Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITList otwarty do polskich developerów

Papkin środa, 24 lipca 2019, 16:01 News

Drodzy przyjaciele,

jako gracze darzymy Waszą pracę zbyt wielką sympatią, by silić się w tym miejscu na konwenanse. W ostatnich latach daliście nam niezliczone powody do radości, stworzyliście cyfrowe światy, które recenzujemy, ale w których – może przede wszystkim – dobrze się czujemy. Uciekamy w nie przed (czasami nieprzyjazną) rzeczywistością, relaksujemy się w nich, stają się one przestrzenią, w której kultywujemy długoletnie przyjaźnie i zawiązujemy nowe. Nieodmiennie wzruszacie nas i bawicie. Nie będzie też przesadą stwierdzić, że Wasze sukcesy od lat napawają nas dumą i są świetną wizytówką Polski za granicą.

Gramy niezależnie od płci, wyznania i poglądów politycznych. Pragniemy jednak, jako przedstawiciele mediów i organizacji pozarządowych, upomnieć się również o tych, którzy mogą mieć w obcowaniu z naszym medium problemy.

W minionym wydaniu magazynu CD-Action pojawił się artykuł „Nie trzeba wiele” (bit.ly/nietrzebawiele), który przybliża czytelnikom opowieści graczy z niepełnosprawnościami; podobne inicjatywy podjęły w ostatnich latach także inne branżowe pisma i portale. Zachęcamy do lektury, bo to krzepiące historie. Łączy je jednak pewien wspólny mianownik.

Osoby z niepełnosprawnościami natrafiają w obrębie naszego medium na kłopoty, które łatwo można wyeliminować, acz trzeba o nich myśleć na każdym etapie produkcji. Wśród najczęstszych problemów eksperci wymieniają:

 • skomplikowane sterowanie, brak możliwości zmiany klawiszologii;
   
 • brak możliwości skalowania interfejsu i napisów;
   
 • przekazywanie informacji tylko na jeden sposób (audio lub wideo);
   
 • niemożność wyłączenia QTE, brak stopniowania poziomu trudności;
   
 • brak dbałości o kolorystykę (nieuwzględnianie ślepoty barw, błyski mogące wywołać epilepsję fotogenną);
   
 • brak wsparcia dla jednego kontrolera;
   
 • brak możliwości uruchomienia gry w oknie.
   

Apelujemy, by o potrzebach graczy z niepełnosprawnościami myśleć, już przystępując do prac nad grą. Pragniemy również zainicjować dyskusję na temat dostępności. Jesteśmy przekonani, że wspólnie możemy doprowadzić do poprawy komfortu grania tej znaczącej (według GUS niepełnosprawność dotyka co piątego z nas!), a wciąż wykluczonej mniejszości. Właśnie dlatego w nadchodzących tygodniach skontaktujemy się z Wami, by porozmawiać o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, sposobach, w jakie wychodzicie im naprzeciw, oraz Waszych doświadczeniach z zagadnieniem accessibility.

Jako przedstawiciele polskich mediów i stowarzyszeń uważamy, że o inkluzywność zawsze warto zabiegać. W tym wypadku naprawdę nie trzeba wiele, a wielu moglibyście pomóc.

 

Podpisano:

CD-Action, Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, GRYOnline.pl, PSX Extreme, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”,  Komputer Świat, PIXEL, PPE.pl Fundacja Indie Games Polska, Filmweb, Gram.pl, Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Poznańska Glidia Graczy, PC Format

