Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITAI w czasie rzeczywistym przechwytuje naszą mimikę i przenosi ją na twarze innych ludzi [WIDEO]

Papkin środa, 6 czerwca 2018, 9:19 News

Wkrótce każdy będzie mógł wcielić się w Baracka Obamę.

Połączone wysiłki naukowców z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i USA, zaowocowały stworzeniem algorytmu, jaki w czasie rzeczywistym wychwytuje nasze grymasy i przypisuje je do innej twarzy. Efekty możecie podziwiać na poniższym materiale, na którym kilkoro modeli użycza ekspresji (m.in.) prezydentom Władimirowi Putinowi i Barackowi Obamie oraz brytyjskiej premier Theresie May. 

Sztuczna inteligencja nie tylko w realistyczny sposób oddaje drżenie naszych mięśni mimicznych, ruchy głowy i mrugnięcia, ale też manipuluje cieniami w tle, dzięki czemu efekt wydaje się bardzo realistyczny. W odczuciu autora newsa nie czuć tu tzw. doliny niesamowitości (czyli nieprzyjemnego odczucia, jakiego doświadcza odbiorca widząc animację starającą się symulować funkcjonowanie człowieka).

Justus Thies, jeden z autorów projektu, zdaje sobie sprawę, że może on posłużyć również do niewłaściwych celów. Chociażby do produkcji tzw. fake newsów. Jak mówi dziennikarzom The Register:

Jestem świadomy etycznych implikacji naszych rekonstrukcji. Ale to zarazem powód, dla którego opublikowaliśmy nasze wyniki. Myślę, że ważne jest, by ludzie poznali możliwości technik manipulacji. 

Zaznacza zarazem, że pozytywy technologii przeważają nad związanymi z jej rozwojem potencjalnymi zagrożeniami.

Rekonstrukcja twarzy ma wiele przydatnych zastosowań. Czołowym przykładem jest dubbingowanie filmów i postprodukcja w ogóle. 


Rozwiązanie, oparte o tzw. uczenie maszynowe, może znaleźć wykorzystanie także w grach wideo i VR-owych doświadczeniach. Endgadget uwrażliwia zresztą, że jej twórcy nie są jedyni, w tym momencie nad podobnymi rozwiązaniami duma wiele zespołów na całym świecie. Własne rekonstrukcje cyzeluje m.in. University of Washington, którego program bazuje wyłącznie na plikach z zapisem mowy.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 7 czerwca 2018, 13:26   AgnieszkaWojak
Rzeczywiście robi to wrażenie, ale jeśli w przyszłości każdy będzie miał dostęp do takiego narzędzia, to wyniknie z tego wiele nieporozumień i fejków.
czwartek, 7 czerwca 2018, 8:43   Dyzio19
Już widzę jak w filmach dubbingowanych, aktorzy będą użyczać tylko twarzy, a ich usta będą sie ruszać jakby mówiły po polsku :P
czwartek, 7 czerwca 2018, 1:19   TRicKYmAn
mam nadzieję, że to wyprze mocap z branży gier
środa, 6 czerwca 2018, 22:18   lucjusz13
Przypomniał mi się Forrest Gump no i Bubba Gump :)
środa, 6 czerwca 2018, 20:15   JJJ111
Nie wiem jak dla was, ale dla mnie jest to mega przerażające.
środa, 6 czerwca 2018, 16:18   Moris514
@Papkin reakcje wywołuje i będzie wywoływał przy każdej związanej z tym aferze, co mnie nie dziwi, w współczesnym świecie taki algorytm może być potężnym narzędziem do manipulacji, z drugiej strony wiele stacji radzi sobie starymi sposobami, skoro ludzie większość newsów łykają bez zbędnych pytań. A narazie pozostaje nam się cieszyć śmiesznymi scenami z Nicolasem Cagem, który dzięki temu algorytmowi może wystąpić praktycznie w każdym filmie.
środa, 6 czerwca 2018, 14:54   Piterk95
"Czołowym przykładem jest dubbingowanie filmów i postprodukcja w ogóle" - jakoś nikomu nie przeszkadza dubbing w filmach, wszyscy wiedzą, że nie musi być idealny. Dają drobną poprawkę w zamian za całkowite zatracenie prawdy - teraz niemożliwe będzie odróżnienie prawdziwych od podrobionych filmów a sądy będą się nadawały do kosza.
środa, 6 czerwca 2018, 13:38   Rickerto
Ciekawe jak to przewartościuje rzeczywistość w najbliższych latach. Relatywizm absolutny i panika wywołana niewiarą? Prawdopodobne.
środa, 6 czerwca 2018, 13:36   Muidus
Teraz wiem, że Arcturus Mengsk mógł być wrobiony xD
środa, 6 czerwca 2018, 13:15   Papkin
@Moris514 - materiał faktycznie nie jest bardzo świeży, ale już komentarze twórców - i owszem (są one poniekąd reakcją na "kilka afer z tego powodu", o których wspominasz). A że temat jest bardzo interesujący i wciąż wywołuje reakcje, uznaliśmy publikację za sensowną.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Żadna z poniższych gier nie ma z najlepszymi przyjaciółmi człowieka (fight me!) nic wspólnego, ale korzystając z okazji, zapraszam na koci stream charytatywny – dziś ok. 20.00 na twitch.tv/9kier.

Komentarzy:
2

Wyobraź sobie, że wsiadamy do wehikułu czasu, wbijamy datę – rok 1986 – i naciskamy czerwony guzik... Zzzium! Witamy w PRL-u, gdy w telewizji były dwa kanały, w radiu rozbrzmiewały Kombi i Kapitan Nemo (Lorelei!) , a pojęcie „oryginalnej gry” nie istniało w świadomości polskiego gracza.

Komentarzy:
21

Myśl na dziś: Wystarczy wejść do piekarnika, by twoje życie zmieniło się o 180°.

Komentarzy:
1

Podczas prezentacji i sesji hands on Outriders otrzymałem widowiskową rozgrywkę, interesujące pomysły, zalążek czegoś, co może okazać się niezłą historią i obietnicę braku jakichkolwiek mikrotransakcji. Nie doczekałem się natomiast pokazu własnej tożsamości.

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z