Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITFacebook: Kolejna tura „grillowania” Zuckerberga, oskarżenia o cenzurę konserwatywnych treści

Papkin czwartek, 12 kwietnia 2018, 16:27 News

Tym razem Kongres przesłuchiwał szefa Facebooka przez niemal dziesięć godzin!

Jeśli byliście wczoraj na cdaction.pl, to wiecie, że Mark Zuckerberg został we wtorek wezwany na obrady amerykańskiego Senatu, by wytłumaczyć się jego przedstawicielom z afery Cambridge Analytica (wycieku danych 87 mln użytkowników portalu, który wykorzystali między innymi specjaliści od marketingu politycznego). W zgodnej opinii komentatorów Zuckerberg, który wyjątkowo zamienił charakterystyczne dresy na granatowy garnitur, wypadł podczas posiedzenia korzystnie, prezentując Facebooka jako „idealistyczną firmę”, zręcznie unikając odpowiedzi na drażliwe pytania, ale zarazem przepraszając za popełnione błędy i zapowiadając rychłe reformy. Rynki przyjęły tę publiczną spowiedź ze zrozumieniem – Facebook zakończył dzień, rosnąc na giełdzie o 4,5%.

Historia ma jednak ciąg dalszy. Po pięciogodzinnym przesłuchaniu przez Senat Zuckerberg został wczoraj wezwany na kolejną rozmowę, tym razem z przedstawicielami Komisji Energii i Handlu działającej przy Izbie Reprezentantów. Niemal setka ludzi przez dziesięć godzin (!) wypytywała założyciela Facebooka o kwestie daleko wykraczające poza sprawę Cambridge Analytica (choć ów przyznał przy okazji, że CA uzyskała dostęp także do jego prywatnych danych). Tym razem prezes był mniej zrelaksowany, wiele komunikatów odczytywał z kartki, a jego niepewność zdradzała również mowa ciała. Z drugiej strony: wiele pułapek wyłapał zawczasu, wzbraniając się chociaż przed angażowaniem w wątki polityczne.

Zuckerberg uniknął na ten przykład pytania demokraty Franka Pallone’a, który zapytał o to, czy Facebook powinien zmienić swoje ustawienia, by automatycznie minimalizować zbieranie danych na temat użytkownika. Pallone starał się skłonić biznesmena, by ten odpowiedział krótkim „tak” lub „nie”. Szef Facebooka odparł, że:

To skomplikowany problem, który zasługuje na więcej niż jedno słowo odpowiedzi.


Z kolei partyjny kolega Pallone’a, Jan Schakowsky, stwierdził, że serwis należałoby obłożyć ustawą. Zuckerberg przyznał, że nowe prawo wydaje mu się konieczne.

Internet nabiera na całym świecie coraz większego znaczenia. Wydaje mi się, że konieczne jest wprowadzenie pewnych regulacji.


Wielu ustawodawców pytało też, czy Facebook nie naruszył porozumienia z Federalną Komisją Handlu z 2011 roku, które dotyczyło właśnie ochrony danych osobowych użytkowników. Gdyby tak się stało, firma musiałaby zapłacić ogromne kary finansowe. Inni podnieśli zaś temat... konserwatywnych jutuberek, sióstr Diamond i Silk, które Facebook cenzurował (co spotkało się nawet z krytyką ze strony prezydenta Donalda Trumpa). Republikanin Joe Barton zadał następujące pytanie:

Dlaczego Facebook cenzuruje konserwatywne blogerki w rodzaju Diamond i Silk? Facebook nazywa je „niebezpiecznymi” dla społeczności. To niedorzeczne. Wyznają konserwatywne poglądy, to nie jest niebezpieczne.


Zuckerberg replikował, że jego zespół „popełnił błąd w zakresie egzekwowania prawa” i że już wkrótce ten błąd naprawi. 

