Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITRed Dead Redemption II: Serwis internetowy usuwa artykuł o grze i płaci gigantyczną karę

Witold piątek, 2 listopada 2018, 8:14 News

Mamy potencjalnie do czynienia z bardzo niebezpiecznym precedensem.

W lutym 2018 brytyjski serwis Trusted Reviews opublikował artykuł, w którym podano informacje zawarte w dokumentach związanych z pracami nad Red Dead Redemption II. Portal otrzymał ów przeciek w sierpniu 2017, jednak czekał pół roku na potwierdzenie jego autentyczności. Ostatecznie w materiale opisano wiele nieujawnionych wcześniej faktów dotyczących gry, w tym m.in. tryb battle royale w Red Dead Online. Teraz jednak tekst zniknął ze strony (chociaż wciąż możemy go przeczytać na Archive.org), a w jego miejscu możemy znaleźć takie oto oświadczenie:

Take-Two Games – przeprosiny

6 lutego 2018 opublikowaliśmy artykuł, którego źródłem był poufny dokument korporacyjny. Powinniśmy wiedzieć, że informacje te są poufne i nie powinniśmy ich publikować. Z pełnym przekonaniem przepraszamy firmę Take-Two Games i zobowiązujemy się do tego, aby nie powtarzać więcej tego typu działań. Uzgodniliśmy również przekazanie ponad miliona funtów na cele charytatywne wybrane przez Take-Two Games.


Ani Take-Two, ani Trusted Reviews nie odpowiedzieli na pytania Variety, czy przy uzyskiwaniu poufnych informacji zostało złamane prawo. Wydawca w swoim oświadczeniu napisał:

Take-Two poważnie traktuje bezpieczeństwo i podejmie kroki prawne przeciwko osobom lub publikacjom, które dokonują wycieku na podstawie poufnych informacji. Ponieważ w tej sytuacji pojawiły się informacje o Red Dead Redemption II, Rockstar Games przekazał pieniądze z umowy do tych trzech wspaniałych organizacji charytatywnych: American Indian College Fund, American Prairie Reserve oraz First Nations Development Institute.


Historia branży gier nie zna podobnego przypadku. Przecieki już od lat są normą w branży, a wydawcy oraz producenci starają się oczywiście z nimi walczyć, nigdy jednak nie doszło do takiej sytuacji. Możemy zastanowić się, jaki wpływ będzie miało to na dziennikarstwo growe, ponieważ za przykładem udanej interwencji Take-Two w przyszłości mogą pójść inne firmy. Niewiele portali czy gazet będzie miało odwagę i środki, aby sądzić się z wielkimi firmami, co może prowadzić do swoistej cenzury, gdy niektóre artykuły będą wstrzymywane ze strachu przed pozwem sądowym. Jest to oczywiście czarnowidztwo, jednak nie powinniśmy wykluczać takiej ewentualności, w końcu już teraz żyjemy w czasach, w których wydawcy starają się kontrolować w pełni przypływ informacji o swoich tytułach, a dziennikarze już teraz muszą przestrzegać embarg na recenzje czy nawet embarg na informacje o embargach.

