Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Organizator E3: „Uzależnienie od gier” nie może być traktowane jako zaburzenie psychiczne

Papkin wtorek, 19 czerwca 2018, 16:43 News

„Może to doprowadzić do błędnego diagnozowania rzeczywistych problemów ze zdrowiem psychicznym”.

ESA (Entertainment Software Association), czyli wpływowa grupa amerykańskich lobbystów, którą znacie z (chociażby) organizacji E3 czy stworzenia amerykańsko-kanadyjskiego systemu klasyfikacji ESRB, opublikowała na Twitterze post. Jego treść odnosi się do propozycji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), której przedstawiciele debatują nad dopisaniem uzależnienia od gier (tzw. „gaming disorder”) do 11 Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń.

Niezwykle ważne jest, by zauważyć, że proponowany projekt (Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń – dop. red.) nie jest ostateczny i nadal jest przedmiotem dyskusji. Eksperci z całego świata domagają się ostrożności w związku z zaproponowanym przez WHO włączeniem w jego poczet tzw. „gaming disorder”, ponieważ może to doprowadzić do błędnego diagnozowania rzeczywistych problemów ze zdrowiem psychicznym. (…) Badania, które mają wesprzeć propozycję WHO, są szeroko kwestionowane. Nie ma żadnych obiektywnych dowodów, które pozwalałyby zdefiniować i zdiagnozować nadużywanie gier. WHO powinna rozważyć zgromadzone przesłanki przed włączeniem w przyszłym roku „gaming disorder” do ostatecznej wersji klasyfikacji.

 

Serial z (nie)uznawaniem uzależnienia od gier za zaburzenie ciągnie się od miesięcy, stąd podsumujmy pokrótce poprzednie odcinki.

 

S01ep01

Pod koniec ubiegłego roku nad sprawą zaczęła dumać Światowa Organizacja Zdrowia. WHO pokusiło się na tę okoliczność o definicję potencjalnego zaburzenia (gracz nie kontroluje swojego hobby, nadaje mu większy priorytet niż swoim interesom życiowym, kontynuuje grę mimo wystąpienia negatywnych konsekwencji dla zdrowia).

Osobno pojawiła się kategoria „ryzykownego grania”, czyli sposobu gry, który „znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia szkodliwych konsekwencji dla zdrowia psychicznego lub fizycznego dla danej osoby oraz dla ludzi wokół niej”.

 

S01ep02

Kilka dni później zareagowała ESA. Jej przedstawiciele argumentowali:

Ponad dwa miliardy ludzi na świecie cieszą się grami wideo. Światowa Organizacja Zdrowia wie, że zdrowy rozsądek i obiektywne badania dowodzą, że gry wideo nie uzależniają. (...) to lekkomyślną trywializacją prawdziwych chorób psychicznych jak depresja czy zaburzenia lękowe, które wymagają leczenia i pełnej uwagi lekarzy. Zachęcamy Światową Organizację Zdrowia, by zmieniła swój kurs.

 

S01ep03

WHO ripostowała, że "ma dowody", iż gry stanowią zagrożenie dla zdrowia psychicznego.

Istnieje coraz więcej dobrze udokumentowanych dowodów na klinicznie istotną wagę tych przypadłości oraz na rosnące zapotrzebowanie na leczenie ich w różnych częściach świata.


Niestety, co to za dowody – nie podano, a przedstawiciel organizacji okazał się do rozmowy z dziennikarzami nieprzygotowany (nie był w stanie wskazać, co rozumie przez „nadużywanie” gier i technologii). Wspomniał za to, że „gaming disorder” prowadzić do depresji, agresji, ryzykownych zachowań seksualnych czy samobójstwa.

 

S01ep04

Psychiatrzy i psycholodzy wystąpili (na łamach branżowego „Journal of Behavioral Addictions”) z apelem, by nie traktować „gaming disorder” w kategoriach zaburzenia. Wskazali jednocześnie, że sprawa wymaga pogłębionej refleksji i dodatkowych badań. Swoje stanowisko podtrzymała ESA, do której dołączyły inne organizacje, w tym The Brazilian Union of Video and Games, Interactive Entertainment South Africa, Interactive Games and Entertainment Association for New Zealand and Australia oraz Interactive Software Federation of Europe

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 21 czerwca 2018, 12:01   JJJ111
@rajker Już nawet nie wspomnę o grach na telefony. W 90% są to totalne wydmuszki, które mają tylko na celu uzależnić cię od codziennego klikania i wyciągania portfela/grindu ( właściwe wybierz.) Albo gry które karają cię za to, że raz w dniu nie wejdziesz, a takich jest naprawdę sporo.... Chyba najgorzej w tym wszystkim mają dzieci, którym naprawdę to może zniszczyć życie, a twórcy tylko to wykorzystują... Totalna porażka dla mnie.
czwartek, 21 czerwca 2018, 1:56   asparagus
@KeepCrying Kolego, z dobrego serca doradzam weizytę u psychologa...
środa, 20 czerwca 2018, 20:16   JJJ111
Od razu* dopiero teraz to zauważyłem
środa, 20 czerwca 2018, 17:22   JJJ111
CD - Warto się zastanowić, czy coś co robimy nie ogranicza naszego życia. Czy jesteśmy przez coś zniewolenieni. Bardzo polecam szukać pomocy, nawet jeśli nie profesjonalnej, to u bliskich czy przyjaciół.
środa, 20 czerwca 2018, 17:18   JJJ111
Cd- A to często prowadzi do tragicznych sytuacji. Uzależnienie od gier spokojnie mogę porównać do tego od papierosów, czy alkoholu. Wiesz, że to nie do końca zdrowe, ale cały czas to robisz. Oszukujesz się, że to nic wielkiego, albo że masz nad tym całkowitą kontrolę, jednak to nie prawda. Według mnie powinni uznać to za chorobę psychiczną, żeby po prostu zacząć lepiej to leczyć. Podsumowując, gry to wspaniała forma rozrywki, ale można się od nie uzależnić, tak jak od wszystkiego.
środa, 20 czerwca 2018, 17:10   JJJ111
Odrazu powiem, że psychologiem nie jestem i do końca na tym się nie znam, jednak chcę wyrazić własne zdanie na ten temat. Uzaleznie od gier występuje. Sam przez nie długo przechodziłem. Po prostu ciągnie cię do komputera, nawet jeśli nie ma to sensu/lub nie masz na to ochoty. Oczywiście myślenie o grach non stop i zaniedbanie obowiązków (nawet tych podstawowych) jest codziennością. Ma to katastrofalne skutki dla samej osoby. Może prowadzić do aspolecznosci, czy nawet depresji.
środa, 20 czerwca 2018, 12:52   KeepCrying
Zabawne. Ledwo parę dni temu WHO ogłosiło, że transseksualizm nie jest już uważany za chorobę psychiczną. Wygląda na to, że spędzanie parunastu godzin tygodniowo na granie jest bardziej chore niż odcinanie/doszywanie sobie kutasów i paradowanie w fatałaszkach przeznaczonych dla płci przeciwnej.
środa, 20 czerwca 2018, 10:13   nortalf
@Krax Czyli dorosły może się uzależnić ale dziecko nie, bo to u nich normalne?
Nie znam osoby uzależnionej od papierosów która by kradła papierosy ze sklepu żeby palić.
Czemu nie można zdefiniować? A jak WHO chcę zdefiniować to mu zabraniacie. Jak chcą usystematyzować co to jest, to piszesz że nie mogą, bo nie jest usystematyzowane.
środa, 20 czerwca 2018, 8:34   d3xt3r3k
Ja chcę rentę moją. Ja się pytam gdzie moja renta od tej ciężkiej choroby ;)
środa, 20 czerwca 2018, 7:39   Krax
nortalf bo nie da się jawnie zdefiniować (przynajmniej na razie) jakie są symptomy. Nie wpisuje się w definicję nałogu... nie znam osoby która zaczęła by kraść gry z marketu żeby grać....i jeśli takie przypadki występują to jest raczej bliżej nie opisana korelacja występująca zbyt rzadko aby przypisać ją do cech.
Dużo rodziców chciało by żeby dać im broń przeciw ich nadmiernie grającym dzieciom i stąd problem z diagnozą... nie zgadzają się na definicję takie jak w przypadku papierosów czy narkotyków.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Ciekawostka: w XVII wieku bobry uważane były za potrawę postną. Z kolei w Innsmouth...

Komentarzy:
3

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z