Po dwóch dniach przesłuchań pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi. Czy (i na ile) Kongres powinien zająć się ochroną praw użytkowników (niektórzy kongresmeni postulowali przyjęcie rozwiązań, mających być amerykańskim odpowiednikiem na unijne RODO, wchodzące właśnie rozporządzenie o ochronie danych osobowych)? A może Facebooka stać na skuteczną samoregulację? Zuckerberg nie pomógł udzielić jasnej odpowiedzi. Choć z pozoru otwarty i doskonale przygotowany, konsekwentnie nie chciał zdradzić drażliwych szczegółów, np. informacji na temat przechowywania danych kont użytkowników.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Facebook,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 15 kwietnia 2018, 0:52   mapokl
Ciężko też ocenić na ile sytuacja jest gorsza, na ile po prostu więcej się o incydentach mówi. Przykładem może być np. Polka zgwałcona we Włoszech przez Arabów, o czym wszyscy się rozpisywali przez kilka dni, domagali się wygnania, prześcigali się jak ich ukarać itd. W tym samym czasie, w Łodzi, Polak i katolik, porwał i uwięził kobietę i przez kilka dni gwałcił ją z kolegami. Tu nie było medialnej burzy, nie było zbiorowych wezwań i apeli. Ministrowie nie rwali się do interwencji. Krótka notka. Cisza.
niedziela, 15 kwietnia 2018, 0:39   mapokl
Filmiki z neta też zakrzywiają sytuacje. Bo przecież nikt nie wrzuci filmu na którym się nic nie dzieje. Wchodząc np. na neta i szukając "polskie drogi" to doszedłbym do wniosku, że w Polsce to jeżdżą sami samobójcy, i 100tys osób rocznie ginie w wypadkach. Strach przechodzić przez ulice, bo przecież nikt się na czerwonym nie zatrzymuje w Polsce. Filmiki nie kłamią. Kłamie nieumiejętność ich oceny i szukanie i dopasowywanie zdarzeń pasujących pod wcześniej postawioną tezę.
niedziela, 15 kwietnia 2018, 0:33   mapokl
@Fallschirmjager Ależ to to samo. Po prostu w bardziej ścisłych dziedzinach bzdura jest zazwyczaj lepiej widoczna. Politologia, psychologia, socjologia, ekonomia i tak dalej to też są nauki, w których pierwsze coś trzeba wiedzieć. Nie bronię tu dziennikarzy bo i oni są z wiedzą i nauką na bakier. Ja wiem co się odwala np. we Wrocławiu, i to bez udziału arabów. Niestety, ale wbrew "opiniom zwykłych ludzi" np. w ostatniej dekadzie jest mniej zamachów terrorystycznych niż np. w poprzedniej dekadzie.
piątek, 13 kwietnia 2018, 23:19   Fallschirmjager
bardziej takiego Sargon'a of Akkad a nie Włodka spod budki z piwem. A w dobie smartfonów także nagrania, które pokazują, co się odwala np. w takim Luton, gdzie filmują marsze muzułmanów, chodzących spokojnie po ulicy, nawołujących do zabijania Żydów tudzież policji.
piątek, 13 kwietnia 2018, 23:09   Fallschirmjager
@mapokl Spoko, cieszę się, że masz takich znajomych. A poważnie, budownictwo, serwis aut czy nauka to jednak nie polityka a Wiesia i Stefan dalej mogą relacjonować zdarzenia, choć w ich wypadku miałbym pewne wątpliwości, ale to swoją drogą. Mam niestety uczulenie na dziennikarzy odkąd powtarzali za Rumsfeldem brednie o broni masowego rażenia w Iraku, tym samym przyczyniając się tylko do wojny, zdestabilizowania Bliskiego Wschodu i masowej imigracji, która nęka Europę. Mówiąc o cywilach, miałem na myśli...
piątek, 13 kwietnia 2018, 22:18   mapokl
@ Fallschirmjager Dokładnie. Trzeba polegać na zwykłych ludziach, a nie jakiś tam "środowiskach". Dlatego samochód naprawia mi 12-letni syn sąsiada, dom buduje pani Wiesia-emerytowana nauczycielka polskiego, oczywiście wedle planów nakreślonych przez pana Stefana za trzy ćwiartki. A tak na serio dziwi mnie, że w szkołach nie ma przedmiotu np. "metodologia" czy coś w ten deseń. Tyle się mówi, że należy krytycznie myśleć, a nic o tym na czym to polega.
piątek, 13 kwietnia 2018, 20:03   asparagus
@Fallschirmjager Nie ma żadnego prostego wyjaśnienia, jakie to środowisko. Najłatwiej zidentyfikować to na terenie nauki. Tam są uniwersytety, rankingi czasopism, recenzenci itd. W związku z tym tutaj akurat dokładnie wiadomo, że ksiądz Oko to hochsztapler. W innych przypadkach trzeba patrzeć, czy dany "autorytet" ma częste wpadki, czy ufają mu tacy, którym my ufamy, itd... To wszystko jest oczywiście zawodne, ale taki jest po prostu los człowieka. Wszechwiedzę miał by Bóg, gdyby istniał..:)
piątek, 13 kwietnia 2018, 19:58   asparagus
@Fallschirmjager Co do postępu w sztuce, to nie mam za wiele do powiedzenia i temat jest za szeroki. Chodziło mi raczej o pezentację pewnych idei w tak zwanych "wytworach kultury". Ja uważam, że obecność postaci homoseksualnych w grach to rzecz dobra, bo homoseksualista może sobe zagrać zgodnie z własnymi uodobaniami. W tym sensie - przejścia od sytuacji "gorszej" do "lepszej" - jest to postęp.
piątek, 13 kwietnia 2018, 19:52   Fallschirmjager
@asparagus A jakie to środowisko? Czy jest jakaś niezależna grupa zajmująca się obiektywną oceną mediów i przekazywanych przez nich treści? Kto wchodzi w skład takiego środowiska? I skąd wiadomo, że środowisku można ufać? Czy wg Ciebie np. Oskary są jakimś wyznacznikiem? Albo większość recenzji growych? I nie chodziło mi o postęp technologiczny, ani postęp w ramach praw człowieka. Mówiłeś o filmach, gdzie widzisz ten postęp i jak się go w sztuce filmowej definiuje?
piątek, 13 kwietnia 2018, 19:15   asparagus
@Fallschirmjager Polegać trzeba na tych, którzy są tego warci, a zatem nie na "zwykłych cywilach", lecz na uznanyh naukowcach, dobrych czasopismach, rzetelnych mediach. Jak to rozpoznać? Na podstawie "renomy", jaką posiadają one w środowisku. A postęp to jest to, jak się coś polepsza, a zatem na przykład to, że nie musisz do Berlina jechać konno tylko możesz polecieć samolotem, że twoja siostra, dziewczyna, koleżanka może studiować, że jeśli jesteś czarny, to możesz usiąść na tych samych miejscach co biały