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 26 lipca 2019, 12:37   Azaraphiel
@Syek2 Prosty przykład. Wydajesz dodatkowe pieniądze na funkcje produktu z których skorzysta bardzo mała część użytkowników np nowe assety dla daltonistów. To jest jest trochę pracy, to jest trochę kosztów a mało kto tego używa lub to decyduje o tym czy gry nie kupuje czy kupuje i takie pieniądze po prostu się nie zwracają najczęściej wiec to inwestycja która się nie zwraca. I tu wchodzi państwo/darczyńcy czy ktokolwiek inny który mówi: ej to co robisz jest fajne, należy Ci się za to wynagrodzenie. I spoko.
czwartek, 25 lipca 2019, 22:47   Spokoluzak
Z drugiej strony uważam, dość kontrowersyjnie, że niepełnosprawność to tak naprawdę stan umysłu i mając nawet obie ręce czy nogi sprawne można być niepełnosprawnym. Moim zdaniem każdy jest pełnosprawny, jeśli radzi sobie w życiu z tym co mu zostało "dane".
czwartek, 25 lipca 2019, 22:44   Spokoluzak
" troska o osoby z niepełnosprawnościami to często również poprawa komfortu zabawy pełnosprawnych graczy". Tu jest sedno sprawy, człowiek niby chce pomóc innym, ale przez to poczuć się lepiej. Smutna prawda jest taka, że mało kto się niepełnosprawnymi przejmuje, bo mamy kult młodości / piękności. Nie ukrywam, że sam bym chciał wspomniane udogodnienia - napisy czy interfejs są czasem tak małe na moim monitorze, że odpuszczam tytuł.
czwartek, 25 lipca 2019, 22:18   Syek2
Wołanie pieniędzy za pracę jest tu trochę śmieszne. Bo w założeniu zarabiasz na gotowym produkcie. Gra okaże się sukcesem to koszt tej pracy jest kroplą w morzu, gra się nie sprzeda to daremny twój trud. Nic tylko otwierać nowe projekty i brać kasę. Asety będę tylko zmieniał, steama atakował klonami i pisał podania o kasę ;)
czwartek, 25 lipca 2019, 22:11   Syek2
@Azaraphiel Tu się zgadzam, też mnie takie coś wkurza.
Ale ja tego apelu nie odbieram jako "zróbcie, bo się nam należy", tylko jako zwrócenie uwagi na problemy pewnej grupy ludzi. Wiele osób mogło nie pomyśleć o tym, a nawet jeśli pomyśleli to tu mamy konkretne punkty. Samemu wszystkiego nie przewidzisz. Nie masz chęci tego wspierać to nie. Możesz też zwrócić uwagę na część problemów, a resztę olać, bo nie masz czasu/budżetu/masz to w dpie. Twój wybór.
czwartek, 25 lipca 2019, 13:35   zadymek
Mniejsza o niepełnosprawnych "brak możliwości zmiany klawiszologii; brak możliwości skalowania interfejsu i napisów i niemożność wyłączenia QTE", to problemy dotyczące każdego gracza.
czwartek, 25 lipca 2019, 10:43   Iskier
Ludzie, ale czy wy rozumiecie, że dostosowanie gry do potrzeb osób niepełnosprawnych nie wymaga usuwania z gier pewnych elementów czy dodawania wianków na kiju. Wystarczy dodając jakąś opcję na etapie produkcji, choćby QTE, wziąć pod uwagę możliwość np. jej wyłączenia. Spider-Man na PS4 pokazuje, że można.@2real4game
Gra w oknie pozwala na korzystanie z ekranowej klawiatury.
czwartek, 25 lipca 2019, 10:32   Azaraphiel
Albo I nawet niech CDA i reszta podmiotów tutaj podpisanych zrobi zbiórkę, niech np przeznaczą % z reklam na stronie czy od sprzedanych egzemplarzy. Albo zbiórka pieniędzy na dofinansowanie takiej inicjatywy. Mogą? Mogą. W końcu to ich pomysł, który jak zresztą w pierwszym poście napisałem - jest w dużej mierze słuszny.
czwartek, 25 lipca 2019, 10:30   Azaraphiel
@Syek2 a mnie wkurza jak ktoś mówi "zrób coś za darmo bo mi się należy". Szanujmy prace innych, po prostu. Jak ktoś chce pomóc innym? To niech to zrobi. Ale takie... weźcie coś zróbcie i to za darmo, bo chcemy, no to pozostawia mi niesmak w ustach. Jakbym do Ciebie czy kogokolwiek powiedział, ej daj trochę kasy na biedne rzeczy. A jakbyś dał to bym zapytał czemu tak mało. Rozumiesz o co chodzi.
środa, 24 lipca 2019, 22:29   Papkin
W tym rzecz - troska o osoby z niepełnosprawnościami to często również poprawa komfortu zabawy pełnosprawnych graczy.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Jeszcze ciągle się łudzę, że zasnął…

Komentarzy:
4

Przez 17 lat swej historii seria Far Cry zasłynęła między innymi pamiętnymi antagonistami. Przy okazji premiery „szóstki” warto zarówno zapoznać się z brylującym w niej Antónem Castillo, jak i przypomnieć sobie jego barwnych poprzedników ze starszych odsłon.

Komentarzy:
8

Czytaj artykuł dziewiątki! 

Komentarzy:
3

Mimo że lokacje utrzymane są w odcieniach szarości.

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z