Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

NBA 2K20: PEGI nie widzi problemu w trailerze pełnym odniesień do hazardu [WIDEO]

Kaladin środa, 4 września 2019, 2:03 News

Wyjaśnienie ich logiki jest dosyć pokrętne.

Tydzień temu w sieci zadebiutował trailer nowego tytułu spod znaku koszykówki: NBA 2K20. W Polsce zainteresowały się nim pewnie ze dwie osoby, jednak zagranicą wywołał on sporo kontrowersji. A wszystko przez ilość hazardu i mechaniki lootbooksów wylewającej się z ekranu. Zresztą, zanim przejdziemy dalej, sami zobaczcie:

Materiał tak bardzo epatował mikropłatnościami, że w pewnym momencie zaczęło to wyglądać jak jedna z tych reklam, które trzeba obejrzeć w jakiejś darmowej, mobilnej grze, żeby dostać więcej złota/kredytów/łaski. Fani zaczęli nawet kwestionować znaczek "PEGI 3", jakim opatrzona będzie gra. Wygląda jednak na to, że samo europejskie PEGI problemu w zwiastunie nie widzi.

Jak wynika z mailowej korespondencji, udostępnionej na forum Reddit i zweryfikowanej przez serwis Eurogamer, według wytycznych organizacji ratingowej, gra wideo otrzymuje znacznik ostrzegający przed hazardem, tylko jeśli uczy jego mechanizmów lub nachalnie do niego zachęca. PEGI twierdzi, że w NBA 2K20 widzimy elementy hazardowe, to jednak sama ich obecność nikogo do nich nie zachęca. Ergo, znacznika zmieniać nikt nie będzie.

PEGI jednak nie odcina się całkowicie od problemu i w korespondencji obiecuje pochylić się głębiej nad tym problemem:

Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy mogą odebrać trailer jako zachęcanie do hazardu. Dlatego jest to teraz tematem wewnętrznej dyskusji w PEGI. Branża gier nieustannie się zmienia i ewoluuje, a my, jako organizacja ratingowa, musimy upewnić się, że te zmiany znajdują odzwierciedlenie w naszych kryteriach klasyfikacji. Nie opieramy naszych decyzji na treści jednego zwiastuna, ale ocenimy, w jaki sposób nasz system powinnien rozwiązywać te obawy w przyszłości.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 4 września 2019, 18:07   Scorpix
@taz159357
Niektóre sklepy nie sprzedadzą gry dziecku, jeśli ma znaczke +12, a sami dorośli będą dość nieufni, gdy zobaczą znaczek "hazard" na opakowaniu.
Najgorsze w tym, że znowu armia fanatyków kupi ich tytuł i będą się podniecać jak to z 20 paczki wypadł Kevin Love, ile to zapłacili prawdziwej kasy, aby mieli strój dla gracza w MyCarrer, oglądając youtuberów, którzy zawsze zdobywają najlepsze karty itd. Jednocześnie nie będą w stanie zauważyć, że ich gra może być o wiele lepsza bez tego.
środa, 4 września 2019, 11:25   Kawalorn
@taz159357 Słyszałem dość dawno temu, że były badania, że każda ranga w PEGI/ESRB potrafi robić widoczny % różnicy w sprzedaży.
środa, 4 września 2019, 11:23   sebogothic
Cycki? ZUO! Hazard? ZUO! Dekapitacja, obcinanie kończyn, flaki na wierzchu? WPORZO! A potem dziwić się, że gry mają łatkę producenta masowych morderców.
środa, 4 września 2019, 8:25   CamCygi
2K podlega Take-Two => prezesem Take-Two jest Zelnick => zasiada on w zarządzie grupy oceniania gier pod względem kategorii wiekowej.
środa, 4 września 2019, 8:13   Twiniu
@vsavior no to już nie można ich nazywać ogarniętymi.
środa, 4 września 2019, 7:27   vsavior
@Taz: Tacy co bardziej ogarnięci rodzice czasami się zdarzają.
środa, 4 września 2019, 7:04   taz159357
A tak swoją drogą ktokolwiek kupił kiedykolwiek grę kierując się znaczkiem pegi?
środa, 4 września 2019, 7:00   Samigraj
PEGI 12Dla tej kategorii wiekowej przeznaczone są gry wideo pokazujące przemoc wobec postaci fantastycznej nieco bardziej dosłownie i/lub przemoc wobec postaci o ludzkim wyglądzie. ... W grach obecne mogą być również gry hazardowe, które w rzeczywistości są rozgrywane w kasynach lub punktach gier (np. gry karciane, w które w rzeczywistości gra się na pieniądze
Z oficjalnej strony PEGI, jak każdy wie jednoręki bandyta to gra w której się wygrywa ciastka, więc nie widzę problemu.
środa, 4 września 2019, 4:19   Scorpix
Oni napisali, że nie mogą oceniać gry na podstawie jednej reklamy, ale jak im wysłałem tekst 2K, gdzie zachwala to kasyno i widać jednorękiego bandytę takiego jak w rzeczywistości, to już na to nie odpowiedzieli. Skorumpowana organizacja i tyle.
środa, 4 września 2019, 3:21   Axel93
Tymczasem Pokemony na GBC są 12+ przez minigierkę z jednorękim bandytą.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W dyskusji o kale nie mogło zabraknąć Edmunda McMillena.

Komentarzy:
0

Myśl na dziś: ucz się na błędach ludzi, którzy słuchają twoich dobrych rad.

Komentarzy:
4

Twoja cotygodniowa dawka przekąsu.

Komentarzy:
10

Kupiliśmy z enkim Switcha, więc od dzisiaj w „Sprawdzam” będą pojawiać się także produkcje na konsolę Nintendo. Na pierwszy ogień dwie, a do tego pewna polska perełka. PS: Tak, polecajcie swoje ulubione produkcje na Switcha, najlepiej niezależne!

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z