O autorze

Mateusz 'Papkin' Witczak
Mateusz 'Papkin' Witczak
redaktor
Lew z północy, rotmistrz sławny i kawaler, charakterologiczny Guybrush Threepwood. W grach szuka ekstatycznych uniesień, ale zazwyczaj wpada w pretensjonalną kloakę. Miłośnik Orwella i Burroughsa, prywatnie: Ojciec Chrzestny i terapeuta Crossa. Grał go Roman Polański.

Podobne newsy

Sony i Facebook odwołują swoją obecność na Game Developers Conference

News
piątek, 21 lutego 2020

sony-i-facebook-odwoluja-swoja-obecnosc-na-game-developers-conference Dobrze wiecie, co jest powodem takiej decyzji.

Komentarzy:
2

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Na liście na ten tydzień miałam łącznie aż sześć gier. Ostatecznie wybrałam tylko te, które ukończyłam – tym razem prezentuję zestaw tylko dla pecetowców.

Komentarzy:
2

W cyklu Retro Action sięgamy do archiwów i sprawdzamy, co pisaliśmy o przeróżnych grach w przeszłości. Tym razem, z okazji 5. urodzin Dying Light, przypominamy recenzję, która ukazała się na łamach naszego czasopisma.

Komentarzy:
12

Myśl na dziś: Dostałem w prezencie kubek z Van Goghem. Po tygodniu odpadło mu uszko.

Komentarzy:
3

TripWire nie stara się za wszelką cenę stworzyć realistycznego symulatora. Zamiast tego stawia na niczym nieskrępowaną zabawę w rekiniego króla mórz – wciąż nieoszlifowaną na brzegach, ale i tak dającą sporo frajdy.

Komentarzy:
0

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z