się nam rozsądnym kompromisem, okazuje się być jednak – przynajmniej według pozwanego studia – próbą ucieczki od odpowiedzialności.

Cloud Imperium Games skierowało bowiem do kalifornijskiego sądu pismo, w którym oskarża Crytek o świadome oddalenia finału sprawy (w dość malowniczy sposób).

Crytek uruchomił i podtrzymywał od samego początku tę nieodpowiedzialną akcję mającą na celu zwrócenie na niego uwagi. W trzecim roku trwania sprawy jej akta są zaśmiecone drobnicą lekkomyślnych zarzutów firmy, które odrzucane są powodów prawnych lub upadają w toku postępowania. Wszystko to spowodowało ogromne niepotrzebne wydatki. Crytek szuka spadochronu, który uchroni go przed upadkiem spowodowanym przez marcowe podsumowanie oraz zaplanowany na czerwiec proces. […]

Nie może być zgody na to, aby Crytek celował samochodem w szybę wystawową CIG, przyciskał pedał gazu, wpadał do środka, kręcił tam bączki przez lata, a później odjeżdżał i krążył wokół, grożąc, że być może kiedyś jeszcze to powtórzy. Crytek z pewnością zasługuje na zabranie kluczyków na zawsze, aby CIG mogło prowadzić odpowiedzialny biznes nie niepokojone przez Crytek i jego prawników.

Dalej możemy przeczytać o stratach, jakie Cloud Imperium Games odnotowało przez lata i szczegółach sprawy, włącznie z tym, jak oddalone kolejne zarzuty. Ostatecznie CIG domaga się od sądu oddalenia całego pozwu Cryteka. Dodatkowo firma żąda także zwrotu pół miliona dolarów, jako części sumy, którą przeznaczyła na proces.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 21 stycznia 2020, 17:13   Airoder
btw bum na crowdfunding juz chyba trochę przygasło, bo juzdawno nie widzialem, żadnego fajnego projektu reklamowanego gdzieś w serwisach związanymi z grami.
wtorek, 21 stycznia 2020, 17:10   Airoder
Co innego oczywiście jakby na przykład łamali regulamin i niewywiązywali się ze swoich opisanych celów. Jednak z tego co orientuje się, to skrupulatnie tych rzeczy pilnują. Widziałem też opinie graczy, którzy wpłacili pieniądze i im nie przeszkadza, że gra tak długo jest rozwijana bo już jest niby grywalna treści nowych ciągle dochodzi.
wtorek, 21 stycznia 2020, 17:08   Airoder
michałedek dodam też, że jak najbardziej uważam mimo wszystko, że w tym konkretnym przypadku ludzie mogą czuć się oszukani bo chyba (aż tak nie śledze tego segmentu) nikt jeszcze tak nie przeciagał zbiórki i nie zmieniał tak mocno swojego projektu. Mimo wszystko też uważam, że sponsorujesz w ten sposób pewną wizję, która na koniec może się okazać nie tym czego oczekiwałeś i z tego tylko powodu nie możesz kogoś pozwać jako zwykły klient - a raczej "donator".
wtorek, 21 stycznia 2020, 17:00   Airoder
W tym konkretny przypadku CIG wbrew pozorom wie co robi, może jest to mało etyczne z pewnego punktu widzenia, ale zgodne z prawem. Technicznie każdy wie na czym aktualnie gra stoi a mimo to pieniadze ciagle napływają.
wtorek, 21 stycznia 2020, 16:55   Airoder
michałedek ogólnie zgadzam się z tym wszystkim co piszesz tylko nie chciało mi się tak rozpisywać może dlatego te nieporozumienie. Jednak jak sam zaznaczyłeś cel podstawowy został zrezlizowany, jak też sam podkreśliłeś regulaminy chronią twórców, dodatkowo ludzie wpłacający na te cele pieniądze powinni być poniekąd świadomi, że kupuja kota w worku. Jeśli tej świadomości nei posiadają to są sami sobie winni i tak na prawę sami siebie oszukują.
wtorek, 21 stycznia 2020, 16:28   michałedek
(CD2) I obym był złym prorokiem, ale to może być wtedy koniec crowfundingu jaki dziś znamy.
wtorek, 21 stycznia 2020, 16:25   michałedek
(CD)
Co w historii gamedevu już miało miejsce. I nie, nie muszą mieć praw do akcji firmy. Zresztą serwisy crowfundigowe zabezpieczają się jak mogą by akcje z oszukiwaniem donatorów ukrócić, bo to uderza też w nich. A wracając do Star Citizen dziwi mnie, iż jeszcze nie powstała nawet wersja grywalna zapowiadanego trybu single skoro budżet jest. Coś czuję że będzie wielkie tąpnięcie, kiedy ludzie się wreszcie obudzą i zażądają wyników prac CIG.
wtorek, 21 stycznia 2020, 16:18   michałedek
@Airoder - najpierw trzeba rozgraniczyć co jest inwestycją. Ty rozumujesz, że inwestycja jest jak np. akcje na gieldzie lub w ryzykowny projekt. Zgadzam się, ale problem w tym, iż CIG zdobyło potrzebne fundusze i w ten sposob (nie zagłębiając się w meandry prawa min. handlowego i cywilnego) powinno wywiązać się bądź co bądź umowy, która notabene zawarli z donatorami. I wbrew temu co piszesz są swego rodzaju inwestorami i mogą na drodze sądowei rościć sobie prawo do zwrotu tych pieniędzy! (CDN)
wtorek, 21 stycznia 2020, 15:07   Airoder
SolInvictus bo każda inwesytycja może niewyaplić, szczególnie ta związana ze zbiórką pieniędzy. Aby być inwestorem to byś musiał wykupować akcję firmy. Tak jesteś co najwyżej klientem, jednak wraz z regulaminem zgadasz się, że ta gra którą sponsorujesz może równie dobrze być totalnym crapem a Ty nie masz prawa potem się o to sądzić, bo devsi mają prawo polegnąć gdzieś po drodze. Btw nie traktuje tego jako inwestycji i napisałem już dlaczego poniżej jak i w sumie trochę powyżej.
wtorek, 21 stycznia 2020, 14:47   SolInvictus
Mysle, ze rozchodzi sie tutaj o roznice w podejsciu do crowdfundingu. Wg mnie ktos kto zbierze ustalona przez niego kwote na realizacje projektu, MUSI ten projekt zrealizowac. Powinien tez wiedziec, ile czasu mu to zajmie. Jesli nie wie, mozna podejrzewac, ze go to przerasta lub nawet nie ma planu. I skad w takim wypadku ma wiedziec, jaka sume musi zebrac? Jesli @Airoder traktujesz crowdfunding jak inwestycje, ktora moze nie wypalic, to Ci sie dziwie, bo traktujesz go jak patronat.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Star Citizen: Crytek wstrzymuje pozew przeciwko twórcom, ale tylko na jakiś czas

