Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITDayZ „promuje marihuanę”, tytuł na prostej do wycofania ze sprzedaży w Australii

Wokulski piątek, 9 sierpnia 2019, 20:09 News
pc

Joint niezgody.

Australijscy gracze nie mają łatwego życia. Podobnie jak obywatele m.in. Niemiec oraz Japonii muszą znosić kolejne i kolejne restrykcje nakładane w ich kraju – tu przez Komisję ds. Klasyfikacji (ACB). Tym razem w kłopoty wpadli producenci DayZ.

Developerzy postanowili umieścić wśród licznych znajdziek oraz „consumables” skręt. Krzaczek marihuany pozwoli na poprawę stanu zdrowia postaci w taki sam sposób jak bandaże, morfina czy leki przeciwbólowe. ACB dopatrzyła się w tej właściwości złamania jednej z zasad, według której dana gra podpada pod „zakaz dystrybucji” oraz otrzymuje rating +18 – umieszczenie narkotyku jako przedmiotu pozytywnego, nagradzającego gracza. Z podobnego „dorosłego” powodu podpadł swego czasu Wiedźmin 2.

Co lepsze, skręta nie da się na chwilę obecną nawet zdobyć; został on odkopany w plikach blisko pół roku temu a wspomniany wyżej opis działania pochodzi z komunikatu wydanego przez ACB. Spekuluje się, że twórcy zamierzali przemycić „buszka” w wersji fizycznej oraz uaktywnić globalnie w nadchodzącej aktualizacji.

Kara? Gra może stać się niemożliwa do nabycia w jakimkolwiek wariancie – ani blisko sześcioletnim cyfrowym, ani nadchodzącym na PS4 oraz XBO pudełkowym. Komisja prowadzi nad tym „intensywne prace”.

Szansą na zatrzymanie pędzącej urzędniczej machiny może być jedynie pozbawienie jointa jakichkolwiek właściwości, jednak i wtedy premierą wstrząsną poważne turbulencje. Tak było z Falloutem 3, niedostępnym początkowo z powodu obecności narkotyków. Australijczycy mogą spodziewać się opóźnienia w wydaniu produkcji, a w przypadku odmowy cenzury przez wydawcę nie uruchomią oficjalnej wersji nigdy. 

DayZ to blisko sześcioletni, kultowy projekt gry survival oparty o moda do gry Arma II noszącego taką samą nazwę. Wydana pierwotnie na Steam produkcja wyszła z Early Access 13 grudnia 2018 roku oraz zmierza w obecnym na PS4 oraz XBO – pięć lat po pierwszej zapowiedzi.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:

Nasze zasoby

Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 10:14   Sadiker
A Venom Snake nie jarał jointów w Phantom Pain?
niedziela, 11 sierpnia 2019, 21:47   DETHKARZ
Honk honk... ale zabijanie innych już jest całkowicie legalne... hehe
sobota, 10 sierpnia 2019, 21:31   1wariat1
@Lex3er wtedy to będzie wskaźnik jak bardzo te gry nabroily w społeczeństwie, że nawet kiedy gier brutalnych już nie ma, to ich negatywny wpływ wciąż się utrzymuje!
A jedynym co trzeba będzie zrobić, to przeczekać, aż to "zdemoralizowane", "zatrute" i "zepsute" pokolenie przeminie.
A że nie będzie efektów? A to znaczy że trzeba jeszcze poczekać...
(bo po co szukać źródła problemu gdzie indziej)
sobota, 10 sierpnia 2019, 10:39   Lex3er
Tak się zastanawiam...Skoro w takich krajach można ocenzurować wszystko, od zmiany "dEmOrAlIzUjĄcYcH" dialogów, całkowitym usuwaniem używek z tytułów (na ciebie patrzę USA),zmiana koloru juchy w grach akcji, czy nawet niedopuszczenie takiej gry do dystrybucji z powodu jednego, tyciego elementu gry, to co będzie się później uznawało za czynnik demoralizujący młodzież czy młodych ludzi, kiedy gry będą wykastrowane i family-friendly, a dojdzie do jakichś incydentów. Przecież to nie będzie wina gier, prawda?
sobota, 10 sierpnia 2019, 10:11   Laschlo
@Tassador Nom, tam mieszka mniej ludzi niż w Polsce więc już widzę jak o ich rynek walczą. XD
sobota, 10 sierpnia 2019, 0:18   Tassador
Tiaa Australia ma taką populacje że zrobi to różnice w skali globalnej.
piątek, 9 sierpnia 2019, 22:53   Eldek
@DarZ Wystarczy, że twórcom do głowy przyszły takie ZŁE rzeczy. Już dawno wszystkie ich produkty powinny być wycofane ze sprzedaży na terenie Australii.
piątek, 9 sierpnia 2019, 22:49   DarZ
Chwila chwila... Czyli ta mechanika nawet nie jest ogólnodostępna (pewnie była przygotowywana do wprowadzenia na serwery testowe), ale sam fakt istnienia tego ZAMYSŁU ma już skreślać całą grę? WTF?
piątek, 9 sierpnia 2019, 20:44   zadymek
Ależ. Jak możecie krytykować Australię, skoro "kraj ma osiągnięcia"? ;)BTW Czegoś tu nie rozumiem. Jaki sens ma przyznawanie grze kategorii wiekowej, skoro nie można jej dystrybuować?
piątek, 9 sierpnia 2019, 20:34   Eldek
Ciężko wydać w obecnych czasach polipoprawności cokolwiek tak, jakby się chciało wydać. Innymi słowy, ciężko być twórcą i zaraz każdy deweloper będzie miał stos regulacji do przeczytania i wdrążenia, jak kierownik budowy. Tylko, czy takie dzieło to jeszcze nasze dzieło?

O autorze

Wokulski

Podobne newsy

DayZ: Darmowy weekend dla fanów zombie i survivalu

News
piątek, 22 maja 2020

dayz-darmowy-weekend-dla-fanow-zombie-i-survivalu Kto okaże się groźniejszy: zarażeni czy inni gracze?

Komentarzy:
7

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W końcówce 2000 roku robi się... dziwnie.

Komentarzy:
9

W końcu docieramy do roku 2000. Nie sprawiło to, że nasza wędrówka jest mniej szalona.

Komentarzy:
15

Recenzję mógłbym równie dobrze napisać bez odpalania gry. Zapewne już domyślacie się, co to oznacza...

Komentarzy:
14

Zanim rzucimy
naszą wewnętrzną bestię 
w wir nadprzestrzeni.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z