Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITRape Day: Gra o seryjnym gwałcicielu wywołała poruszenie w brytyjskim parlamencie

Kaladin piątek, 8 marca 2019, 20:03 News

Afera zatacza coraz szersze kręgi.

Zaledwie wczoraj pisaliśmy o Rape Day – tytule, który wywołał w sieci burzę swoją tematyką. W grze wcielamy się w gwałciciela, który poszukuje nowych ofiar podczas apokalipsy zombie. Twórca tej produkcji bronił się przed krytyką, mówiąc, że „mordowanie w grach jest czymś normalnych, dlaczego więc nie potraktować podobnie gwałtów?”. Valve pozostało jednak głuche na jego tłumaczenia i z powodów biznesowych zdjęło Rape Day ze Steama. Wygląda jednak na to, że to nie koniec kontrowersji.

Podczas posiedzenia brytyjskiego parlamentu członkini Szkockiej Partii Narodowej, Hannah Bardell, zaapelowała o rządową kontrolę nad produkcją. Przemawiając przed komisją ds. kultury, mediów i sportu, Bartell tak wypowiadała się o grze:

Zawartość gry jest odrażająca i obrzydliwa i nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego. Cieszę się, że [gra] została wycofana z platformy Steam, ale stanowisko korporacji Valve pozostawia wiele do życzenia. Całkowicie odcięli się od treści, jakie gra prezentuje. W czasach, gdy co piąta kobieta doświadczyła seksualnej przemocy w swoim życiu, a cały świat obchodzi międzynarodowy Dzień Kobiet, wzywam nasz rząd do podjęcia kontroli. Musimy się dowiedzieć, dlaczego Rape Day w ogóle powstał, i upewnić się, że nie będzie dostępny w dystrybucji innej platformy. Nigdy.


Parlamentarzystka została wsparta przez koleżankę, pierwszą minister szkockiego parlamentu, Shonę Robinson, która wezwała do zacieśnienia regulacji prawnych w tym sektorze:

Opublikowanie tej tak zwanej gry powinno być powodem do wstydu dla każdej platformy gamingowej. Zabijanie i gwałcenie kobiet w grach powinno być piętnowane, nie nagradzane. Cieszę się, że Steam wycofał ten szokujący tytuł ze swojej dystrybucji.


Do sprawy odniosła się także organizacja Rape Crisis Scotland, która wydała następujące oświadczenie:

