Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITTechland jest bogaty, a ja taki nieuczesany...

Papkin wtorek, 28 sierpnia 2018, 10:08 News

Gdyby spółka zadebiutowała na giełdzie, mogłaby wywołać trzęsienie ziemi.

Hipotetyczny scenariusz, w którym Techland pojawia się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, postanowili rozważyć dziennikarze Strefy Inwestorów. A konkretniej: Piotr Kwestarz, który dotarł do wyników finansowych wrocławiaków za lata 2016 i 2017. Wnioski?

Na rynku głównym figuruje w tym momencie siedmiu producentów gier – PlayWay (wydawca mający w portfolio m.in. Car Mechanic Simulator 2018), 11 bit (wciąż niesiony sukcesem Frostpunka) czy CI Games (wciąż próbujące odbić się od dna, chociażby dzięki zapowiedzi Sniper Ghost Warrior Contracts). Prym niepodzielnie wiedzie jednak CD Projekt (na marginesie: po wczorajszej prezentacji fragmentów rozgrywki kurs akcji spółki osiągnął 222 zł, poprawiając historyczne maksimum).

Gdyby Techland spróbował wejść na giełdę, to – twierdzi Strefa Inwestorów – mógłby załatać dziurę między CD Projektem (wycenianym na 20 mld zł) a PlayWay (1 mld). Kapitalizacja spółki wyniosłaby 7-10 miliardów złotych. Na wycenę wpływ mają nie tylko wysokobudżetowe gry Techlandu, ale również wpływy z działalności wydawniczej.


(źródło: strefainwestorow.pl)


Techland praktycznie nie ma zadłużenia. Ma natomiast pokaźną sumę na koncie – 2017 rok zakończył z ok. 239 mln zł w środkach pieniężnych. Jego przychody sięgnęły w ubiegłym roku 172 mln zł. Jak słusznie punktuje dziennikarz:

To rewelacyjny wynik jak na spółkę, która ostatnią swoją wielką premierę miała w 2015 roku. Żeby mieć świadomość, o czym mówimy: to mniej więcej tyle, ile wynoszą obecne przychody wszystkich spółek gamingowych na GPW, bez CD Projektu, razem wziętych. Jest to też wartość około trzy razy niższa niż średnia przychodów CD Projektu za ostatnie dwa lata.


Nie wiadomo, czy (kiedy?) Techland zdecyduje się wejść na GPW. Prezes Paweł Marchewka mówił niedawno, że spółka „rozpoznaje teren”, ale giełdowego debiutu nie traktuje priorytetowo. Chyba wie, co mówi. W ubiegłym roku Marchewka odebrał „biznesowego Oscara”, czyli Nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Został również ogłoszony (w zestawieniu Forbesa) dwunastym najbogatszym Polakiem.

Więcej o Dying Lighcie 2 przeczytacie pod tym adresem. Dying Light: Bad Blood, techlandowe podejście do battle royale, najlepiej przedstawi się wam zaś na materiale z rozgrywki.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Techland, akcja, FPS, RPG/akcja, FPS sieciowy, Techland, Ubisoft, Deep Silver, PEŁNA WERSJA (PC) W CDA 10/2016, PEŁNA WERSJA (PC) W CDA 11/2015, Warner Bros Interactive, Yager Development,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 4 września 2018, 13:03   Mizman77
Niech nigdy nie wchodzi na giełdę. Bo po co?
wtorek, 28 sierpnia 2018, 16:13   DarZ
W sumie to wiedziałem, że biedni to oni nie są, ale nie spodziewałem się, że wiedzie się im aż tak dobrze! Przy takim obrocie spraw nie dziwię się, że panu Marchewce nie spieszy się na giełdę, aby tylko rozsprzedać swoje udziały na lewo i prawo...
wtorek, 28 sierpnia 2018, 13:54   paintball_X
Dying Light było świetne, a dodatek jeszcze lepszy. Czekam na dwójkę. Ale dlaczego niby Techland miałby wejść na giełdę? Żeby masa bogatych staruchów nie mających pojęcia o robieniu gier wpieprzała się Techlandowi w paradę?

O autorze

Mateusz 'Papkin' Witczak
Mateusz 'Papkin' Witczak
redaktor
Lew z północy, rotmistrz sławny i kawaler, charakterologiczny Guybrush Threepwood. W grach szuka ekstatycznych uniesień, ale zazwyczaj wpada w pretensjonalną kloakę. Miłośnik Orwella i Burroughsa, prywatnie: Ojciec Chrzestny i terapeuta Crossa. Grał go Roman Polański.

Podobne newsy

Dying Light: Darmowy weekend, nowy poziom trudności i atrakcje z okazji 5. urodzin

News
piątek, 21 lutego 2020

dying-light-darmowy-weekend-nowy-poziom-trudnosci-i-atrakcje-z-okazji-5-urodzin Parkour wśród zombie wciąż trwa.

Komentarzy:
3

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Z racji, że chcemy, byście wiedzieli, co u nas słychać (czasem nawet o to zapytacie w prywatnej wiadomości) i zwyczajnie lubimy sobie pogadać, postanowiliśmy codziennie publikować redakcyjnego gamewalkera. Będziemy opowiadać, dyskutować i co tylko nam jeszcze przyjdzie do głowy. 

Komentarzy:
10

Soundbary kojarzone są na ogół z kinem domowym – nie znaczy to jednak, że omijają świat gamingu. Crative Stage jest takim urządzeniem przeznaczonym właśnie dla graczy. Do tego stosunkowo tanim i z założenia będącym alternatywą dla standardowych głośników podpinanych do komputera. I muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawy zamiennik.

Komentarzy:
6

W menu posypki o smaku cenzury, majsterkowania i dziury w ziemi.

Komentarzy:
1

…ale w wyobraźni frunę na skrzydłach indyków!

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z