Oczywiście kluczową kwestią jest ta, czy poufne dokumenty zostały uzyskane przez Trusted Reviews legalnie, czego być może nie dowiemy się nigdy. Jeżeli redakcja zdobyłaby je zgodnie z prawem, być może powinniśmy się bardzo niepokoić całą sytuacją, jeżeli zaś złamała przy tym przepisy, należałoby zadać pytanie o etykę dziennikarską i granice, których przekraczać się nie powinno.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 5 listopada 2018, 15:01   KRZYZAK1410
"Mamy potencjalnie do czynienia z bardzo niebezpiecznym precedensem"? Czy moze
"Mamy do czynienia z potencjalnie bardzo niebezpiecznym precedensem"? A moze
"Mamy do czynienia z sytuacja, ktora moze stac sie niebezpiecznym precedensem"?
To jak w koncu?
niedziela, 4 listopada 2018, 3:12   freynir
@korinogaro- prasa mogłaby opublikować zarówno skład coca-coli (co zresztą kiedyś zrobiono), jak i skład panierki z KFC, ponieważ nie miałaby zysku korzystając z nich. Co innego, gdyby takie informacje sprzedała konkurencji. Dodatkowo czym innym jest NDA (najczęściej obejmujący dane handlowe, finansowe i projektowe), a czym innym zakaz prywatnego wypowiadania się o pracy (to w tych wypowiedziach zazwyczaj pojawiają się wycieki).
sobota, 3 listopada 2018, 3:49   McGrave
Tylko że to porównanie jest słabe zwłaszcza biorąc pod uwagę brak czegokolwiek naprawdę unikatowego w rozgrywce (to bardziej tak jakby zabronić ujawniać, że dodaliśmy więcej cukru aby nasze ciasto było jeszcze słodsze) a dokumenty tak samo mogą być sfabrykowane albo zrekonstruowane byle jak z pamięci. To nadal jest niebezpieczny precedens bo tak naprawdę ujawnione zostały naprawdę pierdoły i nie ma mowy aby to mogło zaszkodzić - można nawet na takim czymś zyskać dlatego istnieją fejkowe przecieki...
sobota, 3 listopada 2018, 0:28   korinogaro
reakcja może być zbyta jako reakcja na czyjąś fantazję o tyle z dokumentem już tak łatwo nie da się tego zrobić, niby można twierdzić że to fake ale ludzie wiedzą swoje. No a to już może nie tylko wpłynąć na akcjonariuszy którzy zaczną wyprzedawać akcje jeśli reakcja ludzi okaże się bardzo negatywna, ale może też wpłynąć na decyzje konkurencji która sama jakieś przecieki pozyskała swoimi sposobami a teraz zostały one oficjalnie potwierdzone.
sobota, 3 listopada 2018, 0:26   korinogaro
@Krek15 a jak by ktoś wyniósł z KFC dokument z dokładnym składem ich panierki, albo z coca-coli dokładny skład ich ekstraktu to prasa też mogłaby go bez konsekwencji opublikować? Nie. Bo nie prawdą jest że tylko wynoszenie tajnych dokumentów jest karalne ale korzystanie z nich dla własnego zysku również. Poza tym jak już pisałem wcześniej inną sytuacją jest gdy ktoś "wynosi" informacje w głowie a inną gdy w formie dokumentu tak fizycznego czy elektronicznego. Bo o ile plotka jest plotką i negatywna
piątek, 2 listopada 2018, 21:06   Krek15
że nie będzie można drukować nawet przecieków jeśli te nie będą pochodziły bezpośrednio od samego wydawcy gry. To zły znak. Obawiam się,że dojdzie do tego że nie będzie recenzji ani przecieków. Za X lat będziemy kupować gry w ciemno. Poznamy tytuł i kupujesz lub nie. Lub dojdzie do tego ze każda zła recenzja gry programu będzie usuwana bo nie spodoba się wydawcy. Przeciek był opublikowali i moim zdaniem nie ma w tym, nic złego. Trza było pilnować pracowników gry aby nie wynosili informacji.
piątek, 2 listopada 2018, 21:03   Krek15
Totalna bzdura. Przecieki były, będą i są. Do czasu aż nie zlecimy komuś wynoszenia informacji nie łamiemy prawa. Jeśli dana osoba lub pracownik wynosi informacje celem zysku to ta osoba ponosi konsekwencje swoich działań. Inaczej ma się jeśli ów pracownik wynosi informacje daje je do publikacji ale bez zysku. Choć kradzież to kradzież to w tej drugiej sytuacji może być odrobinkę mniejsza kara. Czasopisma żyją z przecieków a ta sytuacja pokazuje że i to się kończy. Niebawem dojdzie do tego ....
piątek, 2 listopada 2018, 20:46   goliat
Redakcja tego magazynu musiała mieć coś na sumieniu, skoro zapłacili w ramach ugody milion funtów, a nikt takich pieniędzy do ręki za nic nie daję.
piątek, 2 listopada 2018, 16:53   podbielski
@ DETHKARZ to prawda,że recenzje i artykuły są kupowane.Potwierdzone info bo ja ostatnio kupiłem za 9,99.
piątek, 2 listopada 2018, 16:08   ja0lek
Jakoś dziwnie urwało mi komentarz. Dobrze, bo chociaż może już nie będzie tyłu przecieków, które psują tylko niespodziankę w danej grze.

O autorze

Witold

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

To najbardziej rozbudowana aplikacja czatowa, jaką kiedykolwiek widziałem!

Komentarzy:
5

Mathias Karlson o tym, dlaczego premiera jego gry to moment, dla którego wszechświat został stworzony, o uczeniu się od konkurencji i o tym, że Ubisoft nie musi być polityczny.

Komentarzy:
7

Parametry nadchodzącej konsoli Sony pojawiły się w anonimowym wpisie na forum Beyond3D. Sugeruje to fejka, ale kilka lat temu w identyczny sposób zdradzono wnętrzności Wii U, a do tego nieoficjalne informacje dotyczące PS5 wydają się bardzo sensowne.

Komentarzy:
24

Najpierw było E3, na którym po raz pierwszy pokazano na żywo rozgrywkę. Potem – również podczas E3 – zamknięta prezentacja, w której sam trzymałem pada. Niezła. Ostatnio przyjąłem jednak na klatę całego kombosa: zaczęło się od paru godzin z pierwszymi misjami oraz endgame’em w Londynie, potem była zamknięta beta dla VIP-ów, a na koniec otwarta, już dla wszystkich. I mimo paru problemów nie mogę się doczekać premiery!

Komentarzy:
16

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z