Niemożliwe jest zignorowanie powstania takiego tytułu w świecie, w którym kobiety i dziewczyny mierzą się z ciągłymi nadużyciami seksualnymi, czy to na ulicy, czy w domach. To część jednego systemu. Musimy zadać sobie pytanie – czy chcemy żyć w społeczeństwie, które pochwala takie gry? Normalizacja gwałtu nie idzie w parze z obrazem społeczeństwa, w którym kobiety mogą żyć wolne od strachu i przemocy. Jeśli gry tego typu nie są sprzeczne z prawem, powinny być.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 12 marca 2019, 21:56   Humalien
Grałem. Nie jest zła... jak na gre oczywiście. Troche dystansu ludzie....
poniedziałek, 11 marca 2019, 15:55   MsgBox
Jak dla mnie gra powinna wyjść. Nie dbam o to że i tak w nią nie zagram bo to nie mój typ gry. Chcę by wyszła na pochybel wszystkim przeciwnikom gier i ludziom którzy blokują swobodę twórczą. Gra pewnie okaże się crapem, ale każdy tytuł wychodzący na przeciwko krytyce, skandalom, cenzurze i obrońcom moralności jest wart świeczki. Do dziś jestem wdzięczny za wyjście Postala 2. W świecie gamingu nie powinno być żadnego tabu. Boli mnie że współcześnie chce sie wszystko cenzurować więc trzymam kciuki by wyszło
poniedziałek, 11 marca 2019, 10:06   Tesu
@JKMII
No tak, bo obejmujacy kilka tysiecy dziel literackich, filozoficznych i naukowych Index Expurgatorius to tylko moj wymysl, a nie zaledwie jeden z wielu dowodow na to, ze wolnosc slowa wcale nie byla tak powszechna, jak to sobie wyobrazasz.
niedziela, 10 marca 2019, 19:30   JKMII
@wojtekb03 Nie podrzucaj rządzącym pomysłów jak przehulać nasze pieniądze.
niedziela, 10 marca 2019, 18:52   wojtekb03
Nie no, szczerze mówiąc ci co robią takie gry, powinni mieć przez państwo fundowane wizyty u psychologów.
niedziela, 10 marca 2019, 15:46   Marcus93
"Opublikowanie tej tak zwanej gry powinno być powodem do wstydu dla każdej platformy gamingowej. Zabijanie i gwałcenie kobiet w grach powinno być piętnowane, nie nagradzane."
1. Dokładnie! Wstyd ci Bethesda Launcher za to, że ktoś z tobą niezwiązany wykorzystał swój wolny czas do stworzenia niezwiązanej z tobą gry!
2. Dokładnie 2, the sequel! Wywalczyliście sobie większą obecność postaci kobiecych w strzelankach? Teraz jeszcze dostaniecie bana, jak zabijecie kobietę! a jak!
niedziela, 10 marca 2019, 12:33   wojtekb03
Szkoda, zagrałbym sobie :/
niedziela, 10 marca 2019, 10:48   Demilisz
Oni wiedzą, co robią. Jak pokrzyczą na głupiutką grę to może Brytyjczycy zapomną o tym, że za 3 tygodnie Brexit, a nadal nikt nic nie wie i nie ma żadnej umowy określającej warunki wyjścia.
niedziela, 10 marca 2019, 3:13   McGrave
Czy czasem najlepszym rozwiązaniem dla tego typu rzeczy nie będzie pewnego rodzaju banicja? Jakieś specjalne miejsce dla rzeczy uznawanych moralnie za zbyt chore, ale nie żeby zaraz całkiem zakazywać. Bo w sumie to będzie swego rodzaju otwarte potępienie. Przynajmniej wtedy wiadomo co ludziom się nie podoba i można to samemu zobaczyć. Czy dobro może istnieć bez zła? Chyba każdy powinien znać to pytanie i jego problematykę. Alternatywą dla prawdziwego zła zdaje się własnie to wirtualne...
niedziela, 10 marca 2019, 2:56   McGrave
Nie mam wątpliwości, że takie tytuły były wcześniej a w filmie to już całkiem normalka. Wyrywanie kończyn i cięcie na kawałki jest OK więc warto się zastanowić głębiej a nie wpadać w emocje. Brak zakazu prawnego na bank NIE JEST POCHWALANIEM! Nie można też tego zaraz nazwać normalizacją na takiej samej zasadzie jak nie można powiedzieć że Thief itp. tytuły normalizują złodziejstwo. Emocje mówią "to nie ma prawa istnieć"! Ale logika znowu dostrzega w tak radykalnym podejściu pewne wady, zwłaszcza hipokryzję.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Dotychczas nie opływaliśmy w wiadomości na temat kontynuacji krakowskiego horroru. By jednak nie pisać o nim patykiem po wodzie – podpytaliśmy u źródeł.

Komentarzy:
5

Adam tłumaczy filmy i seriale, a po godzinach: pisze o grach. Dawid prowadzi własną działalność gospodarczą, a po godzinach: pisze o grach. Joachim doktoryzuje się z filologii polskiej, a po godzinach: pisze o grach. Olek tworzy gry. A po godzinach: pisze o grach.

Komentarzy:
89

Jak blisko prawdy byli twórcy Elite Dangerous czy No Man’s Sky?

Komentarzy:
12

Po pierwsze: to nie żadne ACTA 2...

Komentarzy:
170

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z