Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITCrusader Kings II: Już niedługo pogonimy pogan i zachrzęścimy chrześcijańskimi zbrojami w Holy Fury [WIDEO]

Witold niedziela, 14 października 2018, 11:13 News
pc

Dzięki zwiastunowi poznaliśmy datę premiery piętnastego już rozszerzenia do CK2.

Po nowym zwiastunie widać, że Paradox, w przeciwieństwie do niektórych, z żelazną konsekwencją trzyma się zasady, że dobry trailer to taki, którego budżet nie przekracza równowartości sumy potrzebnej na zakup wszystkich DLC do ich gry.

Holy Fury będzie miało premierę 13 listopada, a równolegle z nim tradycyjnie wyjdzie darmowy patch z częścią zawartości. Dodadzą one do naszego ulubionego symulatora średniowiecznego kazirodztwa multum nowych opcji i zmian. Rozszerzenie skupi się na kwestiach religijnych, tak więc już za niecały miesiąc będziemy mogli spełnić nasze dziecięce marzenia i wyruszyć do Ziemi Świętej z okrzykiem „Deus vult!” na ustach. Zmieniony zostanie system krucjat, dzięki czemu m.in. powstać będą mogły w końcu niezależna państwa krzyżowców. Twórcy zmodyfikują interakcję z zakonami rycerskimi (które wciąż nie będą grywalne), pojawią się liczne nowe wydarzenia związane z walką z poganami (jak niesławna krucjata dziecięca), a także wprowadzona zostanie mechanika koronacji, która jeszcze bardziej odróżni królów od książąt czy hrabiów, każąc im zyskiwać przychylność Kościoła czy oferując im różne korony, specjalne przedmioty dające określone korzyści. Nowością będą także osoby świętych, którymi po śmierci zostać będą mogli pobożni władcy – do ich grobów udawać się będą pielgrzymki, a „posiadacz” takiej osoby zostanie obdarzony specjalną cechą.

Dodatek wprowadzi także rodowody, zapewniające konkretne bonusy, oraz nowe opcje dyplomatycznej interakcji z innymi władcami, które pozwolą nam knuć i manipulować w celu zjednania sobie sojuszników bądź poróżnienia wrogów. Znajdzie się także coś dla pragnących odegrać rolę lokalnego Mieszka – pojawi się możliwość masowego nawrócenia. Pogański władca, chcący przejść na chrześcijaństwo, będzie mógł znaleźć „sponsora”, który pomoże mu w tym procesie, wysyłając misjonarzy, budując kościoły etc.

Adresatami rozszerzenia są również zatwardziali poganie – dostaną oni swoich odpowiedników świętych, a także możliwość zreformowania swojej religii według własnego uznania, pozwalając zaprojektować wierzenia pod bieżące zapotrzebowanie. Pojawi także opcja stworzenia loży wojowników, która skupi najbitniejsze spośród postaci, zapewniając garść nowych wyborów, cech i decyzji. Najciekawszą opcją, której nie doświadczy pewnie nawet promil graczy, jest możliwość wyboru helleńskiej religii jako obowiązującej w odtworzonym Imperium Romanum (bądź Βασίλεια Ῥωμαίων) – doprowadzi to do totalnego chaosu z buntującymi się wasalami, wybuchającymi religijnymi rewoltami etc. Jeżeli przejdziemy przez to pomyślnie, dostaniemy multum nowych wydarzeń i możliwości.

Rozszerzenie wprowadzi także nowy ahistoryczny wariant startu, w którym będziemy mogli zmodyfikować w znacznym stopniu warunki początkowe rozgrywki. „Greatest grand strategy role playing adventure ever” pozwoli również naszej postaci tyć czy zdobywać blizny podczas rozbudowanego systemu pojedynków, co jeszcze bardziej pogłębi erpegowy aspekt gry.

Oprócz puublikacji trailera Paradox ogłosił rozpoczęcie współpracy z Pagan Fury, neo-folkowo-metalowym zespołem, który stał się „official rock bandem” gry. Nie jest to pierwszy przypadek, gdy wydawca nawiązuje kontakt ze sceną metalową – Europa Universalis 4 otrzymała swego czasu DLC pozwalające dodać do gry utwory Sabatonu.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 16 października 2018, 16:27   Arekosa22
A mam pytanie, czy jest jakieś spolszczenie do CK2 podstawki? Bo szukałem i jedno znalazłem tylko, że po podmienieniu plików z gry na te ze spolszczenia gra się nie chce uruchomić (grę posiadam na Steam i odpalam na Macu). Dziękuję z góry za pomoc.
poniedziałek, 15 października 2018, 0:08   DaeL
@promant12 Tutorial w CK2 jest, ale rzeczywiście do bani. Pierwsze parę godzin to męczarnia, następne kilkanaście trochę konfuduje. Dopiero potem jest frajda. Chociaż gra potrafi zaskoczyć nawet jak już się z nią spędziło 200h.
@Wojtas1984 HoI4 jest z Wielkiej Trójki (CK2, EU4, HoI4) grą najtrudniejszą, bo najdłużej każe czekać na rezultaty błędów. W EU4 i CK2 dość szybko widzimy, że coś nie gra (zawiązują się koalicje przeciw nam, grozi nam utrata ziem przy dziedziczeniu, etc...), w HoI4 czekamy do wojny.
niedziela, 14 października 2018, 21:42   Galbraith
hmm nie wiem, czy dotyczy to wszystkich gier, ale np. w EU1 jest manual, który prowadzi za rączkę przez tutorialowy scenariusz.Słyszałem, że w późniejszych grach może tego nie być, ale jest rozbudowane wiki.
niedziela, 14 października 2018, 20:57   Wojtas1984
A jak z ogarnięciem HoI4? CK1 i CK2 połknąłem, EU1-EU4 połknąłem , ale Victorii i HoI nigdy...zna ktoś jakąś przystępną pomoc do tych gierek?
niedziela, 14 października 2018, 15:23   Trex13470
@promant12 Najlepszą radą jaką mógłbym ci dać jest to że w CK2 powinieneś ignorować 90% tego co widzisz na ekranie i skupiać się na swoich własnych celach. A i polecam zacząć od Stellaris ze względu na to że jest to chyba najbardziej przystępna gra Paradoxu. No i obejrzenie jakiegoś krótkiego poradnika jak zacząć na youtube też by ci dużo pomogło.
niedziela, 14 października 2018, 13:07   pazur13
Promant, CK2 tylko wydaje się trudny. Kilka pierwszych kroków jest ciężkie, ale gdy ogarnie się podstawy, jest już z górki.
niedziela, 14 października 2018, 12:07   Dijkstra2013
Niedawno miał również premierę patch 1.27 - Poland do Europy Universalis IV, dodający do gry m.in. nowe misje dla Polski i Litwy, powiększający "nasz" kraj o kilka prowincji oraz wiele innych rzeczy. Szkoda, że o nim nie wspomnieliście.
niedziela, 14 października 2018, 11:43   promant12
Chętnie bym zagrał w Crusader Kings, ale odrzuca mnie brak stosownego tutoriala (jak zwykle w grach Paradoxu), przez co trzeba uczyć się zasad na własną rękę, poświęcając na to dziesiątki godzin, co nie specjalnie mi się widzi...

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Ciekawostka: w XVII wieku bobry uważane były za potrawę postną. Z kolei w Innsmouth...

Komentarzy:
3

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z