55
9.11.2018, 15:56Lektura na 2 minuty

Denuvo: Brak zabezpieczeń antypirackich przekłada się na wielomilionowe straty wydawcy

Twórcy technologii pomagają zabezpieczyć znaczną część popremierowych przychodów.


Rafał „hraboll” Pieczka

Irdeto – firma odpowiedzialna za rozwój technologii Denuvo – opublikowało dane, według których autorskie zabezpieczenia antypirackie chronią twórców gier przed naprawdę poważnymi stratami finansowymi. Z przygotowanego raportu wynika, że pewien wysokobudżetowy tytuł sportowy na przestrzeni pierwszych dwóch tygodni sprzedaży został pobrany przez użytkowników BitTorrenta ponad 355 tysięcy razy. 12% tego wyniku pochodzi wyłącznie z dnia premiery. Warto dodać, iż mówimy o tytule, który nie był chroniony przed nielegalnym kopiowaniem. W raporcie czytamy:


W ciągu pierwszych dwóch tygodni Irdeto wykryło 355 664 pobrań torrenta nielegalnej kopii [wspomnianej gry sportowej – dop. red]. Biorąc pod uwagę cenę detaliczną gry, całkowita potencjalna utrata przychodów z tytułu obecności w sieciach P2P wynosi 21 336 283 dolarów.



Holenderska firma sugeruje, że obecnie Denuvo może zaoferować maksymalnie dwa tygodnie skutecznej ochrony. To właśnie pierwsze 14 dni obecności na rynku decyduje o sukcesie gry. Podobno w tym okresie osiąga się nawet 80 procent ogólnego wyniku sprzedaży. Z kolei na przestrzeni pierwszych czterech dni przyciąga się połowę wszystkich nabywców danego tytułu.

Reinhard Blaukovitsch, dyrektor zarządzający w firmie Irdeto, wypowiedział się na temat piractwa tak:


Piractwo to zagrożenie, które jest mocno ugruntowane w branży gier i – jak sugerują nasze badania – może doprowadzić do potencjalnie ogromnych strat przychodów po stronie wydawców, jeśli gry zostaną złamane w ciągu 14 dni od momentu premiery. Dlatego tak ważne jest, aby wydawcy wdrażali strategie bezpieczeństwa, które sprawiają, że ich gry są tak trudne do skopiowania, jak to tylko możliwe. W ten sposób wydawcy będą mogli lepiej chronić swoje dochody, które pozwolą im nadal tworzyć atrakcyjne gry.



Przypomnę, że pod koniec lipca Irdeto zapewniało, że skupia się przede wszystkim na ochronie wydawców oraz społeczności graczy. Słowa te padały zaraz po złożeniu pozwu przeciwko liderowi grupy Revolt, która w przeszłości z powodzeniem łamała kolejne zabezpieczenia antypirackie. Swoją drogą, najnowsza wersja technologii Denuvo (5.2) chroniła Football Managera 2019 przez 4-5 dni (pojawiają się sprzeczne wersje wydarzeń). Tym samym udało się zabezpieczyć sporą część przychodów wydawcy.


Redaktor
Rafał „hraboll” Pieczka

Niegdyś byłem ekspertem od klasycznych przygodówek, zaś obecnie jestem nieuleczalnym łasuchem i nieprzyzwoicie zatwardziałym fanem angielskiego futbolu. Zaczynałem z poziomu wiernego czytelnika CD-Action, pisałem w kilku miejscach. Aktualnie spełniam swoje marzenia.

Profil
Wpisów1397

Obserwujących6

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze