Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITSpór o legalność loot boksów w Polsce: Mamy komentarze EA oraz osoby, która złożyła doniesienie

Papkin środa, 7 listopada 2018, 18:41 News

„Czy nie czas, żebyśmy jako gracze powiedzieli: stop? Doniesienie do Ministerstwa Finansów to tylko początek działań” – twierdzi prawnik i zapowiada, że zainteresuje sprawą Unię Europejską. W dodatku oskarża EA o... ustawianie meczów sieciowych.

Jak informowaliśmy (powołując się na portal komputerswiat.pl), zajmująca się prawem transportowym kancelaria Transtica złożyła doniesienie do Ministerstwa Finansów, oskarżając EA Sports o działalność niezgodną z polską ustawą hazardową. Oferowanie paczek z kartami w Fifie 19 porównano do gier hazardowych i nazwano (w związku z korzystaniem z tytułu przez osoby małoletnie) „demoralizującą praktyką”.

Próbowaliśmy spojrzeć na temat paczek z losową zawartością szerzej, czego efektem jest opublikowany przez nas list otwarty skierowany do Ministerstwa Finansów (podobne pytania otrzymały Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów). Równocześnie wysłaliśmy prośby o komentarz do polskiego oddziału Electronic Arts oraz do wspomnianej kancelarii Transtica.

EA Polska odesłało na naszą skrzynkę oświadczenie, które publikujemy w całości:

Głęboko wierzymy, że nasze gry są tworzone i wprowadzane na rynek z zachowaniem wszelkich zasad etycznych i prawnych obowiązujących na całym świecie, i traktujemy te zasady bardzo poważnie. Zależy nam, aby nasi gracze mieli pozytywne i uczciwe doświadczenia w obcowaniu z naszymi grami i przykładamy wielką wagę, aby upewnić się, że nasze gry są promowane w sposób odpowiedzialny, w zgodzie z lokalnie obowiązującym prawem. Jednocześnie staramy się dać graczom możliwość wyboru sposobu, w jaki chcą grać, i czy chcą dokonywać opcjonalnych, dodatkowych zakupów w grach, traktując nasze zobowiązania w stosunku do tych graczy, zwłaszcza dzieci, bardzo poważnie. Co ważne, na każdej platformie istnieją narzędzia kontroli rodzicielskiej, pozwalające rodzicom upewnić się, że ich dzieci mają zapewnioną bezpieczną, rozsądną i odpowiedzialną zabawę. Narzędzia te umożliwiają rodzicom dokonanie wyboru, w jaki sposób ich dzieci mogą grać w gry, włączając w to kontrolę nad dostępnością i wysokością wydatków, ilością czasu spędzonego w grze i rozgrywkach sieciowych oraz współdzieleniem informacji z innymi graczami.


Z kolei kancelaria odesłała nas do Toma Rollauera. Zapytany o to, dlaczego jego firma zdecydowała się skupić wyłącznie na Fifie, skoro podobne mechanizmy funkcjonują chociażby w PUBG-u, Rollauer wpierw doprecyzował, że to on osobiście złożył doniesienie. Po czym odparł:

Dlaczego FIFA? Ponieważ jest to jedyna gra komputerowa, w którą gram. Po dwóch latach przerwy zakupiłem Fifę 19 i po krótkim czasie stwierdziłem, że to już nie jest gra sportowa, ale maszynka do zarabiania pieniędzy. Obecnie EA kładzie nacisk tylko i wyłącznie na tryb UT. Z tym oczywiście wiąże się sprzedaż paczek z kartami. Podejrzewam, że sprzedaż samej gry to niewielka część zysków EA. Tak naprawdę duże pieniądze płyną ze sprzedaży tzw. loot boxów. To bardzo nieetyczne. Poza tym wielu graczy narzeka na tzw. handicap, który ma mieć miejsce, kiedy gracie z osobą, która wydała dużo pieniędzy na punkty FIFA. Wielu graczy pisze o tym na forach, a nawet zamieszczają filmy, które rzeczywiście ukazują przedziwny przebieg meczów. Na czym ta niecodzienność ma polegać? Jeden gracz oddaje 20-30 strzałów, strzelając jedną bramkę, kiedy jego przeciwnik oddając trzy strzały, strzela dwie bramki i wygrywa mecz.


Jak dodaje – zarzutów, jakie mógłby wystosować pod kątem Elektroników, jest znacznie więcej.

Bardzo podejrzanie pod kątem prawa UE wygląda regulamin EA. Można z niego wywnioskować, że jedynie obywatele Kanady i USA mogą liczyć na jakiekolwiek zabezpieczenie gwarancyjne. Co w takim razie z obywatelami UE? Polski? Z regulaminu EA wynika, że nie mamy praktycznie żadnych praw i nic nie jest naszą własnością.

Jeszcze gorzej wygląda sprawa blokady konta. EA, nie podając żadnych dowodów ani szczegółów sprawy, uniemożliwia graczowi możliwość skutecznego odwołania się od tejże decyzji. To nie są jednostkowe przypadki, o czym przekonałem się na forach związanych z Fifą. Następną kontrowersją jest to, iż blokując konto, EA odcina gracza absolutnie od wszystkich trybów gry online, łącznie z AKTUALIZACJAMI samej gry. Tracimy więc prawo do aktualizacji programu, który zakupiliśmy.

Kanadyjczycy stali się monopolistami, bo Konami nie jest już żadną konkurencją dla EA. Dlatego stosują też monopolistyczne praktyki względem graczy.


W rozmowie z CD-Action Rollauer twierdzi, że rząd powinien uregulować sprzedaż paczek z losową zawartością. I zapowiada kolejne kroki.

Nie zapominajmy, że większość graczy to osoby niepełnoletnie. Model, który stosuje EA przy sprzedaży kart, na pewno nie jest właściwym wzorcem dla młodych ludzi. Uczy ich to tylko tego, że z pomocą pieniędzy możesz wygrać z każdym.

Teraz pracuję nad doniesieniem do Rzecznika Praw Konsumenta. RPK współpracuje z unijnymi instytucjami zajmującymi się ochroną praw konsumentów, więc będzie to duże ułatwienie w korespondencji z nimi. Model P2W nie jest niczym dobrym i uważam, że zaszedł już za daleko. Czy nie czas, żebyśmy jako gracze powiedzieli: stop? Doniesienie do MF o łamanie ustawy hazardowej to tylko początek działań. Według mnie naruszeń jest o wiele więcej. Szczęśliwie żyjemy we wspólnocie europejskiej, a z nią nie ma żartów, o czym już kilka wielkich korporacji się przekonało.


Dodaje, że sprawa jest analizowana przez członków rządu i że rada ministrów „bardzo poważnie” podchodzi do naruszeń ustawy hazardowej. W ramach ciekawostki: z prawnikiem skontaktował się podobno jeden z polskich europarlamentarzystów, który również jest graczem Fify. Ów europoseł ponoć jest nastawiony do polityki EA podobnie jak Rollauer.

Przesłaliśmy do polskiego oddziału Electronic Arts prośbę o skomentowanie zarzutów prawnika.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 9 listopada 2018, 8:15   Xavenir
Pipes - kasyna i lotto nie są skierowane głównie do osób małoletnich
czwartek, 8 listopada 2018, 19:57   cali
@Scouser - zauważ że wiele podmiotów bukmacherskich online przestało oferować swoją działalność w Polsce bo nie opłaca się lub zbyt dużo regulacji prawnych. Co do FIFY to oprócz opodatkowania to wymóg w EU PEGI od 18. EA wtedy zrezygnuje z loot boxów bo grupa docelowa jest inna dla tej gry.
czwartek, 8 listopada 2018, 19:37   Pipes
Cóż, Fifa to jedyna gra, w jaką gram naprawdę regularnie mimo pracy, żony, dziecka itp. i trochę gdzieś tam człowieka może nie tyle boli sprzedaż loot boxów, co śmieszy ;) Składem 83 mogę obić skład 90+ w FUT i oczywiście nie jest łatwo, ale mam radochę z tego, że mi piłkarz 85 wpadnie z kart i nie płacę za granie nigdy ani grosza poza zakupem pełniaka :) Jak ktoś chce sobie psuć zabawę, jego sprawa i pieniądze. A że to podpada pod hazard... hmm niech zamkną zatem najpierw kasyna, a potem lotto :)
czwartek, 8 listopada 2018, 19:06   Scouser
cali - w jaki sposób uchronisz dorosłych ludzi (ustawa hazardowa nie dotyczy przecież tylko i wyłącznie dzieci) od hazardu? Poprzez opodatkowanie hazardu? :) Byłbyś świetnym politykiem :) w sumie można dalej doić ludzi pod pretekstem ochrony psychiki ludzkiej. Ktoś pisał w którymś wątku o rozpadach małżeństw i różnych problemach, które tworzy hazard - problem w tym, że jakoś nie widzę by go zdelegalizowano całkowicie :)
czwartek, 8 listopada 2018, 17:36   cali
@Tesu - nie ważne jaka doktryna ważne kto ją interpretuje. Nie można uważać samej doktryny za nieodpowiednią, tylko niewłaściwej interpretacji przez nieodpowiednie osoby.
czwartek, 8 listopada 2018, 17:36   mar00
@Tesu
I sam sobie odpowiedziałeś dlaczego "elementarne podstawy etyki akceptowane przez wszystkie religie" mnie zdziwiły/rozbawiły :D
czwartek, 8 listopada 2018, 17:34   Tesu
@mar00
Niewazne jest to, czy w tlumaczeniu jest blad, czy nie, bo o jego wykladni i tak decyduje Kosciol. Chrzescijanski Dekalog i tak nie jest tym samym, ktory Mojzesz dostal od Boga, bo trzeba go bylo lekko zredagowac pod nasze wyznanie, ale przymykamy na to oko i generalnie uznajemy, ze to ten jedyny i najprawdziwszy. ;)
czwartek, 8 listopada 2018, 17:28   cali
W Unii Europejskie poszczególne kraje biorą się za Loot Boxy a kiedy coś ruszy w Polsce ? Wygenerowane kwoty przewyższają sprzedaż samej gry a podatek to spora suma dla Polski. EA musi zgłosić że prowadzi działalność hazardową i opłacać podatek. Do każdego zakup naliczany byłby podatek od gracza z Polski.
czwartek, 8 listopada 2018, 17:27   Tesu
@mar00
Pierwsi chrzescijanie calkowicie nie uznawali wojen, bo byly sprzeczne z nauka Jezusa, ale juz od IV wieku zaczeto stosowac rozroznienie miedzy wojna sprawiedliwa, a niesprawiedliwa, zeby wiernych sumienie nie bolalo. I taki podzial przetrwal az do drugiej polowy XX wieku, kiedy to Kosciol sie z niego wycofal. Na to, co mowi religia i jak sie jej zapisy interpretuje, maja wplyw uwaunkowania geopolityczne zarowno w momencie jej genezy, jak i pozniej. Choc ortodoksow to nie dotyczy ofc.
czwartek, 8 listopada 2018, 17:20   cali
"na każdej platformie istnieją narzędzia kontroli rodzicielskiej" - EA Polska chyba nie wie że FIFA to w klasyfikacji PEGI dozwolona od 3 lat. Więc jak można ograniczyć grę dla dzieci jako nieodpowiednią treść ? Jeżeli są oferowane płatności gdzie występuje losowość zakupów to narusza ustawę hazardową a gra powinna był co najmniej dla osób pełnoletnich i podatek od gier hazardowych do opłacenia dla EA i grona kupujących.

O autorze

Mateusz 'Papkin' Witczak
Mateusz 'Papkin' Witczak
redaktor
Lew z północy, rotmistrz sławny i kawaler, charakterologiczny Guybrush Threepwood. W grach szuka ekstatycznych uniesień, ale zazwyczaj wpada w pretensjonalną kloakę. Miłośnik Orwella i Burroughsa, prywatnie: Ojciec Chrzestny i terapeuta Crossa. Grał go Roman Polański.

Podobne newsy

FIFA eWorld Cup 2019: Niespodziewany mistrz, pokonani faworyci

News
poniedziałek, 5 sierpnia 2019

fifa-eworld-cup-2019-niespodziewany-mistrz-pokonani-faworyci Jedno jest pewne – tegoroczne mistrzostwa świata w kopankę EA przyniosły wiele niespodzianek.

Komentarzy:
0

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Kiedy myślisz o kinie samurajskim, automatycznie przychodzi do głowy jedno nazwisko – Kurosawa. Jeśli więc ktoś ma ambicję stworzyć olbrzymiego sandboxa z akcją osadzoną w XIII-wiecznej Japonii, z konieczności będzie musiał szukać inspiracji w obrazach mistrza. Nie inaczej było w przypadku Ghost of Tsushima.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z