Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITPolscy naukowcy przekonują, że gry wcale nie ogłupiają

rajmund środa, 6 marca 2019, 17:53 News

Mało tego, mogą spowolnić proces starzenia i pomóc w odbudowie uszkodzeń mózgu.

Kiedy następnym razem rodzice każą wam zostawić wreszcie „te głupie gry” albo ktoś będzie nabijał się z waszego „dziecinnego” hobby, dajcie mu do przeczytania artykuł z Rzeczpospolitej poświęcony badaniom nad zmianami, jakie zachodzą w mózgach zaangażowanych w swoją pasję graczy. Na nic się zda tym razem argumentacja o wątpliwej rzetelności mitycznych amerykańskich naukowców, którzy na ogół kojarzeni są z takimi analizami. Tym razem za badaniami stoją bowiem rodzimi naukowcy i psychologowie ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Jest jednak jeden kruczek: aby wszystko się zgadzało, musicie być fanatykami RTS-ów, a najlepiej StarCrafta II. Naukowcy przez dwa lata badali grupę 31 graczy, którzy „grali w grę” przynajmniej sześć godzin w tygodniu, a ponad połowę tego czasu poświęcali właśnie produkcji Blizzarda. Pod uwagę wzięto również grupę kontrolną kolejnych 31 osób, które spędzały przed monitorem mniej niż sześć godzin tygodniowo.

Jak czytamy w artykule, dr Natalia Kowalczyk następująco skomentowała wnioski, do jakich doszli naukowcy:

Najważniejszym odkryciem było zaobserwowanie, że grupa graczy w porównaniu do osób rzadziej sięgających po gry miała większą liczbę włókien nerwowych łączących obszary ciemieniowe i potyliczne mózgu. Regiony te są zaangażowane miedzy innymi w przetwarzanie informacji wzrokowo-przestrzennych. Ponadto nasze badania pokazały związek między czasem poświęcanym na gry strategiczne czasu rzeczywistego a natężeniem obserwowanych zmian.


Krótko mówiąc, z badania wynika, że im więcej gramy w RTS-y, tym lepiej radzimy sobie z utrzymywaniem uwagi i planowaniem czynności, a także przełączaniem się między nimi. To jednak nie wszystko. Doktor Kowalczyk zwróciła również uwagę, że tego typu obserwacje mogą w przyszłości pozwolić lepiej wykorzystywać gry w rehabilitacji i przyczynić się do odbudowy funkcji poznawczych np. po uszkodzeniu mózgu, a nawet opóźnić proces starzenia. Może się okazać, że gdy zarwiecie noc przy jakiejś strategii, poświęcony jej czas może zostać na nowo doliczony do waszej młodości.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 8 marca 2019, 9:20   notoco42
A point'n'click nie rozwijają myślenia?
czwartek, 7 marca 2019, 18:10   Dobko
Od wieków jest widome że gry strategiczne rozwijają zdrowe myślenie, orientacje przestrzenną itp.
W grach strategicznych jak to nazwa wskazuje trzeba bardziej wysilać szare komórki i dzięki temu pobudzamy mózg:) Do takich rzeczy/wniosków nie trzeba badań.
czwartek, 7 marca 2019, 17:35   tommy50
Tylko, ze to dotyczy gier strategicznych, a nie tępych strzelanek typu Fortnite.
Tak samo jak z piciem. Mozna pic ziolka i czysta wodę na zdrowie, a mozna pic takze najtansze yabole i wode z kałuży. I to picie i to picie jak i to granie i to granie.
Badania opieraly sie na strategiach.
czwartek, 7 marca 2019, 17:21   notoco42
Teraz niech to ogłoszą w tvn czy innym tvp.Może jakaś refundacja gier na receptę?
czwartek, 7 marca 2019, 11:09   Kruk7
Niech jeszcze powstaną uzdrowiska w których obowiązkowo grałoby się w Starcrafta :P
czwartek, 7 marca 2019, 10:57   Galbraith
@Nikczemnikzlasu, ojej, muszę iść na przymusowe leczenie!
czwartek, 7 marca 2019, 10:06   Dantes
Gry strategiczne oraz rpg na pewno dają do myślenie oraz analizy, jedynie gry na telefon czy na przeglądarki internetowe są proste nie wymagają zbyt wiele a najwięcej złego ogólnie o grach mówią osoby, które nie nadarzają za postępem nie rozumieją nowych form rozrywki.
czwartek, 7 marca 2019, 10:05   Nikczemnikzlasu
Szkoda, że nie robili badań z gra World of Tanks. Takich graczy po badaniach wyslaliby na przymusowe leczenie
czwartek, 7 marca 2019, 9:34   skurczybyczek666
@rajmund: "(...) gdy zarwiecie noc przy jakiejś strategii, poświęcony jej czas może zostać na nowo doliczony do waszej młodości". Zarwanie nocy to nie bardzo, bo w ten sposób przyśpiesza się procesy starzenia. :] Chronobiologia robi swoje niestety.
czwartek, 7 marca 2019, 6:39   CYBERTRIBAL
A mnie się już dawno odechciało grać w RTSy :(

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Dotychczas nie opływaliśmy w wiadomości na temat kontynuacji krakowskiego horroru. By jednak nie pisać o nim patykiem po wodzie – podpytaliśmy u źródeł.

Komentarzy:
5

Adam tłumaczy filmy i seriale, a po godzinach: pisze o grach. Dawid prowadzi własną działalność gospodarczą, a po godzinach: pisze o grach. Joachim doktoryzuje się z filologii polskiej, a po godzinach: pisze o grach. Olek tworzy gry. A po godzinach: pisze o grach.

Komentarzy:
89

Jak blisko prawdy byli twórcy Elite Dangerous czy No Man’s Sky?

Komentarzy:
12

Po pierwsze: to nie żadne ACTA 2...

Komentarzy:
170

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z