News
wtorek, 7 stycznia 2020

star-citizen-crytek-wstrzymuje-pozew-przeciwko-tworcom-ale-tylko-na-jakis-czas Może to sugerować, że prace nad Squadron 42 nie przebiegają do końca tak, jak życzyliby sobie tego developerzy.

Komentarzy:
6

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Żadna z poniższych gier nie ma z najlepszymi przyjaciółmi człowieka (fight me!) nic wspólnego, ale korzystając z okazji, zapraszam na koci stream charytatywny – dziś ok. 20.00 na twitch.tv/9kier.

Komentarzy:
2

Wyobraź sobie, że wsiadamy do wehikułu czasu, wbijamy datę – rok 1986 – i naciskamy czerwony guzik... Zzzium! Witamy w PRL-u, gdy w telewizji były dwa kanały, w radiu rozbrzmiewały Kombi i Kapitan Nemo (Lorelei!) , a pojęcie „oryginalnej gry” nie istniało w świadomości polskiego gracza.

Komentarzy:
21

Myśl na dziś: Wystarczy wejść do piekarnika, by twoje życie zmieniło się o 180°.

Komentarzy:
1

Podczas prezentacji i sesji hands on Outriders otrzymałem widowiskową rozgrywkę, interesujące pomysły, zalążek czegoś, co może okazać się niezłą historią i obietnicę braku jakichkolwiek mikrotransakcji. Nie doczekałem się natomiast pokazu własnej tożsamości.

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z